logo

CHP İmza toplamaya başladı

CHP İmza toplamaya başladı

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Kurultay çağrısı Samsun’da da karşılık buldu. CHP Samsun Eski İl Başkanı ve Kurultay Delegesi Av.Tufan Akcagöz, kurultay çağrısına icabet eden ve partide değişim isteyen Kurultay delegeleri ile birlikte Noter’den imza verdi ve CHP Genel Merkezi’ne sunulmak üzere kurultay çağrısı yaptı. Akcagöz, “Samsun’da 18 seçilmiş, 2 de doğal delege olmak üzere 20 Kurultay delegesiyiz. Kurultay, partimizin en yetkili karar alma organı. Biz de Samsun adına yetki almış kişileriz. Daha önce de bu konuda açıklama yaptık. 24 Haziran’da ciddi bir mağlubiyet aldık. 16 Nisan’da da öyle. Bu mağlubiyet, basit sonuçları olan bir mağlubiyet değildir. Ülkenin yönetim biçimi değişti. Artık Parlamenter sistem yok. Artık ülkede tek adam var. Kararnamelerle ülkeyi yönetecek ve bu uygulamalara da derhal başlandı. Memlekete yazık ettik. Yetkiyi tek adama verdik. Meclis’i etkisiz halde bıraktık. Parlamento artık Bakanlar kurulunu denetleyemeyecek. Yani, millet adına görev yapan vekillerin elinden en büyük silah alınmış oldu. Yargı ne alemde? Neredeyse tüm yargı kurumları Cumhurbaşkanı’na bağlandı. Tarafsız olması gereken yargı mensupları, siyasi otorite tarafından tayin edilecek. Demokratik devlet olma özelliğimizi yitiriyoruz. Hal böyleyken, ‘biz bu seçimden başarılı çıktık’ değerlendirmesi, züğürt tesellisidir. Başarısız olduk ve bu tablo, ülkeyi bu hale sürüklemiştir.” dedi.
Yaklaşık 8 ay sonra yerel seçimlerin gerçekleşeceğini dile getiren Tufan Akcagöz, “Önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçimlerde başka büyük sınav vereceğiz. Seçimlerde istediğimiz sonuçları elde edemedik diye dükkanı kapatıp gidecek halimiz yok ama parti olarak yenilenmeli ve bundan sonraki süreci kovalayacak vizyonu ortaya koyacak yapıyı da elbirliği ile ortaya çıkarmak zorundayız. Bunun yolu da kurultayı toplamaktır. Bu acilen yapılmalıdır. Elimizdekileri kaybetme riskimiz var. Elimizdeki belediyeleri kaybetme riski var. Hiç bir yer garanti değil. Milleti karamsarlığa itecek herhangi bir tutum içinde olmamak lazım. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, adayımız Muharrem İnçe, 40 yıl sonra şeytanın bacağını kırdı ve yüzde otuz bandını aştı. İmkan verilsin, daha iyisini yaparken diyor. Bu iddia, geleceğe dair ümit veriyor. Şimdi bizim hep birlikte, ümidi büyütmemiz gerekiyor. Umudu yeşertmemiz gerekiyor. Bunun için, 634 imza gerekli. Ben bu imzanın kısa sürede toplanacağını düşünüyorum. Taban da hareketli ve beklenti içinde. Parti tabanımız da değişim istiyor. Biz de Samsun Kurultay delegeleri olarak gereğini yapıyoruz ve değişime Samsun’dan güçlü bir ışık yakıyoruz” diye konuştu.
İmzaların, parti tüzüğü gereği 15 gün içinde toplanması gerektiği ve ilk gün, Kurultay Delegeleri’nden Tufan Akcagöz, Yasemin Çalıkoğlu, Mustafa Güngör, Şemsettin Çelebi, Eray Ocak, Gözde Özdemir, Fatma Necile Çokay, Tansu Çıkış, Fuat Baysal, Ahmet Tuncer Sevinç ve Gül Aktaş’ın Olağanüstü Kurultay için Noter’den imza ve talep beyannamelerini imzaladıkları ve seçimli büyük kurultay için çağrıda bulundukları öğrenildi.

Share
698 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?