logo

Çiftçilere Silajlık Mısır Tohumu Dağıtıldı

Çiftçilere Silajlık Mısır Tohumu Dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün, Çayır, Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme” programı “İkinci Ürün Silajlık Mısır Ekim Alanlarını Geliştirme” projesi kapsamında yürütülen tohum dağıtım programı 1700 Sayılı Vezirköprü Tarım Kredi Kooperatifi’nde düzenlenen programla gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün, Çayır, Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme” programı “İkinci Ürün Silajlık Mısır Ekim Alanlarını Geliştirme” projesi kapsamında yürütülen tohum dağıtım programı 1700 Sayılı Vezirköprü Tarım Kredi Kooperatifi’nde düzenlenen programla gerçekleştirildi.
Programın açılış konuşmasını Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü Erol Apaydın gerçekleştirerek toplantı öncesi yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ardından kürsüye gelen Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ise dağıtımın öncesinde çeşitli açıklamalarda bulundu.

İlimiz coğrafi olarak kuzeyde Karadeniz, Doğu ve Batıda Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirleri ve Güneyde Canik Dağları ile çevrili, çok verimli topraklara sahip olan bir tarım kentidir diyerek sözlerine başlayan İl Müdürü Sağlam; “Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme Programı kapsamında yürütülmekte olan İkinci Ürün Silajlık Mısır Alanlarının Genişletilmesi Projesince Vezirköprü ve Havza İlçelerimizdeki üreticilerimize 6.000 kg (500 paket) silajlık mısır tohumluğu dağıtımını bugün burada gerçekleştirmekteyiz.
İlimizde 380 bin adet büyükbaş ve 260 bin adet küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yetiştirdiğimiz hayvanların kaba yem ihtiyacını ise 560 bin dekar yem bitkisi ekiliş alanları, 154 bin dekar olan mera alanları, otlatmaya izin verilen ormanlık alanları, fındık bahçelerimizdeki açıklık alanlarla bitki hasat artıkları ve sap-samandan karşılamaktayız. Mevcut hayvan potansiyelimizin kaba yem ihtiyacı yaklaşık 1,3 milyon ton iken, yem bitkisi ekilişleri ve mera alanlarından % 50’lik kısmını karşılamaktayız. Yürütmekte olduğumuz bu proje ile yem bitkisi ekiliş alanlarını artırarak kaba yem ihtiyacını gidermeyi hedefliyoruz.
Bu proje sayesinde Vezirköprü İlçemizde 2020 yılında sulamaya açılan alanlarda ve Havza İlçemizde sulama yapılabilen alanlarda ikinci ürün silajlık mısır yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve silajlık mısır ekim alanlarının artırılması hedeflenmiştir. Bu sene Nisan- Mayıs aylarında yağışların yetersizliğinden kaynaklı olarak Vezirköprü İlçemiz İncesu, Yağınözü, Akören, Oymaağaç, Adatepe, Örencik, Avdan, İnkaya ve Çeltek mahallelerimizde buğday ve arpalarda bitki gelişimi zayıf kalmış ve erken daneye yatmıştır. Verimde istenilen seviyelere ulaşamayan üreticilerimizin ikinci ürün dane mısır ekimi yaparak üretimden vazgeçmemelerini hedefledik.
Yine 2020 yılında olmak üzere, daha önce ilçelerimize 6 ton (500 torba) mısır tohumu dağıtılmıştı. Bugün bu proje ile de üreticilerimize 6 ton (500 torba) mısır tohumu dağıtılacaktır. Böylece 2020 yılında toplam 5.500 dekar alanda yetiştirilmek üzere, 12 ton (1.000 torba) silajlık mısır tohumluğunu çiftçilerimize ulaştırmış olacağız. Bugünkü silajlık mısır tohumu dağıtımı ile; Havza ilçemizde 14, Vezirköprü ilçemizde 8 mahalledeki 250 çiftçimize toplam 6 ton (500 torba) hibrit silajlık mısır tohumluğu dağıtımı yapılacaktır. Bu proje sayesinde 2.600 dekar alandan yaklaşık 16 bin ton silaj üretimi gerçekleştirerek toplamda yaklaşık 1.400 büyükbaş hayvanın kaba yem ihtiyacını tedarik etmiş olacağız.
2019 yılında yine yem bitkileri kapsamında ve tohumluk olarak, toplam 600 çiftçiye 5.500 kg. yem bezelyesi, 1.000 kg. İtalyan çimi, 5.000 kg. korunga, 19 ton mısır dağıtımı yapılmış ve aynı yıl içinde İlimizde 9.575 çiftçimize ait 242 bin dekar yem bitkisi ekiliş alanlarına 17 milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Sözlerimi bitirirken, dağıtımın tüm üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi.
Programa; Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Vezirköprü İlçe Tarım Müdürü Yakup Çağlıyan, Havza İlçe Müdür Vekili Oral Özlü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Erol Baş, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Namık Akgül, Samsun Tarım Kredi Bölge Müdürü Erol Apaydın, Samsun Ziraat Odaları Koordinatörü ve İlkadım Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, teknik personeller ve çiftçiler katıldı.

Share
86 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?