logo

Çanakkale Şehitleri 106.yılında Saygı ve Özlemle Anıldı

Çanakkale Şehitleri 106.yılında Saygı ve Özlemle Anıldı

18 Mart 1915 yılında Çanakkale’de şehitlik mertebesine ulaşan şehitler ve gaziler için 106.yıl programı düzenlendi.

Perşembe günü Cumhuriyet Meydanında düzenlenen 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma programı Kaymakam Kudret Kurnaz ve Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla devam eden program Vezirköprü İlçe Jandarma Komutanlığı adına görev yapan Jandarma Astsubay Çavuş Furkan Demirci’nin günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla sürdü.

Demirci; “Çanakkale Zaferi, zor şartlar altında binlerce şehit verilerek kazanılmış, mukaddes bir zafer olarak tarihteki yerini almıştır.

Bu zaferde, dünyanın en güçlü ordularının dönemin en modern savaş ve silahlarıyla binlerce sömürge askerleriyle birlikte vatanımızı parçalamak için saldırı eyleminde bulunduğu anda, göğsü iman dolu milletimizin ayağa kalması, düşmana karşı omuz omuza topyekün mücadele etmesinin bir tezahürüdür.

Bunların yanı sıra muharebelerle onbinlerce vatan evladının şehit düşmesi, bu destanın tarih sayfalarına vurulmuş bir mührüdür.

18 Mart tarihi, Çanakkale’nin geçilmeyeceğinin, Türk milletinin esir edilemeyeceğinin, Türk vatanının parçalanamayacağının, tüm dünyaya haykırıldığı gündür. 18 Mart, bir milletin yeniden uyandığı, küllerinden yeniden doğduğu, birlik ve beraberlik ruhunu antlaştırdığı bir gündür.

Bu duygularla bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan etmiş olan, başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, bu mücadeleye iştirak eden Türk ordusunun kahraman mensupları ile vatan uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi ise şükranla anıyorum.

Bu bakış açısıyla 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin kabulünü kutlarken, tam 106 yıl önce Mehmetçiklerimizin korkusuzca sergiledikleri azim ve mücadelelerini ön plana çıkardıkları esnada, bu vatan uğruna duran kalpleri her yıl olduğu gibi bu yıl da yad etmek istedik.

Onların kalpleri Çanakkale’de durmuş olsa da bizim için hala atıyor ve ilelebet atmaya devam edecektir. Çünkü dirilişten kurtuluşa bir duruştur Çanakkale.” İfadelerine yer verdi.

Konuşmanın ardından program son buldu. Programa, Kaymakam Kudret Kurnaz, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Cumhuriyet Başsavcısı Hamza Ocak, Jandarma Komutanı Binbaşı Ümit Çetinkaya, İlçe Emniyet Müdürü Rıdvan Koç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Özata, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Uyar, Orman İşletme Müdürü Meryem Burçin Irmak, İlçe Müftüsü Naci Yalçınkaya, TSO Başkanı Abdülkadir Fişekci, Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Kurt, CHP İlçe Başkanı Onur Bayburtlu, İYİ Parti İlçe Başkanı Salih Gürbüz, kurum ve kuruluşların müdürleri, okul müdürleri ve gaziler katıldı.

Programın sonrasında protokol üyeleri tarafından Yeni Mahalle mezarlığındaki şehitler ziyaret edilerek Kur’an-ı Kerim ve dua okundu.

Ardından ise protokol üyeleri tarafından şehit aileleri ziyaret edilerek program son buldu.

Share
39 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?