logo

Büyükşehir’in SU SIKINTISI..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de yaşayan insanların önemsiz sayılamayacak kısmının Samsun ile bağlantısı var.
Akrabaları, evi olan, gidiş geliş yapan, tanıdıkları olan, bir sürü bağlantı.
Doğal olarak Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin Samsun halkına temiz su içirip içirmemesi Samsun’da oturanlar kadar Vezirköprü’dekileri de ilgilendiriyor.
Yaklaşık 15 gündür Samsun kamuoyunda suların kirli olmasına yönelik bir söylenti giderek büyüdü. Hatta o kadar büyüdü ki, Meclis’e kadar taşındı.
Son zamanlarda özellikle corona virüsü ile ilgilenen Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplanması talebiyle CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nun meclise verdiği önergesi de bu tartışmanın alevlenmesine neden oldu.
Samsun Çevre Platformu ve Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şubesi’nin ortaya çıkardığı daha doğrusu kamuoyuna duyurduğu olaya göre Samsun’da musluktan akan sularda bulanıklık, alüminyum (belirli yeride olması gerekiyor mu?) ve koku bulunduğu iddia edilerek Samsun Sağlık İl Müdürlüğü’nden tahlil yapılması istenmiş. Laboratuar sonuçları “uygun olmadığı” sonucunu vermiş.
Bundan sonra Bakan’ın vereceği sonuç bekleniyor.
Vezirköprü İçin…
Bu arada Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, konuyla ilgili bir açıklama yaparak; SASKİ, halkın sağlığına zarar verecek bir suyu hatta salamaz. Sistem çalışıyorsa, o su halkın sağlığına zararlı değildir” Demiş.
Herkes kendine göre yorum yaparak yoluna devam edecektir.
Bu arada Mustafa Demir bir açıklama da Vezirköprü için yapmayı ihmal etmemiş:

Vezirköprü içme suyu arıtma projesi ile ilgili çalışıyoruz. Vezirköprü’de kaçak su oranı yüzde 70’tir. Borulara verilen suyun ancak yüzde 30’u borulardan akıyor. Vezirköprü’deki su problemini tarihe gömüyoruz. Şuan da projesi hazırlanıyor.
Vezirköprü’nün su problemi olduğunu hatırlatan Demir, acaba Vezirköprülülere önümüzdeki sıcak geçeceği anlaşılan yaz günlerinde SASKİ olarak daha önce de hafızalarımızda kazılı duran su sıkıntısının yine çekilebileceğini mi hatırlatıyor.
Bugün vatandaşlar barajlardaki doluluk oranlarına bakarak, kar yağışının azlığı sebebiyle önümüzdeki günlerde kuraklık çekilebileceği endişesini taşıyorlar.
Daha önceki yıllarda Vezirköprü Barajı’ndan su alındığı açıklanmış, ancak DSİ’den yapılan açıklamayla inkar edilmişti.
Bugün araştırılması bile yasak denen asbestli borulardan geçen suyun Vezirköprü halkının sağlığını ne şekilde etkilediği hakkında bir araştırma yapıldı mı bilemiyorum?
Ancak bilinen bir gerçek var, özellikle Büyükşehir’e geçtikten sonra, Vezirköprü’de bir dönem unutulan SU SORUNU yeniden ortaya çıktı.
Bugün güzel geçen havalara seviniyoruz, ancak yetkililer bu güzel havaların gelecekte yaşatacakları sıkıntılara karşı şimdiden önlemlerini almış olmalılar.

Share
64 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vezirköprü’nün çileleri..

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı da geçti. Bu bayramdan hafızalarda yine özellikle trafikte yaşanana kalabalık ve su kesintileri kaldı. Covid nedeniyle geçtiğimiz yıl gelemeyenlerin de bu yıl ilçemize geldiği gözlemlenirken, Vezirköprü'nün tatil bölgelerinde yaşanan kalabalığa yakın şekilde bir yoğunluk yaşadığını söylemek mümkün. Bu yoğunluk Vezirköprü'nün yol ve su için altyapısının eksikliğini de gözler önüne serdi. İlçe merkezindeki nüfusun artış gösterdiğini de göz önüne alarak önümüzdeki yıllar için bu alt yapılarda bazı değişiklikler ve eklemeler yapılma...
 • BİZ TUVALETİN KAPISINDA BEKLEYELİM !

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçen yıl hem ramazan hem de kurban bayramında, bu yıl da ramazan bayramında “pandemi” nedeniyle Vezirköprü'ye gelemeyen gurbetçiler son kurban bayramında memleketlerine akın ettiler. Dokuz günlük özgürlüğü değerlendiren Vezirköprü'lüler akın akın gelerek en az iki yıllık ana, baba, eş, çocukları, akrabaları ve komşuları ile olan hasretliği giderdiler. Bu bayramda Vezirköprü ye gelen gurbetçi sayısı nedir (?..) Halka soruyoruz. Aldığımız yanıtlar değişik ve çok ilginç. Kimi “25-30 bin kadar” diyor, kimi “40-50 bini aşkındır” diyor....
 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...