logo

“Böyle de yar olursa olmayıversin. Beş kuruşa aldığım mendili versin” Vezirköprü Lisesi Samsun’da Folklör Yarışmasında 3 Ocak 1971 Pazar

“Böyle de yar olursa olmayıversin. Beş kuruşa aldığım mendili versin” Vezirköprü Lisesi Samsun’da  Folklör Yarışmasında 3 Ocak 1971 Pazar

Vezirköprü’nün de folklörü var. Köylerimizin en hassas duygularını ortaya koyan Vezirköprü’nün yüzlerce yıl öncesi halk zevklerini yansıtan milli oyunları, türküleri ilk defa Vezirköprü Lisesi ortaya çıkartarak belirli bir hale getirmiştir.
Belirli hale getirmek ne kelime, iddialı bir durum kazandırarak, önümüzdeki haftalarda Milliyet Gazetesi’nin Samsun’da yapacağı yarışmaya katılacak, spor ve sergi salonunda yapılacak yarışmada sonuç ne olursa olsun hiç değilse Vezirköprü’nün ismini, varlığını, benliğini duyuracaktır.
Samsun’da şimdiden 5 lisenin katıldığı yarışmaya 10 kişi ile katılacak Vezirköprü Lisesi’nin ekibini Fransızca öğretmeni Şamil Büyüktaş çalıştırmaktadır. Kendisi ile konuştuğumuz Lise müdürü Enver Gençav şunları söylemiştir:
“Öğretmenleri nezaretinde çocuklarımız Vezirköprü folklörü için bir hayli çalıştılar. Karkucak’a gidip milli oyunlar tespit ettik. Cumartesi günü Samsun’da gidip yarışmalara katılacağız.

Gülami’lerin Davasında 60 Bin Lira Tazminat İstendi
Şehir kulübü cinayetinin devam olunan davasında savcı iddianamesini okumuştur. Duruşmada “Z.” M.G.’de hazır bulunmuş sanıkların cezalandırılmalarını istemiştir.
Daha sonra müdahil vekil avukatlar: H.İ., S. ve G.S.’dan 20’şer bin lira toplam 60 bin lira tazminat alınarak eşit olarak üç müdahile verilmesini, M.’nın babasının ölümü dolayısıyla müdahilin yanında kaldığını söylemişler, okunan rapora sanıklar, müdahiller de bir şey dememişler.
Bu arada esas hakkında ilçemiz C.Savcısı Yahya Kemal Aksoy iddianamesini okumuştur.
Vezirköprü Şoförler Cemiyeti’nin İki Başkan ve İki Yönetim Kurulu Var
Bir kısım cemiyetler, başkan ve yönetim kurulu bulmakta zorluk çekerken Şoförler Cemiyeti’nin iki başkanı ve iki yönetim kurulu var.
İkisine de sorarsanız, diğeri gayrimeşru kanuna göre, kendileri yönetime selahiyetli…
Şoförlerin hakiki selahiyet sahibi başkan ve yönetim kurulunu bu iki gruptan birisini olmak üzere yetkili merciler kararlaştıracak.
İlk grup Şoförler Cemiyeti Başkanı Mustafa Çamurcu ve birlikte bulundukları yönetim kurulu üyeleridir.
Bir yıl önce büyük bir ekseriyet ve tezahürat arasında alkışlarla yönetimi Kemal Kayalı ve Naim Baran, Ali Bektaş ve arkadaşlarından devir almıştı. İki yıl süre ile seçilen Çamurcu ve arkadaşları, geçtiğimiz hafta mali kongre yapmak için toplantı yapmış fakat toplantının büyük ekseriyeti bu sefer de seçim istemişlerdir.
Kayalı tarafının istediği seçim uygulanmış Çamurcu taraflarının itirazlarına rağmen ekseriyet seçim yapılmasını uygun görmüşlerdir.
Yapılan seçim sonucunda Kemal Kayalı başkanlığa, Naim Baran, Ahmet Dursun, İbrahim Beşer, Faruk Eren, Hakkı Maden, Burhan Bezirgan da yönetim kuruluna seçilmişlerdir.
2.grubun silme idare kuruluna girmesini sağlayan seçime Çamurcu tarafları (Usulsüzdür) diyerek itirazda bulunmuşlardır.

Share
53 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?