logo

Bize Ne Oldu da İki Kıymetli Varlıktan Birini Kaybettik, Bir de Eleştiriye Başlandı

Bize Ne Oldu da İki Kıymetli Varlıktan  Birini Kaybettik, Bir de Eleştiriye Başlandı

Değerli Vezirköprümüzde ikamet eden kardeşlerim, çoktan yazı yazmadım. Yazmak da istemiyordum.
Ancak bu ateş, hepimizi yakar, yok eder. Karınca kaderince Allah’ın verdiği akıl nimetini sade dünya için düşünürsek, yanıldığımızı geç anlarsak hiçbir anlamı kalmaz.
Bizleri yoktan var eden Allah, bizlere şöyle haber veriyor; Kitabımız Kur’anda iki nimet, biri malla yapılan, diğeri canla yapılan ibadettir.
1-Malla yapılan cömertlik üzülerek yazıyorum, servet toplama hırsı cömertliği unutturdu. Bizleri yaradanın sevmediği cimrilik, dünya sevgisi, mal ve servet toplamak, sonu çok acı.
2-Şehitlik; canla yapılan ibadet hizmeti, üzülerek yazıyorum, tartışılmaya başlandı. Bu iki nimet Allah’ın Müslüman kullarına en üstün nimet olarak sunmuştur. Bu iki nimet seninle gider, biriktirdiğin mal musalla taşında kalır.
Çok değerli kardeşlerim 18 Mart Şehitler Günü Çanakkale-Gelibolu Savaşı’nda Yüzbaşı Sırrı bey ikindi vakti yeni gelen askerleri teftiş ederken, Yozgat’ın Sorgun kazasının Karayakuplu Köyünden yeni gelen askerin başına kına yakıldığını görür, komutan, “Oğlum erkek başına kına yakar mı?” “bilmiyorum komutanım annem yaktı.” Askerin adı Murat arkadaşına annesine mektup yazdırır. Başıma neden kına yaktığını komutanım sordu. Senin yaktığını söyledim. Bizi aydınlat der.”
Ey oğlum Murat; kurban yapılacak koça kına yakarlar Hakk’a kurban olsun diye, askere giden gence kına yakarlar vatana kurban olsun diye! Seni dört oğlumdan vatan için kurban seçtim.” Der. Mektup ulaşmadan Murat şehit olur.
1951 yılı Kore Savaşı’nda 22 ve 23 Nisan’da 23.30 sıraları Üsteğmen Mehmet Gönenç, yaralı yattığı yerden Topçu Tabur Komutanı telsizcimiz şehit düştü. Çok şehidimiz, Topçu İrtibat Subayı Refik Soydan topların yönünü, bulundukları yere çevirmelerini ve ateş etmelerini istiyor. Bu haberi alan komutan kademesi, ne diyeceğini bilemiyor, ama orada siz varsınız diyor.
Her tarafımız kuşatıldı. Biz onlara teslim olmak istemiyoruz. Onların kurşunlarıyla ölmek istemiyoruz. Kendi birliklerimizin ateşiyle şehit olmak istiyoruz.
Sonuç, 5 Subay, 3 Astsubay, 58 Şehit, 105 kayıp.
Komşu ülkeler bizi rahat bırakmazlar onlar da Mezepotamya aşkı var onlarda, Çanakkale kini var. Onlarda Kıbrıs kini var. Fark etmez, onlar birbirlerinin dostudur. Bizlere dost görünüp zulmetmek rehberleridir.
Bizi temsil eden siyasetçiler, sen beni bırakın. Verdiğimiz vekillik emanetine ihanet etmeyin.
Hepimiz için sonu acı olur.
Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.
Dursun AKÇA

Share
348 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?