logo

CHP Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu: “Bu fiyatlarla çiftçi fakirleşmektedir. Çiftçiye destek şart!”

CHP Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu: “Bu fiyatlarla çiftçi  fakirleşmektedir.  Çiftçiye destek şart!”

CHP Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu son günlerde artan maliyetlere dikkat çekerek yaptığı yazılı açıklamada “Bu fiyatlarla çiftçi fakirleşmektedir. Çiftçiye destek şart!” sözlerine yer verdi.

CHP Vezirköprü İlçe Başkanı Onur Bayburtlu yaptığı yazılı açıklamada; Gelişmiş ülkelerin ana sebebi tarımdır. Tarım ve hayvancılığı olmayan ülkeler ekonomik olarak çökmeye mahkûmdur. Televizyonlarda vurdulu kırdılı lüks hayatlar sergilenmeye devam ettikçe gençlerimiz kolay zengin olmanın hırsına bürünüp alın terinin kıymetini bilmeyecektir. Geçmişten geleceğe kadar eleştirilere maruz kalsak ta her devrin bir başlangıcı bir de bitişi vardır.

19 senelik iktidar sürecinde çeşitli desteklemelerle ülkemizi borç batağına sürükleyen tek adam anlayışı maalesef iflas etmiş sanki trenin raydan çıkması gibi savrulmaktadır.
Artık gün geçmiyor ki her gün bir zam haberi veya iktidarın söylemi ile ayarlamalar yapılmaktadır.

Tarım alanına gelince Tarım Bakanlığı her ne kadar hayal satsa da tarımın geldiği nokta apaçık ortadadır. Çiftçi tarlayı ekemiyor gübre ve tohum alamayacak seviyeye gelmiştir. Geçen seneki tohum gübre fiyatlarına bakacak olursak bu gün gelinen nokta
2020 Kasım ayında
Buğday= 2000
Un= 120
Yem= 95
Bongalite.= 60
Kepek= 45
20-20 daban gübresi= 2000
26 sivrik gübre= 1200
2021 Kasım ayında
Buğday = 3810
Un= 310
Yem= 225
Bongalite= 125
Kepek. = 100
20-20 daban gübresi= 6000
26 sivrik gübre.= 6500
Budur.
Bu fiyatlarla çiftçi üretim yapmış olsa bile gelecekte üretip yetiştirmiş olduğu ürün ekonomik şartlarda bu tarım politikası ile yine çiftçinin zararına olacaktır.
Tarım Bakanlığı yeni yıla yaklaşırken yeni tarım reformları yapmalıdır. Çiftçi desteklenmeli çiftçimiz üretime sevk edilmeli ve ürettiği ürünün fiyatını tarlada iken her seneye göre fiyatlanmalıdır.
Bu hali göz önünde bulundurmalı üretken bir Türkiye zengin huzurlu Türk çiftçisi yaratma çabasına girilmelidir. Çiftçi ne kadar ektiği üründen kazançlı çıkarsa işine o kadar bağımlı kalır.
19 yıllık iktidarda çiftçiyi borçlandırmaktan başka bir işe yaramamıştır. Millet ittifakı hükümetinde huzurlu ve kazançlı çiftçiler yaratılacak ülke üretken zengin çağdaş rençperlerle refaha ulaşacaktır.” ifadelerini kullandı.

Share
2 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?