logo

BİZ YOKSA HAYAL PEŞİNDE MİYİZ?


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Geçen hafta Vezirköprü’de offroad yarışmaları yapıldı. Büyük ilgi gören etkinlik nedeniyle Vezirköprü’de yıllardır özlediğimiz bir hareketlilik yaşadık.
Geçmiş yıllarda panayırlar yapılır, bu panayırlar da at yarışları, meşhur ata güreşlerimiz yapılır, bu şenlikler ve eğlenceler ilçede büyük hareketlilik ve canlılık yaratır, esnafın yüzü gülerdi.
Son yıllarda bu gelenek ve kültürler yerini yayla şenliklerine ve kırsal eğlencelere bıraktı.
Bu tür etkinlikler ve kırsal eğlenceler günübirlik olduğu için ilçede ticaret erbabına bir yarar sağlamamaktadır.
Gönül ister ki, panayırlar yeniden yapılmaya başlansın, Şahinkaya Kanyon’u ve Kunduz daha çok gündemde olsun. Offroad daha reklamlı ve etkili hale getirilsin, ilçe merkezindeki tarihi yerler daha görsel ve cazibeli duruma getirilsin.
Tüm bunların tanıtımı için ciddi, işi iyi bilen, kültürlü ve turizmi iyi bilen insanlardan yeteri kadar eleman istihdam ederek ilçeye turist olarak gelenlerin ilçe merkezini gezmesini, ilçenin tarihi yerlerini görmesini, yemeklerinden tatmasını sağlamak için bu personelin eğitilmesi gerekir.
Böylece her ay duruma ve mevsime göre haftalık etkinlikler düzenlemek turizm için geliştirme yolu olabilir. Yoksa senede bir hafta yayla şenliği ile turizm olmaz!…
Ayrıca bana göre çok önemli bir konu olan ilçenin yerleşim düzensizliği. Örneğin;
Hastaneyi ilçenin beş kilometre dışına yaparsan, halk eğitimi, belediye hizmet binası gibi halkın sürekli akın ettiği yerleri şehir dışına taşıyıp ilçe merkezini boşaltmaya çalışırsanız, ilçe dışarıdan bakan için bir büyük köy görünümüne bürünür.
Kimse kusura bakmasın ama işte o zaman ilçe merkezini kimse merak edip görmek istemez.
Toplu olmanın özelliğini Hamamözü ilçesini ziyaret edip görebilirsiniz. Hatta Sinop’un Ayvacık ve Gerze ilçelerini de görebilirsiniz.
Bir başka konu sanayi ve tarımsal kalkınma.
Samsun Valisi Sayın Doç. Dr. Zülkif DAĞLI’nın verdiği bilgiye göre; “Vezirköprü’ye karma OSB’nin onayı için bakanlığa gönderildiği” bildirilmiştir. Temennimiz; gerçekleşir.
Besi Sanayide bunun içinde midir bilmiyoruz. Ayrıca Havza-Vezirköprü yolu nereye kadar yapılacak, yoksa çalışmalar söylendiği gibi ödeneksizlikten dolayı tıkandı mı?..
Biz yoksa her konuda hayal peşinde miyiz?..

Share
276 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...