logo

Büyükşehir Belediyesi’nin esnafa destek diye haberini verdiği yardımların ilçelerdeki esnafa ulaşmayacak olması tepki çekti. Büyükşehir para alırken var, Destek verirken yok!..

Büyükşehir Belediyesi’nin esnafa destek diye haberini verdiği yardımların ilçelerdeki esnafa ulaşmayacak olması tepki çekti. Büyükşehir para alırken var, Destek verirken yok!..

Samsun Büyükşehir Belediyesinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında iş yerleri kapalı olan yaklaşık 4 bin 500 esnafa biner lira destek vereceği bildirildi. Ancak bu esnafın içerisinde ilçelerdeki esnaflar bulunmuyor..

Uzun zamandır devam eden salgın sebebiyle zor zamanlar geçiren esnafa Türkiye’nin hemen her yerinde özellikle yerel yönetimler tarafından destek verilirken, Vezirköprü’nün Samsun’un diğer ilçelerindeki esnafın Samsun Büyükşehir Belediyesi desteklerinden yararlanamayacağı ortaya çıktı.
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında iş yerleri kapalı olan yaklaşık 4 bin 500 esnafa biner lira destek vereceklerini bildirdi. Konuya ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi ile Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (SESOB) arasında protokol imzalandı.

Ramazan Bayramı öncesinde yapılan ve 1,5 yıldır salgının devam ettiğinin altının çizildiği imza töreninde esnafın da salgından etkilendiği belirtilerek iş yerini kapatmak zorunda kalan esnafın ve özellikle de çalışanlarının, servisçilerin, berberlerin gerçekten mağdur oldukları belirtildi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in talimatıyla SESOB ile bir araya geldiklerini anlatan İlhan Bayram: “Burada belli iş kolları tespit edildi. Bu iş yerleri bayrama kadar kapatmak durumundalar. SESOB’un vereceği listenin üzerinden etkilenen esnafa, onların personeline direkt ulaştırılmak üzere esnaf başına 1000 lira olmak üzere acil mali katkıda bulunalım düşüncesi oldu. Bugün SESOB ile bu protokolü imzalıyoruz. Hazırlıklarımızı yaptık, Vakıflar Bankası ile anlaşmamız var. SESOB’nun bize bildirdiği esnafımızın hesabına bu yardımları göndereceğiz. Dedi.

SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler esnafın çok zor duruma düştüğünü vurgulayarak “15 aydır lokantacılar, berberler, kuaförler, servisçiler, kahvehaneciler, çay ocağı işletmecileri, kantinciler, hamam, sauna, masaj salonları, halı sahalar, internet kafeler, kafe ve kafeteryalar kapalı durumda. Belediyemiz esnafa, yanında çalıştırdığı işçiler için bin lira destek verecek. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir, Genel Sekreter İlhan Bayram ve ekibine teşekkür ediyoruz.” dedi.
Ancak ilçeler yok!
Samsun merkezdeki esnafın derdine biraz olsun çare bulmaya çalışan Samsun Büyükşehir Belediye başkanı Mustafa Demir ve SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler’in ilçelerin neden bu desteğin içerisine katılmadıklarıyla ilgili bir açıklamaları ise olmadı.
Vatandaşlar ise özellikle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e tepki göstererek:

-Vezirköprü’den para kazanmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi destek vermeye gelince ilçeleri işin içine katmıyor. Kanyona paralı geçiş koyan, minibüslerin ve taksilerin plakalarından para almayı ihmal etmeyen Büyükşehir Belediyesi iş destek vermeye gelince Vezirköprü gibi ilçelerini görmezden geliyor. Samsun Merkezdekiler salgın sebebiyle sıkıntıya düştüler de, ilçelerdeki esnaf düşmedi mi? Diyerek tepki gösterdiler.
İlçemizdeki sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin bazıları da bu haksızlığın giderilmesi için çalışma yaptıklarını kaydettiler. Ancak, ilçe esnafına yönelik bir destek Büyükşehir Belediyesi’nden gelmeyecek gibi görünüyor.

Share
21 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?