logo

Boğmacadan onbir çocuk öldü Susuz Köyünde “Günaydın” 300 Fotoğraf Çekti 19 Temmuz 1970 Pazar

Boğmacadan onbir çocuk öldü Susuz Köyünde “Günaydın” 300 Fotoğraf Çekti 19 Temmuz 1970 Pazar

Susuz’da Boğmacadan 10’dan fazla çocuğun ölmesi, kırktan fazlasının da hasta yatması haberi üzerine Günaydın gazetesi İstanbul’dan muhabiri Can Aksın’ı göndermiş; 300’den fazla fotoğraflarla köyün yaşantısını tespit ettirmiştir.
Bin dokuz yüz elli nüfusu 6 mahallesi olan ilçeye 70 km uzaklıktaki (Susuz)’da hayat alabildiğine ilkeldir. Daha önce konuştuğumuz hükümet tabibi Dr. Necati Zengin’de köylerde sık sık ölümlere yol açan hastaların bir nevi açlık demek olan (besin yetersizliğinden) ileri geldiğini söylemiştir.

Şehre inmek işkence
Köyün insanları için şehre inmek büyük bir işkence kabul edilmektedir. 70 km yolu yaya kat etmek kolay bir iş olmasa gerek… Yıllık gelirleri 2-3 bin lira olan bu insanlar için 150-200 lira harcayıp jeep kiralamak büyük bir problem olmaktadır.
Köyde ebe yok, sağlık memuru yok. Hasta bir kadını 150 liraya jeep kiralayıp şehre götürürken rast geldik. Fakat bu parayı buluncaya kadar da beş çocuklu hasta kadın, ümit kesilecek duruma çoktan düşmüştü.
Askerlik Süresi 20 Aya İndirildi
1111 Sayılı Askerlik kanununda bazı değişiklikler yapılmasını öngören ve tümü Millet Meclisi Ankara toplantısında kabul edilen askerlik tasarısı erlikte şu yenilikleri getirmektedir.
Askerlik 20 aya inecektir. Askerlik hizmeti süresi Şubenin sevk tarihinden itibaren başlayacaktır.
Her ders yılından önce o yıl silahaltında bulundurulacak er ve erbaş miktarı Genelkurmay Başkanının teklifi üzerine Milli Savunma Bakanı tarafından tespit edilecektir. O yıl askere alınacaklar; Milli Savunma Bakanı tarafından tespit edilen miktardan fazla ise, yani Silâhlı Kuvvetlere ihtiyaç duyulan miktar kadar askerlik hükümlüsü kura çekmek suretiyle askere alınacaktır. Yeni askerlik çağına gelen her Türk vatandaşının askere alınması kaydı değiştirilerek “Kura” usulü uygulanacaktır.
Askerlik hizmetini yapmak isteyen yurttaşlar, kuraya tabi olmadan askere alınacaklardır.
5000 dönüm arazi sulanamayınca Susuz köyünde mahsül kuruyor
Köylü Aç
Susuz köyünde su var, sulanacak arazi var. Üstelik sulanabilen yerlerde yılda iki defa ürün alabilmekte mümkün, fakat ilgililerin ilgisizliği yüzünden arazi sulanamıyor. En az beş bin dönüm arazide mahsül kuruyor.
GÜNAYDIN gazetesinden Can Aksın arkadaşımız, kuruyan mahsülün, istifade edilemeyen suyun resmini çekti.
Et mi, Dert mi?
Köylülere soru sormaya korkuyorsunuz, nereye el atsanız 20.asrın yüz karası çıkıyor karşınıza.
Et… Diyorlar, kurban bayramından kurban bayramına görüyoruz.
Yolda rastlıyoruz bir jeep’e soruyoruz.
-Tam 6 yerden ödünç para alarak çerik buçuk tamamlayabildim. Fakat hastadan ümidi kestim diyor Ahmet dayı…
Jeep içinde doğum hastası 5 çocuklu bir anne var.
Köylü aç diyor, köylüler halimiz yıldan yıla bu…
Bu feci drama sadece şahit olunan yer, Vezirköprü’nün Susuz köyü değil elbet; Tahtaköprü, Kızılkese, Sarıdibek, Erdoğası tüm Vezirköprü köyleri…
Samsun’da Misafir Ettikleri Turistleri Soyanlar Yakalandı
Turist mevsiminin açılmasıyla hırsızlık, olayları da turistik yöne kaymıştır.
İngiltere’den Samsun’a gelen Mr. Cristopher ile Miehsal Monesson adlı turistler Samsun’da misafir kaldıkları A. ve M. Ç. tarafından soyuldukları iddiasıyla ilgili makamlara müracaat etmişlerdir. Turistlerin gitar, fotoğraf makinesi ile parasını çalan sanıklar yakalanarak adliyeye verilmişlerdir.

Share
71 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?