logo

Büyükşehir Zabıtasından Karpuz Esnafına Müdahale Karpuzculara müdahale tatlıya bağlandı!

İlçemizin Sanayi mevkii Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Amirliği karşısında tezgah açan Karpuzcu esnafına Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri müdahale etti.
Vezirköprü’nün yerel üretimi olan ürünleri pazarlamak isteyen karpuz satıcıları ile Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri arasında gerginlik yaşandı.

Daha önce Vezirköprü Belediyesi Zabıta ekiplerince burada tezgâh açmamaları konusunda uyarılan esnaflara bu sefer de Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri müdahale etmek için geldiklerinde vatandaşların tepkisiyle karşılaştılar..
Zabıta ekipleri, “Karpuzcu esnafımızı Pazar yerindeki bir alana toplamak istedik, ancak esnafımız yine de burada satmaya devam ediyor. Bu yüzden müdahale etmek zorunda kaldık” ifadelerine yer verirken, karpuzcu esnafı ise, “Bizi buraya Vezirköprü Belediyesi yerleştirdi. Şimdi de kaldırmak istiyorlar” diyerek sorunlarını dile getirdiler.
Çevredeki vatandaşlar ise, “burada ekmeğini çıkarmaya çalışan bu insanlardan ne istiyorsunuz. Bırakın bu insanlar burada ürünlerini satsınlar. Mademki yerli üretime destek veriliyor, öyleyse bu insanların kimse ekmeğiyle oynayamaz.” Diyerek karpuzcu esnafına yardımcı olunmasını söylediler.
“Biz Size 5 Sene Verdik Siz de Bize 1 Ay İzin Verin”
Esnaf ise; “Madem bu bölge satış yapmak için yasak, öyleyse neden bize belediye işgaliye harcı kesiyor. Bizim burada bir ay gibi bir süre içerisinde yerel ürünlerimizi satmak için izin istedik. Bunu çok gördüler. Ama biz size 5 sene verdik siz de bize 1 ay verin“ diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Belediye ve kaymakamlığa gitmek isteyen vatandaşları Vezirköprü Emniyet güçleri ikna ederek olası bir kargaşayı önlediler.

Olay Tatlıya Bağlandı
Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatçi yönetiminde çiftçilerin mağdur olmaması için S.S. Amasya Pancar Tarım Müdürlüğü Vezirköprü Satış Mağazasının sorumlusu Uğur Acar ve Pancar Dairesi Şefi Zafer Hamdi Akgün tarafından Vezirköprü Satış Mağazasının bulunduğu alana traktörleri çekerek satışlarını bu alanda yapmaları konusunda geçici bir süreliğine müsaade ettiler. Akgün yaptığı açıklamada; “Üretici çiftçilerimizin her zaman yanındayız”dedi.

Başkan Edis: “Kargaşa olmasın diyoruz”
Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis, yaşanan gelişmelerle ilgili olarak; biz düzen olsun istiyoruz. Vezirköprü kargaşa ile her yerin Pazar olacağı bir ilçe görüntüsünde olmamalı. Böyle olursa kargaşa olur. Belediye olarak göstereceğimiz alanlarda satış yapılmasına müsaade ederiz. Üreticinin yanında olduğumuzu bu güne kadar dağıttığımız tohum ve fidelerle gösterdik. Yine her zaman yanlarında olacağız. Dedi.
Kent Konseyi toplantısında konuyla ilgili de konuşan Edis:

Geçtiğimiz hafta karpuz olayı gündeme geldi. İlçemizde iç pazarda 250 esnafımız var. Gelirken Bankalar Caddesinden geçemedik, çift sıra olmuş. Bunlar bize yakışmıyor. Trafiği çözmemiz lazım, çözeceğiz de. İşgal sorunu da çözülecek. Üreticinin yanında olmasak ne fide dağıtırız, ne sulama kanalları için mücadele ederiz, ne soğuk hava deposu için mücadele ederiz. Ama Belediye’nin yanına arabayı çekip karpuz satmak istenirse, sebze pazarındaki esnaf telefon açıp biz de Çınar Ağacı’nın altında satış yaparız der. Haklı da. Her şey kanunlara uygun olsun. Dedi.
Mehmet Kurt: “Bizimle konuşurken faklı, dışarıda farklı olmamalı”
Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Kurt, “Biz bu meseleyi üzerimize alınmadık. Düzene girmesi gereken bir takım sıkıntılar vardı. Bu sıkıntıları giderme noktasında alınan kararlar bazı arkadaşların hoşuna gitmeyebilir. Ama bizim için bu kararın bazı arkadaşların hoşuna gitmemesi değil toplumun hoşuna gitmesidir.
Düzene girilmesi için çalışılırken bazı arkadaşların hoşuna gitmeyen kararlar olabilir. Ancak önemli olan toplumun yararıdır. Biz bu arkadaşlarla konuştuk, anlaştık. Ancak toplantıda bizimle konuşan bazı kişiler toplantıdan çıkınca durumu farklı yansıttılar. Böyle olmamalı. Her zaman üreticinin yanındayız. İlçenin düzene girmesi gerekiyor. Kişilerin değil, toplumun genelinin hoşnut olması önemli. Alınan kararlar bu şekilde, bu şekilde de devam edeceğiz. Üreticiyi desteklemek için Belediye Başkanımızla birlikte gece gündüz çalışıyoruz. Sulama Barajı için Ramazan’da 4 defa Ankara’ya gittik. Alternatif tarım olsun istiyoruz. Bu yapılanları biz hak etmiyoruz.” Dedi.

Share
129 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?