logo

Bu Yıl Eğitim Sistemi Çok Farklı Olacak

Bu Yıl Eğitim Sistemi Çok Farklı Olacak

Pandemi süreci nedeniyle 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı 21 Eylül Pazartesi günü uzaktan eğitimle başlayacak.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıya göre; okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek uyum programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda “1 gün yüz yüze eğitim” şeklinde gerçekleştirilecek.
İhtiyaç duyulması halinde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak, sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapabilecekler. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günler birbirinden farklı olacak.
Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek.
Okul öncesi eğitimde ilk hafta 1 gün 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati suretiyle uyum eğitimi yapılacak. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül – 2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 2 gün olmak üzere günde 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle eğitim yapılacak.
Okul öncesi eğitimde 21 Eylül tarihine kadar eğitime yüz yüze devam eden kurumlarda bu tarihten itibaren de aynı planlama doğrultusunda eğitime devam edilecek.
İlkokul 1’inci sınıf öğrencileri ise yüz yüze eğitimin ilk haftasında her biri 30’ar dakikalık 5 ders saati süreyle uyum eğitimi yapacak. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30’ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim alınacak.
Ders saatleri arasında 10’ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimleri tarafından teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar yapılacak.
Millî Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimin ilk haftasını henüz okul yaşamıyla yeni tanışacak olan okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerin uyumuna ayırdı.
Covid-19 tedbirleri kapsamında kişisel hijyen, maske ve sosyal mesafe kuralları öğrencilere temassız oyunlar ve eğlenceli etkinliklerle anlatılacak. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ise Türkçe dersi haftada 2 gün 3’er ders saati olmak üzere 6 ders saati, Matematik haftada iki gün 1’er ders saati olmak üzere 2 ders saati, Hayat Bilgisi haftada 2 gün 1’er ders saati olmak üzere 2 ders saati yüz yüze eğitimle verilecek.

Okuluyla buluşmayan öğrenci kalmayacak
Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce başlatılan “Sınıf Tam Öğretmenim” projesi kapsamında Samsun ve ilçelerindeki internet erişimine sahip olmayan, teknolojiden uzak öğrenciler için ise yeni bir çalışma başlatıldı.
Bu kapsamda akıllı telefonlara sahip olmayan, evinde interneti bilgisayarı bulunmayan ihtiyaç sahibi öğrenciler tespit edilerek bu öğrencilere kampanyaya destek olan vatandaşlar tarafından bağışlanan tablet bilgisayarlar verilecek.
İnterneti olmayan ve internet altyapısının bulunmadığı mahallelerde ise oluşturulacak olan Gezici Mobil EBA Destek Noktası sayesinde araç her gün belirli zamanlarda bu mahallelerde gezecek ve bu öğrenciler bu noktalarda ödev ve projelerini yapabilecekler.
Bu kapsamda ilçemizde 80 civarında EBA destek noktasının oluşturulduğu ve bir adet de gezici EBA Destek aracının bu süreçte öğrenciler tarafından kullanılacağı öğrenildi.

Share
285 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?