logo

Büyüyen Vezirköprü..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü merkezi olarak bilinen ve Belediye binasın yanında Hükümet Konağı, Emniyet ve PPT gibi binaların başka deyişle halkın sürekli işlerinin olduğu yerlerden oluşan alanın değişmesi gündemdeki yerini koruyor.
Vezirköprü’nün özellikle Hastane’nin şehrin Havza tarafındaki sınırına taşınması İlçe’nin mücavir alanının büyümesi çarşının da alanını genişletti.
Hastane taşındıktan sonra Vezirköprü Belediyesi’nin binasının da Esentepe Mahallesi’ne taşınması için çalışma başlatılması merkezdeki esnafın olduğu kadar şehrin diğer mahallelerindeki vatandaşları da tedirgin etmiyor değil.
Bu gelişmenin hemen ardından Hükümet Konağı’nın da taşınacağı lafları çıkınca bu tedirginlik iyice arttı.
Tedirginliğin sebebinin esnaf açısından kan kaybı olduğu açık, vatandaşlarsa özellikle resmi dairelerde yapacakları işler için zaman ve para kaybı yaşayacaklarından endişe ediyorlar.
Bununla birlikte, bir başka görüş özellikle Endüstri Meslek Lisesi gibi 3 okulun Hıdırlık Mahallesine taşınması Huzurevi’nin de bu bölgeye yapılmasıyla diğer ucunun gelişmesine, Karma OSB ve küçük sanayi sitesinin diğer tarafa yapılmasıyla da bu taraftaki bölgenin gelişmesine katkı sağlayacağını iddia ediyor.
Yani ilçenin her tarafına dağılan kamu binaları ile yatırımlar sayesinde Vezirköprü’nün eşit şekilde her alanına doğru gelişeceğini söylüyor.
Yine öğrendiğimiz kadarıyla Hükümet Konağı’nın da mevcut yerinden taşınmasının mümkün olmadığı belirtiliyor. Uzun yıllardır Vezirköprü’ye hizmet vermeye çalışan Hükümet Konağı’nın yenilenmesi ise şart. Mevcut haliyle büyüyen Vezirköprü’ye yetmeyen bu binanın yakın zamanda yenilenmesi durumu olmasa da, önümüzdeki dönemde hem Vezirköprü’ye hizmet kalitesini artıracak hem de ilçeye yakışacak bir Hükümet Konağı yapılması gerekliliği ortada.
Vezirköprü Belediyesi’nin hizmet binası ise Esentepe Mahallesi’ne taşınacak gibi görünüyor. (Konuyla ilgili olarak yapılan anketin sonucu da ortaya çıkmadı)
Kesin olmayan ise Belediye hizmet binası taşınırsa yerine ne yapılacağı.
Sanayi tamamlandığı zaman, Galericiler ve Hurdacılar Sitesi tamamlandığı zaman, Belediye de taşındığında işler biraz daha zor olacak gibi.
Aynı gün hastasını hastaneye bırakıp aracını tamir ettirmek isteyen bir vatandaşın uzunca bir yol yapacağını hesaplamak zor değil. Aynı vatandaş bir de okuldan çocuğunu alacaksa Vezirköprü’yü tavaf edecek.
Ancak, ilçe merkezine sığmayacak bu yerlerin ilçenin değişik bölgelerine dağıtılması hem mecburi hem de doğru bir uygulama. Vatandaşlardan en büyük tepkiyi alan Belediye Hizmet binasının taşınması ise, yerine ne yapılması düşünüldüğüne bağlı olarak, özellikle ilçe merkezindeki trafik karmaşasını da kaldıracağı için bir rahatlama sağlayacaktır.
Vezirköprü alan olarak büyüdü.
Vatandaşların da bu büyümenin hem sıkıntısına hem de ceremesine hazır olması gerekiyor.

Share
15 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...