logo

Çalışmalar olumlu sonuç verirse, Feribot işleyecek… Sağlık’da; Pazarlama’da; Turizm’de; Ulaşım’da; Altınkaya Gerisinde Kalan 30 Bin İnsana Umut 11 Şubat 2001 Pazar

Çalışmalar olumlu sonuç verirse, Feribot işleyecek… Sağlık’da; Pazarlama’da;  Turizm’de; Ulaşım’da; Altınkaya Gerisinde Kalan 30 Bin İnsana Umut 11 Şubat 2001 Pazar

Altınkaya Barajı yapılmadan önce, Alaçam-Vezirköprü yolu; Sular altında kalan Kızılırmak Köprüsü bağlantılı olarak vızır vızır işler, binlerce insan; işinde, hastalığında, sökelliğinde kolayca Vezirköprü’ye ulaşırdı.
Altınkaya Barajı yapılınca, sadece Kuruçay’ın Kabaoğuz, İmamallah, Kuzgunkayası, Kayaarası, Kızılpelit, Alpağanönü, Çobanağası mahalleleri, Altınkaya köyü değil, alışverişinden sağlığına kadar her şeyi ile Vezirköprü ilişkili Alaçam ve Durağan’a dahil toplam yaklaşık otuz bin insanın da şehirle (Vezirköprü ile) bağlantıları kesildi.
Bu 30 bin insanı, olumsuz etkilerken Vezirköprü esnafı da büyük bir Pazar kaybetmiş oldu. Alışverişlerinde, doğumlarında, diğer hastalıklarında, Vezirköprü’ye kolayca gelen insanlar, baraj yapılınca; azgın sularda seyreden basit teknelerde ölüm kalım savaşı vererek gelmek zorunda kaldılar. Ya da Vezirköprü’ye hiç gelmediler.
Konu defalarca televizyonlarda da gündeme geldi; sadece hükümetler değil, işe eğilmeyen Samsun Milletvekilleri de suçlandı.
Vezirköprü’ye giren 30 bin insanın parası da başka merkezlere aktı.
Köyleri sular altında kalan köylerin bir kısmının halkı, Hatay’a giderken, o zamanın Valisi, Altınkaya Baraj Gölü’ne (o zamanın parası ile) 150 milyona çıkacak feribot önermişti. Fakat gerçekleşmedi.

Feribot tekrar gündemde…
Sık sık köyleri dolaşan ilçemiz Kaymakamı Şevket Cinbir, tehlikeli ulaşımlar, ilçeye ulaşmak için köylünün çektiği işkenceyi görünce, önce aklıma “köprü mutlaka yapılmalı” düşüncesi geldi. Fakat devletin şu anda trilyonları bulacak Köprü’yü yapamayacağını, şimdiye kadar da tüm etüdlere rağmen yapılamadığını düşününce, buraya en kolayı 80 milyara feribot yapılması için çalışmalı kararını verdi.
Konuyu Samsun Valisi Muammer Güler’e götürdü. O da bütçe olanakları içerisinde incelenmesi koşuluyla olumlu karşılandı.
Altınkaya’da Feribot çalışması, hem onbinlerce insanın sağlık, ulaşım ürünlerini pazarlama olanaklarına kavuşması, Vezirköprü esnafına para sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda yörenin turizm bakımından da gelişmesini sağlayacak… Dolaşarak çalışması halinde, Bafra-Vezirköprü ilçelerini de ulaşım bakımından birbirine bağlayacak…
80-100 milyarlık böyle bir yatırım için nedir ki…
Beş parti anlaştı…
Ziraat Odası Başkanı Ahmet Duran
Ziraat Odası seçimlerinde meclis Başkanı Hüseyin Alper oldu.
Yönetim Kurulu ise beş partinin anlaşmasıyla; Ahmet Duran, Nafiz Öztürk, Aslan Yılmaz, Yusuf Şahin, Aslan Çakmak, Cihat Öz, İbrahim Kurt’tan oluştu.
Yönetim Kurulu Ahmet Duran’ı başkan, Nafiz Öztürk’ü ikinci başkan seçti. Ziraat Odası’ndan bu dönem Vezirköprü çiftçisine yararlı haberler bekliyoruz.
Trafik Canavarı Askere Giden Genci Ezdi
Sarıdibek köyünden askerlik görevini yapmak için ayrılmıştı.
Gitti, acemilik dönemini tamamladı. Kurasını çekti. Belirlenen kıtasına gitmeden on beş günlük iznini kullanmak üzere Vezirköprü’ye geldi. Çağdaş Un Fabrikası’nın civarında karşıdan karşıya geçerken, hızla gelen taksinin altında kalan M.Y.(21) yaşında yaşamını yitirdi.
Askere 55 FT 425 plakalı taksisi ile çarpıp ölümüne neden olan benzinci F.D.’in (32) hakkında koğuşturma açıldı.
Eşi İsrail’de Olan Kadın Çocuğunu Öldürüp Yaktı
Vicdansız anne S.U.(27), Adatepe köyünde eşi İsrail’e çalışmaya gidince, iddialara göre:
Bir adamla evlilik dışı ilişkiye girdi.
Cahil kadın hamileliğinin 6.ayına girince, karnındaki yavruyu düşük yaparak ölü doğmasına neden oldu.
Ölü çocuğu evlerinin önüne gübreliğe gömen vahşi anne, daha sonra da görüleceğinden korkarak yakmaya çalıştı. Durumu fark eden köy halkı olaydan Jandarma’yı haberdar etti. Yakalanan S.U., tutuklandı.
Ölüm
Benzinci Bozkurt Yılmaz’ın amcası, rahmetli Nebi Yılmaz’ın kardeşi Nafiz Yılmaz geçtiğimiz hafta yaşamını yitirdi.

Share
52 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?