logo

CHP Samsun Milletvekili Zeybek: 1- Huzurevi ne oldu? 2- Hastane ne zaman bitecek? 3- Vezirköprü Barajı’ndan sulama neden yapılamıyor?

CHP Samsun Milletvekili Zeybek: 1- Huzurevi ne oldu? 2- Hastane ne zaman bitecek? 3- Vezirköprü Barajı’ndan sulama neden yapılamıyor?

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekili Kemal Zeybek; Vezirköprü İlçesinde hayırsever işadamı rahmetli Kemal Kayalıoğlu tarafından arsası bağışlanan ve su basmanı inşaatı yapılan “HUZUREVİ” inşaatının akıbetini TBMM gündemine taşıdı.

PROTOKOL GEREĞİ YERİNE GETİRİLSİN

TBMM’de 2016’da yazılı soru önergesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından konu ile yazılı bilgi istemesine rağmen şimdiye kadar olumlu veya olumsuz bir cevap yazısı gelmediğini ifade eden Zeybek:

26 Şubat 2014 Tarihinde, Vezirköprü Kaymakamlığı ile iş adamı Kemal Kayalıoğlu bir protokol yaparak; Huzur evi yapılması koşulu ile Hıdırlık mahallesinde 5050 metrekare arsayı bağışlamıştır.

Protokoldeki yükümlülüklerinin gereğini hayırsever Kemal Kayalıoğlu yerine getirmiş, verilen proje kapsamında Huzurevinin temelini atmış ve su basmanı olarak tanımlanan seviyeye getirerek ilgililere teslim etmiştir.

Protokole imza atan kamu görevlileri kendi adlarına imza atmadıklarına göre; Vezirköprülüler de Bakanlıktan sorumluluğunu yerine getirmesini beklemektedirler.

HAYIRSEVER İŞ ADAMI HUZUREVİ İNŞAATINI GÖREMEDİ

Samsun milletvekili Kemal Zeybek; Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığından, rahmetli Kemal Kayalıoğlu’nun kanuni mirasçıları ve Vezirköprülülerin beklentileri; Vezirköprü’de başlanmış olan Huzurevinin tamamlanarak halkın hizmetine sunulmasıdır. Bakanlık ödenek yokluğu nedeniyle veya başka sebeplerle buraya Huzurevi yapmayacaksa; nedenlerini içeren açıklamayı yapmalıdır.  Bölgede yaşayan insanlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının protokol gereklerini yerine getirmesini beklemektedirler. Bu Huzurevi inşaatının takipçisi olacağız. Dedi.

HASTANE İNŞAATI

NE ZAMAN BİTECEK?

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekili Kemal Zeybek; Vezirköprü’de bitmeyen hastane inşaatını sordu.

Sağlık Bakanlığı adına TOKİ tarafından ihalesi yapılan Vezirköprü Devlet Hastanesi yeri Heyelan bölgesi olduğu halde; Hastanenin ihalesi yapılır ve temeli atılır. Bir süre sonra işi alan taşeron firma iflas ettiğini gerekçe göstererek inşaatı bırakır.                 Vezirköprü Devlet Hastanesinin inşaatı yılan hikâyesine döner ve bir türlü tamamlanamaz.

Hastane inşaatının bitirilip hizmete sokulmaması nedeni ile hastalar ilçe dışına sevk edilmektedir. Sağlık Bakanının Samsun milletvekili olması nedeni ile; Hastanenin bir an önce açılması ve hizmet vermesi yönündeki beklentiyi daha çok artırmıştır.

SU VAR, SULAMA YOK

20 yıl önce inşaatı biten Vezirköprü Barajında fazlası ile su olmasına rağmen, sulama alt yapısının yapılmaması sonucunda; Çekalan, Narlık, Bahçekonak, Tatarkale, Tekkekıran, Aydoğdu, Esenyurt, Yağcı, Meşeli, Hacılı ve Yörükçal köylerinin arazilerinin yeteri kadar sulanmadığı bilinmektedir.

Sulama alt yapısı tamam-lanarak Vezirköprü Barajında biriken suyun bu köylerin arazilerini sulaması sonucunda bölgede ürünlerin kalite ve miktarlarında artış olacağından köylünün geliri artmış olacaktır. Dedi.

Share
725 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?