logo

Büyükşehir yanlıştan döndü..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta gazetemizde manşetten verdiğimiz haber yerini buldu.
Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz cumartesi günü bir toplantı düzenleyerek ilçelerdeki esnafın da Büyükşehir tarafından verilecek biner liralık hibeden yararlandırılacağını açıkladı.
Toplantıda Vezirköprü temsilcilerimiz olarak Esnaf Odası Başkanı Orhan Şahin, Bakkallar Odası Başkanı Ümit Çörüş, Manifaturacılar Odası Başkanı Önder Erdem, Madeni İşler Odası Başkanı Ercan Coşkun, Şoförler Odası Başkanı Hüseyin Yılmaz, Samsun Esnaf Odaları Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Ergen katıldılar.
Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelerdeki (hakkı olan) esnafın da bu destekten faydalanacağını söylediği toplantıda alınan biner liralık desteğin yetmeyeceğinin altının çizildiğini de öğrendik.
KOSGEB Desteği de verilecek mi?
Edindiğimiz bilgiye göre; daha önce KOSGEB aracılığı ile verilen iki yıl ödemesiz geri kalanı da faizsiz verilen destek gibi bir destek verilmesi gerektiği belirtilmiş.
Toplantıda yer alan AKP Milletvekilleri Çiğdem Karaaslan ve Orhan Kırcalı da esnaf temsilcilerinin önerisini yerinde bulmuşlar ve konuyla ilgili çalışma yapacaklarını kaydetmişler.
Öğrendiğimize göre esnaf temsilcileri 50 bin ile 100 arasında verilecek böyle bir kaynağın esnafı oldukça rahatlatacağını ve dünyada da iki yıl içerisinde bitirilmesi planlanan salgının etkilerini ekonomik olarak azaltacak böylesi bir desteğin esnafın daha çok işine yarayacağını söylemişler.
Duyumlarımıza göre, esnafa bu şekilde bir kaynak yaratılması için çalışmalar başlatılmış. Önümüzdeki dönemde esnafımız kendisine rahat bir nefes aldıracak bir kredilendirmeyle müjdelenebilir.
Ferruh Cebeci ile Noter’i konuştuk
Pazartesi günü ilçemiz esnaflarından Ferruh Cebeci ile bir araya geldik. Sıcak ve güler yüzüyle keyifli sohbet edilen bir kişiliği var Cebeci’nin.
Sohbetimizde özellikle dikkat çeken Noter ile ilgili olan kısmıydı.
Vezirköprü’de bir türlü sayısı artırılamayan Noter’in ihtiyaca cevap vermediğinin altını çizen Cebeci, “hemen yanımızda komşumuz Havza’da iki noter var. İşlemlerinizi oldukça rahat tamamlayabiliyorsunuz. Vezirköprü’de ise sabah başvuru yaptığınızda öğleden sonra ancak sıra geliyor. Bu kadar zamanda defalarca gündeme gelse de, bir türlü ikinci bir noter açılamadı.” Dedi.
Genel olarak bir süre gazeteler aracılığı ile canlandırılan bu gibi sorunlar unutuluyor ya da zaman zaman gündeme geliyor. Çaresizce beklemeye devam ediyoruz.
Belki Ferruh Cebeci ile olan bu konuşmanın bir anekdotu ile unutulan bu iş yeniden canlanır ve ikinci bir notere kavuşuruz, hem vatandaş hem de yoğunluğu azalan Noter rahat eder.

Share
61 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bayram gelmiş neyime?

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Ramazan Bayramı'nın kısa süren tatilinin ardından her zamanki Bayram kalabalığını arayan Vezirköprü yaz başlarının sakin görüntüsüne doğru yol alıyor. Çiftçinin tarlaya çekilmesiyle birlikte neredeyse ölü şehir haline gelmesine alıştığımız ilçemizde zaten sönük durumdaki esnaf ekonomisini zor günlerin beklediğini söylemek falcılık olmaz. Okulların da kapanmasıyla birlikte ilçenin tamamen tatil havasına gireceğini önceki yıllardan biliyoruz. Bu boşluk Vezirköprü ekonomisinin tarıma ve öğretmenler başta olmak üzere memur maaşlarına bağlı bir dur...
 • SÖNÜK GEÇEN BİR BAYRAM

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Bilindiği gibi Vezirköprü, Türkiye'de farklı bir sosyoekonomik yapıya sahip. Türkiye nüfus yapısı büyük ölçüde kentleştiği halde, Vezirköprü tam tersi bir yapıda. Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki kırsal nüfus ve kentsel nüfus yapısı yüz yıldır pek değişmemiştir. Hani fazla da haksızlık etmeyelim, bir şey değişmiştir. MESELA! Vezirköprü'nün mevcut nüfusu 95 bin dolaylarındadır. Bu nüfusun İKİ KATI 200 BİN CİVARINDA Vezirköprülü nüfus gelişmiş batı illerimiz çoğunlukta olmak üzere göç etmiştir. Türkiye'nin değişik illerine iş, aş ve daha iyi yaşa...
 • Zor Bir Ailede Büyümek

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Çeşitli yetiştirilme tarzından gelen bireyler bir araya gelir ve yeni bir aile kurarlar. Aile klasik bir tanımla toplumun en küçük yapı taşını oluşturur. Kısa, sade, öz olan bu tanımda topluma yön veren, insanların birbirinden etkilendiği, zarar ve yararlardan kolayca faydalanabileceğimiz daha derin bir anlam yatar. Bir aileyi zor aile yapan durum nedir? Öncelikli olarak ailede anne, baba ya da eşlerden her ikisi dediğim dedikse, çocuğa seçim imkânı sunmuyor ve kararları onun yerine veriyorsa üstelik bunu yaparken çocuğun az şey bildiğini, on...
 • Siz de merak ediyor musunuz?

  27 Nisan 2022 Köşe Yazıları

  Bu hafta sonu Ramazan Bayramını kutlayacağız. Her bayram öncesinde biraz daha mutlu olabileceğimiz konular arar, bulamayınca da fıkralarla okurlarımızın içini karartmamayı isterdim. Bu bayram haftasında maalesef Sanayi Bakanlığı'nın Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı rapordaki (yüzümüze çarpan) gerçekleri yazmazsak olmaz. Belki her bayram Vezirköprü'ye gelen, kalbi Vezirköprülü kalanların, ilçelerinin durumunu öğrenmeleri açısından faydası olur. Vezirköprü kalkınmışlık bakımından 5. Seviye ilçeler arasında. Açıklanan raporda hem...