logo

25 Ekim 2017

Bize de yazmak düştü..


admin
vatandas1959@hotmail.com

Vezirköprü üzerine sohbet etmek ayrı bir keyif veriyor. Sohbeti dinlemek de bir o kadar keyifli.

Bu hafta da ilçemizde yapılan bir sohbeti dinleme etme imkanı bulduk.

Bir arkadaş; “Vezirköprü’nün gelişmesi için bir araya gelmek gerek” dedi.

Diğeri “Yetmez” dedi. Gerekçelerini anlattı;

Bir iş yeri açmak istediğinizi düşünelim. Bu işyerini siz Vezirköprü gelişsin diye bu ilçeye açmak istiyorsunuz. Matematik ise Merzifon’a açmanızın daha doğru olduğunu söylüyor.

Makina alacaksınız, mesela 100 bin liralık. Vezirköprü’de iş yeri açarsanız KDV ile birlikte 118 bin lira ödeyeceksiniz Merzifon’a açarsanız KDV’den muafsınız.

Merzifon OSB’de açarsanız neredeyse bedava denecek fiyatlara arsa temin edebiliyorsunuz.

Kapalı alanı yapıp 10 kişi çalıştırdığınız düşünelim; Vezirköprü’de 10 kişinin aylık maliyeti 7-8 bin lira iken, Merzifon’da yarısı.

Vezirköprü’den ürettiğiniz malı dışarıya gönderecek olsanız Havza’ya kadar gideceğiniz yol size ne kadar ek maliyet getirecek?

Neden diyor, bu iş böyle? Anlatıyor;

Çünkü; Vezirköprü Samsun’dan ayrılmak istemiyor. Samsun gelişmiş bölge kalkınmış bölge olduğu için teşviklerden yararlanamıyor.

Yani herkesin bildiği gelişmişlik farkı ortada apaçık dururken Merzifon (Amasya) Kalkınmada Öncelikli Bölge, Vezirköprü (Samsun) Kalkınmış Bölge.

Kalkınmanın ilçe bazında ele alınması gerektiğini konuşabildiğimiz milletvekillerine aktardık, ‘haklısınız’ dediler, gittiler. Sonuç yok.

Vezirköprü’de OSB açılsaydı bu fark az da olsa kapanacaktı; o da en az 10 yıllık bir süreç.

Halkın, yetkililerin bir araya gelerek buna karşı durmaları gerekmez miydi?

Gerekirdi tabi.

Bir süre önce Vezirköprü’nün tarihi şansı olabilecek TREN YOLU için görüşmeler yapılmasına çalışıldı. Vezirköprü’nün mülki amirinden siyasetine, yerel yöneticilerinden sivil toplum kuruluşlarına hatta gazetelerine kadar yeterince ilgilenen oldu mu?

Bir randevu alıp görüşmeye giderek bu ilçenin durumunu anlatan, Vezirköprü’nün ulaşım için taleplerini aktaran kimse oldu mu?

Buların cevabını ne zaman EVET yapabilirsek Vezirköprü o zaman göç vermekten kurtulur, ekonomisi düzelir ve geleceğine umutla bakabilir.

Bize de sohbeti köşemize almak düştü.

 

Share
1310 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

#

Bize de yazmak düştü..” için 1 yorum

 1. Ali Şener : diyor ki:

  Göktan kardeşim çok güzel 40 yıldır özetlenebilir sorunları için fikir ve düşüncelerini almak için bir tek CHE GUECAVARA ya tanışalım.
  Belki bir faydası olur. !

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...