logo

Corona Salgını Ülkede Hayatı Olumsuz Etkiledi

Corona Salgını Ülkede Hayatı Olumsuz Etkiledi

Ülkemizde görüldüğü ilk günden bugüne kadar 1872 kişide şüphelenilen ve 44 kişinin ölümüne sebep olan Coronavirüsü vakasının ortaya çıkmasıyla birlikte önlemler sıklaştırılmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Salı günü Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz Başkanlığı’nda Kaymakamlık toplantı salonunda, Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle Vezirköprü İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıda halk sağlığının korunması amacıyla çeşitli kararlar alındı. Bu kapsamda alınan karalar neticesinde ilçemizdeki tüm resmi kurum ve kurtuluşlar, yerel yönetimler, STK’lar, gerçek ve tüzel kişilerce bakanlıklarca yayınlanan tüm genelge, yönerge, talimat ve tavsiye kararlarına uyulması, kamu düzeninin sağlanması ve sağlık kuruluşlarında gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasına karar verildi.
Alınan kararların devamında ise Sağlık teşkilatına personel, idari ve teknik desteğin sağlanması, Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen vaka yönetim algoritmasına bağlı olarak olası ve kesin vakalarla ilgili takip, tedavi, işlemlerinin İlçe Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda tüm birimlerce gerçekleştirilmesi de alınan kararlar olarak ifade edildi.
Yine bu kapsamda, Coronavirüs (Covid-19) salgını için farkındalık oluşturmak amacıyla afiş, broşür, video gibi materyallerin halka duyurulabilmesi amacıyla ücretsiz olarak yayınlanması ve dağıtılmasının sağlanması, toplu taşıma araçları, ibadethaneler vb. yerlerin temizliğinde kullanılacak olan Biyosidal (biyolojik bir varlığı öldüren, canlı öldüren, canlıkıran) ürün uygulamalarının İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılarak sadece yetkili firmalarca sağlık bakanlığının önerileri doğrultusunda sağlanması konularında çalışma yapılacak.
Halk sağlığını korumak amacıyla belediyece yapılacak çalışmalar kapsamında ise toplu taşıma araçları, duraklar ve diğer istasyonlar sık periyotlarla temizlenecek ve dezenfekte edilecek, vatandaşların toplu olarak bulundukları cadde, sokak, meydan, bulvar, pazar yeri gibi alanlar da yine sık periyotlarla temizlenerek dezenfekte edilecek, ayrıca bu gibi yerlere çeşitli dezenfektan ürünler yerleştirilecek.
Belediyece yapılacak talimatların devamında ise hizmet binalarında belirlenen şekillerle yüzey temizliği, havalandırma ve dezenfeksiyon işlemleri yapılacak ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca ibadethane ve okullardan gelen talepler de bu ölçüde karşılanacak. Mahalle, cadde ve sokaklarda, evlerin yakınlarında bulunan tüm atıklar daha sık ve düzenli olarak toplanacak ve çöplerden kalan lekeler de temizlenecek.
Yine belediyece yürütülecek olan çalışmalar kapsamında, Billboard, pano, afiş, mobil uygulamalar, dijital ortamlar, sosyal medya ve bunun gibi alanlarda vatandaşları konu ile ilgili olarak bilgilendirmek amacıyla çeşitli yayınlar hazırlanacak.
Bu kapsamda hastalığın ülkemizde daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla Camiiler, Kur’an kursları, eğitim merkezleri, hizmet binaları, Aile ve Dini Rehberlik Büroları, gençlik merkezleri,okuma salonları gibi alanlarda gerekli tedbirlerin alınmasına karar verildi.
Camilerde Cuma ve diğer vakit namazlarının kılınmasına da ara verilerek sadece ezanların okunmasına devam edilecek. Aynı zamanda devlet hastanesine Mart ve Nisan aylarında yapılacak olan hasta ziyaretleri için de yapılan bildiride tek bir kişinin bu tür hastaların yanında kalması ve başhekimlik tarafından konunun kontrol altında tutulacağı ifade edildi.
Umreden dönen vatandaşlar için de 14 gün kuralına uymalarını ifade eden kurul, ilçemizde faaliyet gösteren Vezirköprü Belediyesi’ne ait hayvan pazarının ise bu süre içerisinde kapalı tutulacağı belirtildi.
Toplantıda alınan karar doğrultusunda Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan mezuniyet, yemin, anma gibi törenler iptal edilirken, Vezirköprü Kaymakamlığı organizesinde gerçekleştirilen vatandaşlar buluşma gibi faaliyetler de iptal edildi.
Vatandaşların sıklıkla kullandıkları kurumların sürekli olarak dezenfekte edilmesi, buna bağlı olarak personelin de hijyen konusuna hassasiyet göstermeleri istendi.
Toplantıda, şoförler odası tarafından tüm okul servisi araçlarının gerekli dezenfekte işlemlerine tabi tutulması ve bu araçların kolluk kuvvetlerince denetleneceği de ifade edildi. Aynı zamanda ülkemize yurt dışından gelecek olan misafirlerin de bu kapsamda kabul edilmeyeceği de ifade edildi.
Öte yandan bu kapsamda vatandaşları bir araya getiren dernek, vakıf gibi faaliyetlerin geçici olarak ertelenmesi, nüfus müdürlüklerinde yapılan T.C. Kimlik Kartı randevularının 8 dakikada bir yerine 30 dakikada bire çıkarılması alınan kararlar arasında yer aldı.
Bu tedbirler kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı ise yayınladığı basın açıklamasında; “Ülkemizde virüsün yayılmasını ve ölümlere yol açmasını önlemek ve hastalığın tedavisi amacıyla tüm yetkili kurum ve kuruluşlar acil önlemler almış ve ivedilikle uygulamaya başlamışlardır. Devlet yetkililerinin virüsün kişiden kişiye bulaşmasını önleyici tedbirlerinin bir gereği olarak Diyanet İşleri Başkanlığımız da kendisine düşen sorumluluk bilinciyle bir takım önlemler almış ve halkımıza duyurmuştur. Bu bağlamda cemaatle kılınan namazların geçici bir süre evlerde kılınması, Cuma ve toplu kılınan namazlar için camilerde bir araya gelinmemesi, umreden gelen vatandaşlarımızın 14 günlük gözetim için misafir edilmesi kararlaştırılmıştır.” Denildi.

Kuaför ve Berberler Geçici Olarak Kapandı
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin Valiliği’ne gönderilen ek genelgeyle Corona virus tedbirleri kapsamında berber, kuaför ve güzellik salonları da süresiz olarak kapatıldı.
Konu ile ilgili olarak yapılan bildiride; “İçişleri Bakanlığı’mızca Korona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşlarımızın sağlığının korunabilmesi amacıyla berber, güzellik salonu ve merkezleri, kuaför gibi işyerlerinin 21.03.2020 Cumartesi Saat: 18.00 itibariyle faaliyetleri geçici süreliğine durdurulmuştur. Tüm vatandaşlarımıza ve işletmecilerimize ilanen duyurulur.” İfadelerine yer verildi.
Cuma Namazları Corona Nedeniyle Durduruldu
Ülkemizde de etkili olan (Covid-19) Coronavirüs salgını nedeniyle Cuma günü Cuma Namazı kılınmayacak ve Cumartesi günü ise kandil programı düzenlenmeyecek.
Konu ile ilgili olarak Vezirköprü Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı bildiride; “Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (COVID-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak, salgının yayılmasını engellemek amacıyla 20.03.2020 Cuma günü ve 21.03.2020 Miraç Kandili ile ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Camii ve mescitlerin kapalı tutulacağı, Cuma namazı için sela okunmayacağı bildirilmiştir.
Vatandaşlarımızın dini duygularını istismar etmek suretiyle provakatif davranışlarda bazı kişi veya grupların olabileceği düşünüldüğünden, vatandaşlarımızın salgın hastalıkla mücadele hususunda alınan önlem ve kararların uygulanmasını zafiyete uğratacak davranışlardan uzak durmaları, dini istismarlara asla müsaade edilmemesi önemle rica olunur.” İfadelerine yer verildi.

Piknik Yapmaya da Yasak Geldi
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Coronavirüs önlemleri kapsamında piknik yapılması ve mangal yakılması da yasaklandı.
Konu ile ilgili olarak resmi twitter hesabından açıklamada bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; “Tüm milli parklarda, ormanlarda ve bakanlığımıza bağlı park ve bahçelerde koronavirüsün yayılmasını engellemek, sosyal mesafe kuralına uymak adına mangal yakılması yasaklanmıştır” ifadelerine yer verdi.
Öte yandan, Otellerde konaklayanların son 14 gün içinde bulunduğu ülkeler ve ülke içindeki seyahat planları bilgilerini içeren kayıtlar tam ve düzenli tutulacak. Restoranlarda, genel enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için masalar arası mesafe 1 metreden az olmayacak. Huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinde Covid-19 hastalığı ile uyumlu şikayetler olması durumunda, bu merkezlerde kalanlar yakından takip edilecek.

Share
347 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?