logo

CHP Samsun Milletvekili Zeybek: “Ürünler para etmiyor, gübre almış başını gidiyor!”

CHP Samsun Milletvekili Zeybek: “Ürünler  para etmiyor,  gübre  almış başını  gidiyor!”

Pazartesi günü Vezirköprü’de bir dizi ziyaret gerçekleştiren CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, çiftçinin ekip yapmakta kararsız olduğunu söyledi.

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel ile birlikte Vatandaş Gazetesi’ni de ziyaret eden Zeybek, artan gübre fiyatlarıyla birlikte özellikle ayçiçeğinde zamanında açıklanmayan alım fiyatları nedeniyle üreticinin önünü göremediğini kaydetti.

Zeybek:
-Ayçiçeğini hasat etmeye başlayan çiftçimiz ürününü kaç liradan satacağını bilemez halde kaldı. İktidar üretici hasat yaparken gümrük vergisini sıfırlayarak dışarıdan düşük fiyatla ayçiçeği girişine imkan sağladı. Bölgemizde ayçiçeği 4,75 liradan satın alındı. Aradan kısa süre geçmesine rağmen ayçiçeği fiyatı 5,75 liralara kadar çıktı. Üreticinin kazamadığını büyük tüccarlar kazandı.
Haziran ayındaki gübre fiyatları da bugün kat kat arttı. 2 bin 850 lira olan 20X20 gübre bugün 4 bin 550 liraya çıkmış. DAP gübresi 4 bin 850 liradan 6 bin 850 liraya yükselmiş. Üre 2 bin 800 liradan 6 bin liraya çıkmış.
Bu fiyatlar karşısında çiftçilerimiz tarlalarını ekip ekmemeyi kara kara düşünür hale geldi. Bu politikalarla Türkiye her alanda olduğu gibi tarımsal üretimde de dışarıya bağımlı bir ülke haline getiriliyor. Dedi.

Mutfakta yangın var!
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, İl Başkanı Fatih Türkel, Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu ve beraberindeki heyetle; Vezirköprü Pazar yerinde vatandaş ve esnafın sorunlarını dinlediler.
Zeybek; “Satıcıların, ürün temininde sıkıntılar yaşadığı, tarım girdi fiyatlarının aşırı artış göstermesi sonucunda üreticiden ürünleri pahalı temin etmek durumunda kaldıklarını, fakat pazara getirdikleri ürünleri satmakta zorlandıklarını, aynı ürünü birden fazla pazara taşımak zorunda kalmaktayız. Tüketiciler ise, fiyatların yüksekliği nedeniyle pazardan ürün alırken zorunlu ürünleri alıp, ihtiyaçları kısıtlı harcamalarla yapmaktayız. Siftah yapmadan dükkânını kapatan esnafların feryatlarını duyduk.” Dedi.
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; 19 yıldır ülkeyi yönetenlerin halkın temel ihtiyaçları doğrultusunda üretim yaptırmak yerine; ithalat yolunu seçerek yabancı ülkelerin ürünlerini ithal ettiriyoruz. Ayçiçeği hasat zamanında ithalatta vergilerin sıfırlanması çiftçiyi ezdirdi. Bu durum açıkça yabancı ülkelerin üreticilerine destek vermek, üç beş ithalat yapan firmaya rant sağlamaktır. Ülkemizde üretiminin artırılması için üreticiye gerekli ve yeterli desteğin sağlanması çok önemlidir. Tarımda girdi fiyatları; Gübre, Mazot, Tohum ve ilaçta fiyatların çok artması, çiftçiye verilen desteklerin azlığı üretimi durdurmuştur.
Zeybek; Hükümetle görüşme ortamı kalmadığından sanayici yatırımlarını yapamaz durumdadır. Çarşı- Pazar ve esnafla sohbetlerimizde; geçen yılları arar olduk, fiyatlara ulaşmak mümkün değil, devletin kurumlarının açıklamış oldukları enflasyon rakamları bizim Pazar yerlerine uymuyor.
Zeybek; Doğal gaz ve kömür fiyatlarının ikiye katlandığı, çok olumsuz şartlarda geçireceğimiz bir kış bütün insanlarımızı bekliyor. Enerji fiyatları sürekli artırılırken, gıda fiyatlarında yaşanacak artışların vatandaşlarımızın yaşamını olumsuz etkiliyor. Bütün yetkilileri uyarıyoruz! Kış girmeden gerekli tedbirleri alın ve vatandaşlarımıza yardımcı olunuz.” Dedi.

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?