logo

Bu da mı yarım kaldı..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Yol yapımı başladı; yarım kaldı.  Hikayeye döndü; araçların arkasına yazı oldu. “Aşkımız Vezirköprü Yağınözü yolu gibi olsun; başlasın ama hiç bitmesin!..”

Vezirköprü-Havza ve Vezirköprü-Durağan yolları için yıllarca konuşuldu. CHP Milletvekili Kemal Zeybek birkaç kez Meclis’te bu konuyu dile getirdi. Taa Kaymakam Mahmut Kaşıkçı zamanında “proje çiziliyor; bitti, yapılacak” denerek Vezirköprü oyalandı. Bu gün öğrendiğimiz üzere dağ fare doğurdu. Aslında o yıllarca “bu kez tamam” diye beklenen büyük projeden sadece rötuş çıktı. Yani Vezirköprü-Havza yolu küçük düzeltmelerle yeniden yamanacak. Burada aklın yolu bir. Herkes aynı yorum yapıyor: 16 yıllık bir iktidar ve en büyük icraatları ‘duble yol’ yapmak olan bir iktidar. Bu iktidara neredeyse en yüksek desteği veren ilçelerden biri Vezirköprü. Sonuçta aldığı yeni yama edilmiş yol.

Barajlar yapıldı; sulamaları yarım kaldı.Vezirköprü Barajı dünyanın bu gün geldiği teknik hakimiyete rağmen yolun karşısına geçirilemedi.  Duruçay Barajı açılışı yapılalı 14 yıl olmuş; halen sulamaya başlayamadı. Sulama için döşenen borularda sürekli patlaklar meydana geldi. DSİ defalarca ‘bu temmuz ayında sulama başlayacak’ dedi. O temmuz gelmedi. Bu kadar zamandır toprak altında öylesine duran boruların sağlamı varsa da çürüdü. Bu kadar büyük yatırım heba olmuş gidiyor.

Hastane başladı; yarım kaldı.  İcra geldi, malzemeler götürüldü. Vezirköprü’de devlet hiç yaşamadığı bir haciz olayına maruz kaldı. Kimse üzerine almasa da, biz Vezirköprülü olarak utandık.

Kunduz Kamp Eğitim Merkezi başladı; yarım kaldı. Sayın Akif Çağatay Kılıç’a gazetemizden yazdığımız “eserine sahip çık!” seslenişine Kılıç sessiz kalmadı. Konunun muhatabı olarak işin neden devam etmediğini sordu, soruşturdu. Karşısına çıkan yanıt; bu işi alan firmanın da ‘zarar edeceği’ gerekçesiyle işi bıraktığı oldu. Kılıç, yeniden ihalesine hazırlandığı bilgisini aldı.

Burada bir parantez açmak şart. Gazetemizin yazısını görünce Sayın Kılıç’ın sözleri de aslında bize ilçenin durumunu aktarıyor; “ben artık Samsun milletvekili değilim. Üstelik milletvekili olarak birçok farklı görevi de yürütüyorum. Yurt dışı görevlerim var. Bu işlerin arasında Vezirköprü’deki yatırımların durumunu takip etmem zor. Sizin bize durumu aktarmanız gerek ki, biz de bu dosyaların yeniden takip edilmesi gerektiğini bilelim.

Share
670 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Büyüyen Vezirköprü..

  01 Aralık 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü merkezi olarak bilinen ve Belediye binasın yanında Hükümet Konağı, Emniyet ve PPT gibi binaların başka deyişle halkın sürekli işlerinin olduğu yerlerden oluşan alanın değişmesi gündemdeki yerini koruyor. Vezirköprü'nün özellikle Hastane'nin şehrin Havza tarafındaki sınırına taşınması İlçe'nin mücavir alanının büyümesi çarşının da alanını genişletti. Hastane taşındıktan sonra Vezirköprü Belediyesi'nin binasının da Esentepe Mahallesi'ne taşınması için çalışma başlatılması merkezdeki esnafın olduğu kadar şehrin diğer mahallelerindeki v...
 • DERLEME

  01 Aralık 2021 Köşe Yazıları

  Gazetecinin görevi muhalif olmaktır. Olumsuz olanları kamuoyu ile paylaşmak, bu olumsuzluklara ilgililerin dikkatini çekmek, kamuoyunun da duyarlılığını sağlamaktır. Olup bitenleri, olması gerekenleri kamuoyu ile paylaşmaktır. Bıkmadan, yılmadan, usanmadan yazmaya devam edeceğiz. Çünkü; biz halkız, vatandaşız. Yani partimiz Vezirköprü'dür. -“Vezirköprü Partisiyiz” ismini bu yazdığımız gazeteye rahmetli Vefai abi koymuştu. Biz de Vefai abiye verdiğimiz söze sadık kalarak, partiler üstü kalmaya yani Vezirköprü Partisi olmaya devam edeceğ...
 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...