logo

Bu yıl da evlerde kutlanacak… Yasağa Bu Hafta 23 Nisan’da Eklendi

Bu yıl da evlerde kutlanacak… Yasağa Bu Hafta 23 Nisan’da Eklendi

İçişleri Bakanlığı tarafından Koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 İl Valiliğine “Pandemi Kurallarına Uygun 23 Nisan Kutlamaları Genelgesi” gönderildi. Genelgeyle haftasonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına 23 Nisan Cuma günü de eklendi.

Geçtiğimiz 2020 yılında 100.yılını evlerde kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101.yılını bu yıl da evlerde kutlayacağız.

Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak. Cuma, cumartesi, pazar günlerinin tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00’te sona erecek.” Denildi.

Hafta sonu 10.00 – 17.00 saatleri arasında açık olan bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar 23 Nisan Cuma günü de birebir uygulanacağı ifade edilen genelgede; “Milli Eğitim Bakanlığı’nın 06.04.2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek.

Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek.” İfadeleri kullanıldı.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli olan kişiler de tören ve kutlama programları süresi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacağı belirtilen genelgede, “Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.” İfadelerine yer verildi.

Share
53 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?