logo

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Destekler Yetersiz, Esnaf ve Sanatkâr Çaresiz

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Destekler Yetersiz, Esnaf  ve Sanatkâr Çaresiz

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; TBMM de Bütçe görüşmelerinde; “ KOSGEB” Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirilme Destekleme Başkanlığı kurularak bütçesiyle “KOBİ”lerin desteklenmesi amaçlanmıştır. Yetersiz destekler ile işletmelerin yenileşme ve rekabet etmesi olanaksızdır. Ülkemizde Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatiflerinin bir milyon altı yüz bin üyesi mevcuttur. 448 bin esnafın 29 milyar kredi kullanmasında devletin desteği sadece bir milyar yedi yüz milyon TL dır. Esnaf ve Sanatkâra yeterli destek verilmemesi hükümetin ilgili kesimlere olumsuz bakışıdır.
KOSGEB ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığı ile kullandırılan kredilerin yetersizliği kriz koşullarında ve piyasalardaki daralmaları da dikkate aldığımızda önümüzdeki süreçte birçok şirket kepenk kapatacaktır. Bu şekilde giderek kapatılan işyeri, şirket kapatmaları artacaktır. 2018 yılında “KOBİ”lere, Esnaf ve Sanatkâra kullandırılan kredilerin yetersizliği ve krizin etkileriyle; Samsun İlinde 316 Şirket kapanırken, Türkiye genelinde 30.731 şirket faaliyetini durdurdu. Kepenkler kapandı.

Zeybek; Bütçede Emekçi Kesimlere Yok, Rantçılara Çok

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; 2019 yılı bütçesinde; KDV, ÖTV, Harçlar, MTV, BSMV, Dolaylı vergilerle 600 milyar TL topluyorsunuz! Bunun %1′ ini destek olarak vermiyorsunuz! Ekonominin çarkları dönmüyor. 2019 Bütçesinde 117,3 milyar TL faiz ödemesini bilanço ediyorsunuz ve borcumuz yok diyorsunuz. Faiz ödeyenin borcu olmaz mı? Bu kadar yüksek faiz ödemenin esas borç miktarı ne kadar dır? Maliye Bakanından yanıt bekliyoruz. Bu bütçe tam anlamıyla rant bütçesidir. İşçi, memur, esnaf, tüccar ve sanayici kısaca emeği ile geçinenlerin haklı taleplerini dile getirdiklerinde; iktidar tarafından baskı altına alınması ve susturulmaya çalışılması iktidarın baskıcı anlayışını ortaya koymaktadır. İnsanları demokratik hak arayışlarında baskı altına alamazsınız.
Üretenin ürününe destek vermeyen iktidar; patates, soğan üreticisini terörist, soğan ve patatesi de terör silahı olarak görüp! Depolara baskın yaparak! Köylü ve tüccarı da terör zanlısı yaptı. Üretimi desteklemediğiniz gibi üretenleri de cezalandıran anlayışınızı kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; 2019 Bütçesinde, Tefeci var, faiz var, rant var, sarayın şatafatlı harcamaları var. Bu bütçede, Öğrenci, genç, yaşlı, işçi, memur, emekli, Esnaf ve Sanatkâr, tüccar, çiftçi, sanayici ve emeğiyle geçinenler için olumlu bir şey yoktur. Rant var, uluslar arası sermaye, yandaş müteahhit var, halkımızın büyüyen borç yükü ile yoksulluğu çekilmez hale gelmiştir. Bunun hesabını halkımız yönetenlerden bir gün mutlaka soracaktır.” dedi.

Share
365 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?