logo

Çok ağır, zor götürülen, kriz anında olanlar hariç… Sigortalı Hastaya Devlet Hastanesi Bakamayacak 5 Mayıs 2002 Pazar

Çok ağır, zor götürülen,  kriz anında olanlar hariç… Sigortalı Hastaya Devlet Hastanesi Bakamayacak 5 Mayıs 2002  Pazar

Yaklaşık beş bin sigortalı işçinin bulunduğu, Samsun’un en uzak ilçesi Vezirköprü’deki sağlık sorunlu işçiler büyük sıkıntı içinde..
Hergün hastaneye gitmek için sigortanın pratisyen tek doktorundan (sevk) isteyen SSK’lı hastalara, elindeki genelge uyarınca; Dr. Ersin Yılmaz:

Olmaz, ben ancak Samsun SSK hastanesine (sevk) verebilirim. Vezirköprü Devlet Hastanesine sevk edemem.
Tahtaköprü, Sarıdibek, Devalan, Fırındar gibi uzak köylerden gelen pek az parayı zor bulmuş olan SSK’lılar gelişlerine zor para bulduklarını, Samsun’a gidemeyeceklerini söylüyorlar.
Baştabip görev yetkilisi Dr. Ersin Yılmaz’ın dayandığı (Çalışına Bakanlığı) genelgesi (özetle) şöyle: “Sigortalılarımızın normal mesai günlerinde sağlık istasyonumuz hekimlerince (ne yazık ki Vezirköprü’de tek hekim var) muayene ve ayakta tedavileri sağlanmaktadır.

Pancar Üreticisinden Amasya Seçiminden Sonra
Eleştiri Ve İstekler..
Amasya’da onbinlerin doldurduğu stad’da yapılan kazanmak için milyarların harcandığı seçimi; Mahmut Demir Başkanlığında ilçemiz DYP İlçe Başkanı Hüseyin Fakı’nın da bulunduğu liste aynen kazandı. (Hayırlı olsun, diyoruz).
Muammer Öcal listesi 3 bin civarında oyla seçimi kaybetti.
Seçimle ilgili pancar üreticilerinden Dursun Akça’nın eleştiri ve isteklerini içeren mektubu şöyle:
S.S. Amasya Pancar ekicileri 51. Olağan Genel Kurulu toplantısı, 28 Nisan Pazar günü Amasya’da yapıldı.
Seçilen kurul üyelerine başarılar dilerim.
Çok değerli pancar üreticisi kardeşlerim!
Avrupa topluluğuna girmek için her gün yasa çıkarılan TBMM’de, birçok yasa değişiyor da, 1935 yılında çıkarılan Pancar Kooperatifi yasası bir türlü neden değişmiyor? Değişmeyince de Pancar üreticisi sömürülmekten kurtulamıyor.
Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın hayırlı bir girişimi daha…
Vezirköprü’de Bilgisayar Öğretiliyor
Tören alanında (AYGAZ) yazan karavanı görüyor, ne iş yaptığını merak edenler, içine girdiklerinde, öğrencilere bilgisayar öğretildiğini gördüler.
Biz de merak ediyorduk.
Genç yönetici (Birim sorumlusu) Süleyman Onay, Vatandaş’ı ziyaret edince; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın, Aygaz Sponsorluğunda, eğitime yönelik güzel bir girişimin daha olduğunu öğrendik.
Sergi bayramları:2
Karanar Köyü’nde Giyim Kursunu Kızlar Kendi İstedi
Gece genç adamın telefonu çalıyor, açıyor;
Ben Karanar Köyü’ndenim, Kaymakam amca bizim köye kurs açmanı istiyoruz.
Genç yöneticinin, bir köy kızından gelen medeni cesaret hoşuna gitmişti. Gerekli yerlere emir verdi. Karanar’da giyim kursu, 14 kursiyerle açıldı.
Zübeyde Hanım Kız Yurdu Veli Toplantısı Yapıldı
Kaymakam Şevket Cinbir; toplantının yapılmasında öğrenci velilerinin kızlarının nasıl bir eğitim gördüğünü ve nasıl bir ortamda kaldıklarını, yurdu görmelerini istediği için toplantıyı düzenlediğini açıkladı.
Eski Başbakan, eski Cumhurbaşkanı DEMİREL’in söylediği gerçek mi?.. Ne yol ister, ne fabrika ister, ne okul ister… Bunun için:
“Vezirköprü’yü İdare Kolaydır”
Vezirköprü’den Şekerbank’ın peşinden Emlak Bankası ve Halk Bankası da kapatılınca, gazeteye gelen bir dost:
-Bir zamanlar, Başbakan iken, Demirel’in şöyle konuştuğunu anlatmışlardı:
-Vezirköprü’yü idare etmek kolaydır. Vezirköprü; ne yol ister, ne köprü, ne okul, ne hastane, ne herhangi birşey ister. Vezirköprü’den ilçe başkanları gelir; şu memuru al, yerine şunu getir. Ahmet Bey’in oğlunu, ya da kızını işe yerleştir.

Share
11 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?