logo

“Cehennem Deresi”nde 20 kilometre yol yapıldı

“Cehennem Deresi”nde 20 kilometre  yol yapıldı

Vezirköprü ilçesinde ‘Cehennem Deresi’ diye anılan Susuz Mahallesi’nde Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımıyla 60 kilometre uzunluğundaki yolun üçte biri tamamlandı. Genişletilen yol çift şeritli asfalta kavuştu.

Çamur, toz ve uçurum tehlikesinden kurtulan mahalle sakinleri, ulaşımla birlikte hiçbir sorunlarının kalmadığını söyledi.
Susuz Mahalle Muhtarı Kadir Çalışır, “Zincir takmayınca hiçbir araç gidemiyordu. Kışın hastalarımız yolda ölüyordu. İki araç birbirlerine yol vermeden geçemiyordu. Şimdi çok mutluyuz” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 700 vatandaşın yaşadığı Susuz Mahallesi’nin yaşadığı ulaşım problemine el attı. Yol Yapım Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı ekipleri, 60 kilometrelik Vezirköprü-Susuz grup yolunun üçte birini yeniledi.

Mahalle sakinlerinin konforlu ve huzurlu ulaşımı için yolun 27 kilometrelik bölümünde çalışma gerçekleştiren ekipler, yolu genişleterek çift şeritli asfalta kavuşturdu. Ayrıca ‘Cehennem Deresi’ olarak adlandırılan bölgede bulunan dere yatağındaki tek şeritli, eski ve bozuk yolun yerine 2 bin 400 metre uzunluğunda yeni bir bağlantı güzergahı açıldı. Burayı da çift şeritli olacak şekilde genişletip asfaltladı. Yeni ek güzergahın hizmete girmesiyle de tehlikeli eski yol kullanıma kapatıldı.
Çamur, toz ve uçurum tehlikesinden kurtulan mahalle sakinleri, ulaşımla birlikte hiçbir sorunlarının kalmadığını söyledi. Böyle bir ulaşım hizmetini ilk kez gördüklerini ifade eden Susuz Mahalle Muhtarı Kadir Çalışır, yatırımdan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e teşekkür etti.

Muhtar Çalışır, “Mahallemiz kuruldu kurulalı yol sıkıntısı yaşanıyor. Yollarımız çok dar ve bozuktu. Kışın ekim ile nisan ayları arasında ulaşım daha zordu. Zincir takmayınca hiçbir araç gidemiyordu. Kışın hastalarımız yolda ölüyordu. İki araç birbirlerine yol vermeden geçemiyordu.
Bu nedenle ticari taksi sürücüleri gelmek istemiyordu. Araçlarımız arızalanıp usta çağırdığımızda ise yol bozuk olduğu için çok para istiyorlardı. Yazın ise tozdan gitme şansımız yoktu. Ama artık yolumuz çok güzel oldu. İlçeye ulaşım süresi 40 dakikaya indi. Şimdi rahatlıkla gidip gelebiliyoruz.” dedi.

Üçte biri tek şeritli olan yolda kış aylarında greyder olmadan gidemediklerini anlatan mahalle sakinlerinden Osman Çalışır ise, “Bu yolda 35 sene minibüsçülük yaptım. 100 senelik yolumuz şimdi çok güzel oldu. Ulaşım 1,5 saatten 40 dakikaya düştü. Yaptırandan da yapanlardan da Allah razı olsun“ şeklinde konuştu.

60 yaşındaki Satılmış Hasdemir ise “Arabalarımız yollarda kalıyordu. Bugüne kadar yolumuzda, suyumuzda gelişme olmamıştı.” ifadelerini kullandı.

Share
11 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?