logo

Çalköy köprüsünün ardından Çalköy – Güldere Grup Yolu Hattında da Çalışma Başladı

Çalköy köprüsünün ardından  Çalköy – Güldere Grup Yolu  Hattında da Çalışma Başladı

1964 yılında ahşap olarak yapıldığı kaydedilen daha sonra ise 1972 yılında beton olarak yeniden yapılan ve yaklaşık 20 mahallenin kullandığı grup yolu üzerinde bulunan Köprü’nün bir süredir harap halde durması ve zaman zaman da kazalara neden olması nedeniyle Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışma başlatılmıştı.

Yapılan çalışma kapsamında ise yaklaşık 3 Milyon 440 Bin TL’ye mal olan köprü için Haziran 2020’de ilk somut adım atılarak köprünün yapımı başlamış ancak Kasım 2020’de köprüde meydana çökme meydana gelince geçtiğimiz yıl Ocak ayında köprünün yapımına yeniden başlanmıştı.

Köprünün geçtiğimiz yılın ikinci yarısında tamamlanarak hizmete açılmasının ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi ekiplerince şimdi de yaklaşık 15 mahalleyi birbirine bağlayan Çalköy-Güldere grup yolu hattında çalışma başlatıldı.

Vatandaşların talepleri var…
Bir süre önce başlatılan çalışmalar memnuniyet yaratsa da bu grup yolunu kullanan mahalle sakinleri yolla alakalı olarak; “Güldere’yi geçtikten sonra yaklaşık 2 Kilometre uzunluğunda yokuş nedeniyle kış mevsiminde araçlarımızla bu yolu kullanamıyoruz, kullanmak zorundayız.. Buzlanma dönemlerinde ise kayma tehlikesi yaşıyoruz.” Dediler.
Mahalleliler; “Uçurum bulunan bu alanlara bariyer konulmasını ve yokuşta sorun yaşamamak adına yolumuzun 2 km’lik kısmına sıcak asfalt dökülmesini istiyoruz.” İfadelerini kullandılar.
Bir aya kadar tamamlanması hedefleniyor
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, “Yolun genişliğini 5 metreden 7 metreye çıkararak zeminin altyapısını güçlendirdi.
7 kilometrelik yolda başlayan beton yol çalışmalarının 3.5 kilometresi tamamlandı. Kalan kısmının da bitirilmesi ile Kuyumcu, Devalan, Yolpınar, Güldere, Kabalı, Kaplancık, Özyörük ve Alancık mahalleleri sakinlerinin uzun yıllardır beklediği yol çilesi de sona erecek.
Çalışmalarla, Çalköy- Güldere grup yolundaki beton yol çalışmalarının yarısı bitti. En kısa sürede tamamlanacak. Hava şartlarının elverişli olması durumunda bir ay sonunda çalışmaları bitirip vatandaşlarımızın kullanımına açacağız.” Dediler.

Share
22 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?