logo

Corona (Covid-19) salgını nedeniyle Ekonomik İstikrar Paketi Açıklandı

Corona (Covid-19) salgını nedeniyle Ekonomik İstikrar Paketi Açıklandı

Ülkemizde gittikçe yayılan Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle açıklanan önlemlere bir de ekonomik kapsamda alınan önlemler eklendi.

Konu ile ilgili olarak Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından yapılan 12 maddelik yazılı bildiride bu önlemlere yer verildi.

Odamız Üyelerinin başlığıyla yer verilen bildiride; 18 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan; korona virüs salgının etkilerini azaltmak için hayata geçirilen Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi içerisinde yer alan ve iş dünyamızı ilgilendiren hususlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema – Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon, Etkinlik – Organizasyon, sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile Sgk Primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran Ödemeleri 6 ay ertelenmiştir.
 2. Konaklama vergisi kasım ayına kadar uygulanmayacaktır.
 3. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hâsılat payı ödemeleri nisan, mayıs ve haziran ayları için 6 ay süre ile ertelenmiştir.
 4. Covid-19 salgını ile ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacaktır.
 5. Kredi Garanti Fonuna sağlanan destek 25 Milyar TL den 50 Milyar TL ye çıkartılacaktır. Bu kredilerde öncelik, gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ve kobilere verilecektir.
 6. İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacı ile ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecektir.
 7. Coranavirüs etkisi ile Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline ‘Mücbir Sebep’ notu düşülecektir.
 8. Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecektir.
 9. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacaktır.
 10. Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkarılacaktır.
 11. Asgari ücret desteği devam edecektir.
 12. İç hava yolu taşımacılığında 3 ay süre ile kdv oranı %18 den %1 indirecektir.

İfadelerine yer verildi.

Share
75 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?