logo

Bunu görmeyen idareci olur mu?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Sürekli göç vererek nüfusunu azaltan Vezirköprü’nün en önemli sıkıntılarından birinin istihdam olduğunu hatırlatmaya gerek yok.
Tahmin ediyorum ki, Vezirköprü’nün (eğer önlem alınmazsa) gelecekteki nüfusu 60 bin civarında olacak ve o zaman Vezirköprü’yü idare etmek daha da kolaylaşacaktır.
İlçenin ekonomik anlamda gelişme kaydedebilmesi için kısa zamanda tamamlanacağı kaydedilen organize ya da diğer sanayi siteleri biter mi, bitince buralar dolar mı, iş imkânları canlanır mı bilemiyorum?
Tarım ile Vezirköprü’nün karnı doyar, ama özellikle çiftçinin sadece karnı doyar. Geri kalan ihtiyaçları için yine ver elini gurbet!
Sanayi ve tarımı çıktığımızda bazen kıvılcımlar yanan, sonra aynı hızla sönerek kaybolan bacasız sanayiye sıra gelir: TURİZM.
Kunduz’undan Şahinkaya Kanyonu’na, Nerik’ten tarihi diğer dokularına kadar hani başka yerde olsa para basacak olan Vezirköprü henüz turizmden para kazanmayı öğrenemese de, ilerisi için umutvâr olabiliriz.
Öyle ya, 15 kilometre olarak yapılacağını söylediği yol için bile Bakan Adil Karaismailoğlu “bu yol tamamlandığında Şahinkaya Kanyonu’na gelenlerin sayısı artacak” diyerek TURİZM’i hedef göstermedi mi?
Her yer için konaklama ve gastronomi artık turizmin iki olmazsa olmazı. Vezirköprü’de konaklama sıkıntısı oldukça çözüldü aslında. Butik Otel, Taşhan ve Vezir Otel ciddi şekilde konaklama sıkıntısını giderdi.
Yeme içme konusunda iddialı olan Vezirköprü’nün bu iddiasını sektörel olarak ortaya koyan henüz yok.
Konaklama ve gastronomi için önemli olduğunu, turizm gelişmesi için olmazsa olmaz olduğunu söyledik. Zamanın İlçe Milli Eğitim Müdürü de bizimle aynı düşünmüş olacak ki, konuyla ilgili olarak bir Uygulama Oteli açmaya çalıştı.
Binası her şeyiyle tamamlanmış olan (yatağında dolabına, mini barından televizyonuna) Uygulama Oteli’nin açılması için Vezirköprü’de ne bekleniyor?
Kafaların arkasında başka işler mi var?
Öğretmenevinin buraya taşınmazı söz konusu ise, Uygulama Oteli’nin üç beş kişinin keyfiyeti için kalması mı söz konusu olacak?
Hangisinin getirisi daha fazla olur? Uygulama otelinde okuyacak yıllık 100 civarında öğrencinin mi, yoksa başka yer yokmuş gibi buraya gelerek akşama kadar okey oynayacak kimselerin mi?
Vezirköprü’de her konuda olduğu gibi, gelişmenin ne şekilde olacağına ilişkin bir kafa karışıklığı mı var?
Bu ilçenin idarecileri bu gelişmeyi göremeyeceklerse, görmüş oldukları halde müdahale etmeyeceklerse, idare ettiklerini iddia ettikleri ilçenin kaderiyle oynamış olamayacaklar mı?
Siyaset denen olgu Vezirköprü’de birkaç kişinin şahsi çıkarları uğruna geri kalanın feda edileceği bir yapı da mı sürecek?

Share
11 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Büyüyen Vezirköprü..

  01 Aralık 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü merkezi olarak bilinen ve Belediye binasın yanında Hükümet Konağı, Emniyet ve PPT gibi binaların başka deyişle halkın sürekli işlerinin olduğu yerlerden oluşan alanın değişmesi gündemdeki yerini koruyor. Vezirköprü'nün özellikle Hastane'nin şehrin Havza tarafındaki sınırına taşınması İlçe'nin mücavir alanının büyümesi çarşının da alanını genişletti. Hastane taşındıktan sonra Vezirköprü Belediyesi'nin binasının da Esentepe Mahallesi'ne taşınması için çalışma başlatılması merkezdeki esnafın olduğu kadar şehrin diğer mahallelerindeki v...
 • DERLEME

  01 Aralık 2021 Köşe Yazıları

  Gazetecinin görevi muhalif olmaktır. Olumsuz olanları kamuoyu ile paylaşmak, bu olumsuzluklara ilgililerin dikkatini çekmek, kamuoyunun da duyarlılığını sağlamaktır. Olup bitenleri, olması gerekenleri kamuoyu ile paylaşmaktır. Bıkmadan, yılmadan, usanmadan yazmaya devam edeceğiz. Çünkü; biz halkız, vatandaşız. Yani partimiz Vezirköprü'dür. -“Vezirköprü Partisiyiz” ismini bu yazdığımız gazeteye rahmetli Vefai abi koymuştu. Biz de Vefai abiye verdiğimiz söze sadık kalarak, partiler üstü kalmaya yani Vezirköprü Partisi olmaya devam edeceğ...
 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...