logo

Büyükşehir yanlıştan döndü..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta gazetemizde manşetten verdiğimiz haber yerini buldu.
Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz cumartesi günü bir toplantı düzenleyerek ilçelerdeki esnafın da Büyükşehir tarafından verilecek biner liralık hibeden yararlandırılacağını açıkladı.
Toplantıda Vezirköprü temsilcilerimiz olarak Esnaf Odası Başkanı Orhan Şahin, Bakkallar Odası Başkanı Ümit Çörüş, Manifaturacılar Odası Başkanı Önder Erdem, Madeni İşler Odası Başkanı Ercan Coşkun, Şoförler Odası Başkanı Hüseyin Yılmaz, Samsun Esnaf Odaları Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Ergen katıldılar.
Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelerdeki (hakkı olan) esnafın da bu destekten faydalanacağını söylediği toplantıda alınan biner liralık desteğin yetmeyeceğinin altının çizildiğini de öğrendik.
KOSGEB Desteği de verilecek mi?
Edindiğimiz bilgiye göre; daha önce KOSGEB aracılığı ile verilen iki yıl ödemesiz geri kalanı da faizsiz verilen destek gibi bir destek verilmesi gerektiği belirtilmiş.
Toplantıda yer alan AKP Milletvekilleri Çiğdem Karaaslan ve Orhan Kırcalı da esnaf temsilcilerinin önerisini yerinde bulmuşlar ve konuyla ilgili çalışma yapacaklarını kaydetmişler.
Öğrendiğimize göre esnaf temsilcileri 50 bin ile 100 arasında verilecek böyle bir kaynağın esnafı oldukça rahatlatacağını ve dünyada da iki yıl içerisinde bitirilmesi planlanan salgının etkilerini ekonomik olarak azaltacak böylesi bir desteğin esnafın daha çok işine yarayacağını söylemişler.
Duyumlarımıza göre, esnafa bu şekilde bir kaynak yaratılması için çalışmalar başlatılmış. Önümüzdeki dönemde esnafımız kendisine rahat bir nefes aldıracak bir kredilendirmeyle müjdelenebilir.
Ferruh Cebeci ile Noter’i konuştuk
Pazartesi günü ilçemiz esnaflarından Ferruh Cebeci ile bir araya geldik. Sıcak ve güler yüzüyle keyifli sohbet edilen bir kişiliği var Cebeci’nin.
Sohbetimizde özellikle dikkat çeken Noter ile ilgili olan kısmıydı.
Vezirköprü’de bir türlü sayısı artırılamayan Noter’in ihtiyaca cevap vermediğinin altını çizen Cebeci, “hemen yanımızda komşumuz Havza’da iki noter var. İşlemlerinizi oldukça rahat tamamlayabiliyorsunuz. Vezirköprü’de ise sabah başvuru yaptığınızda öğleden sonra ancak sıra geliyor. Bu kadar zamanda defalarca gündeme gelse de, bir türlü ikinci bir noter açılamadı.” Dedi.
Genel olarak bir süre gazeteler aracılığı ile canlandırılan bu gibi sorunlar unutuluyor ya da zaman zaman gündeme geliyor. Çaresizce beklemeye devam ediyoruz.
Belki Ferruh Cebeci ile olan bu konuşmanın bir anekdotu ile unutulan bu iş yeniden canlanır ve ikinci bir notere kavuşuruz, hem vatandaş hem de yoğunluğu azalan Noter rahat eder.

Share
24 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...