logo

Bu yıldan beklentilerimiz..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

2021 yılına girdik. Hatta Ocak ayını yarıladık.
Geçtiğimiz yıl bildiğiniz, (covid pandemisinin acıları dışında) Vezirköprü-Havza yolu gibi, Kunduz Kamp Eğitim Merkezi gibi, İlçe Tarım Müdürlüğü binası gibi birçok yatırımı istemekle geçti. İte kaka gitmesini beklediğimiz turizm pandeminin de etkisiyle gelişmedi.
Bu yıl da bunlara ekleyerek devam edeceğimiz bir yıl görüntüsü var. Gerçi 2020 yılında az da olsa gelişme de kaydedildi.
2020 özellikle yeni hastanenin açılması ile yıllardır beklediğimiz işlerden birinin tamamlanmasını gördüğümüz bir yıl oldu.
Vezirköprü’nün uzun zamandır konuştuğu bazı işlerin ise en azından başlangıçları oldu.
Bunlardan en ciddi yol alınanı HUZUREVİ oldu.
3 bölümden oluşacak Huzurevi’nin ikinci kısmının inşaatı devam ediyor. Vezirköprü’yü sevenlerin yaptıkları yardımlarla hedef yıl sonuna kadar inşaatını tamamlayarak Bakanlığa devretmek.
Vezirköprü Belediyesi’nin yaptığı Soğuk Hava Deposu’nu da unutmamak gerek.
Bir de uzun zaman bekledikten sonra ikinci kez restore edilen Taşhan’ın açılması var hafızalarımızda.
Küçük sanayi için en azından yer belli oldu.
İlçemizde artık yetmediği aşikar olan ve yenilenmesi için uzun zamandır konuşulan Küçük Sanayi Sitesi Avdan Bölgesi’nde yapılacak.
Organize Sanayi için de çalışmaların sürdüğünü biliyoruz. Ancak OSB çalışmaları bir iki yıl içerisinde tamamlanabilecek işler değil. 10 yıl içerisinde biterse Vezirköprü önemli iş yapmış sayılacaktır.
Yılın son günü gelen haber Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için Müteşebbis Heyetin oluşması oldu.
BESİ OSB olarak geçen Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için 15 paydan oluşan müteşebbis heyette Vezirköprü’den 2 payla Belediye, 1 payla Esnaf Odası ve 1 payla Ziraat Odası yer aldı.
İsterdik ki, Vezirköprü Ticaret Odası da burada en azından bir payla yer alsın. Hatta Ziraat Odası bir pay yerine 2 payla girmiş olsaydı.
Eğer Vezirköprü’nü payı yüksek olsaydı, Vezirköprü’de yapılacak olan bu yatırımda Vezirköprü’nün istedikleri olur, ilçe adına daha güçlü ses duyulabilirdi. Şimdi yatırımın abisi Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Samsun Ticaret Odası ve Samsun Ticaret Borsası olacak.
Öyle ya da böyle Vezirköprü’nün bir ihtisas organize sanayi bölgesi olacak gibi görünüyor. Ne zaman biter bilinmez; en az 2 yıl süreceği ise garanti.
2021 yılının Vezirköprü adına istediklerini alacağı bir yıl olmasını diliyoruz.

Share
33 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...