logo

Coşkun, önemli bir yere parmak bastı..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de tarihi ve orijinal Vezirköprü evlerinin yanı sıra, o kadar eski olmasalar da ilçenin ihtiyacına cevap veremeyecek duruma gelmiş kamu binalarının sayısının da arttığını daha önce de dile getirmiştik.
Hükümet Konağı (yapılan asansörüyle bir nebze olsun ihtiyacı karşılamaya çalışılsa da binanın bu kadar kuruma az geldiği gerçeği değişmiyor) ve Belediye’nin başı çektiği bu eski kurumlardan biri olarak yıkıldığı halde yapımına bir türlü başlanamayan, projesi ve ödeneği bile çıkmayan İlçe Tarım Müdürlüğü binasını saymak artık sıradan hale geldi.
Bunların yanında yıllardır ilçemizde hizmet vermeye çalışan gözden ve gönülden ırak bir binayı bu kez Madeni İşler Odası’nın yeniden seçilen başkanı Ercan Coşkun dile getirdi.
“300’ün üzerinde öğrencisi bulunan ve 1993 yılında yapılarak Sanayi Kurulu Binası olarak kullanılmak istenen ancak 1997 yılından bu yana 25 yıldır Mesleki Eğitim Merkezi olarak kullanılan bina gün geçtikçe artan öğrenci sayısına nasıl cevap verecek?” diye soran Coşkun, “Mesleki eğitim merkezimizin 4 sınıfı bulunmakta ancak mevcut binanın fiziki yapısının bayan öğrencileri de bulunan 300 üzerindeki öğrenciyi barındırması mümkün değildir.” Dedi.
Yapılması beklenen ancak tabiri caizse karınca adımlarıyla bile ilerleyemeyen Organize Sanayi Bölgeleri ya da Küçük Sanayi Bölgesinde yeni Mesleki Eğitim Merkezi kurulacağı aşikar. Ancak bu işlerin tamamlanması için önümüzdeki 10 yılı geride bırakacağımız da kaçınılmaz görünüyor.
Peki, meslek öğrenmek isteyen bu kadar öğrencinin nerede ve nasıl eğitim alacaklarını nasıl çözeceğiz?
Vezirköprü Madeni İşler Odası Başkanı Ercan Coşkun’u kongrelerinde böylesine önemli bir konuyu gündeme getirdiği için kutluyorum.
Bu uyarıyı alıp böylesine büyük bir eksikliği gidermek için çalışma yapılmasını bekliyoruz. Buradaki soru “Vezirköprü’de bu işi kim üzerine alacak?”
Belli ki, sanayi esnafı elini taşın altına koymaya hazır. O zaman Mesleki Eğitim Merkezi’nin bağlı olduğu Milli Eğitim ve Kaymakamlık başta olmak üzere ilçe siyasetinin üzerine de bir yük olarak atılması gereken iş olmalıdır Çıraklık Eğitim Merkezi.
İşin özü, Vezirköprü özellikle resmi kurumlar açısından mamur hale getirilmeli.

Share
24 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...
 • KURTULUŞ HEP BİRLİKTE

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Duruçay Sulama Barajı bundan 20 yıl önce Ak Parti iktidarının ilk yılında, zamanın Devlet Bakanı Abdüllatif ŞENER tarafından hizmete açılmıştı. 20 yıldır sulama kanalları yapılıp bu güne kadar halkın hizmetine sunulamayan barajdan, geçen yıllarda kısmen bazı köylere hizmet vermeye başlanmıştı. 20 yıl sonra 13 köye daha su verilerek nihayet barajdan yararlanılmaya başlanmıştır. Barajın yapımı önceki iktidarlar zamanında planlanıp inşa edilmiş, hizmete hazır hale getirilmiş olduğu halde 20 yıl su kanalları yapılarak halkın hizmetine ...
 • 20 yıl sonra olsa da!..

  08 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Duruçay Barajı'ndan 13 köy daha sulanmaya başlandı. Yaklaşık 20 yıl önce (2003'te) baraj açılışını zamanın Başbakan Yardımcısı olan Abdüllatif Şener'in yaptığı Duruçay Barajı'nın epey gecikmeden sonra da olsa sulamaya başlaması mutlu etti. Aradan geçen bunca zamanda 13 köyün binlerce dönümlük arazisinin neden sulanmadığını, bunu ilçeye ekonomik olarak ne kadar kayıp yaşattığını soracak kimse olacağını sanmıyorum. Öyle ya, bu kadar zamanda zaten olmayan bir ekim türüydü bu köyler için. Sulama sezonu başlangıcında, barajın sulamaya kavuşturulan ...
 • BİR DE ERKEK FİL GEREKLİ

  08 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Nasrettin Hoca ile Timur (Nam-ı diğer Aksak Timur) aynı dönemde yaşamışlar. Aksak Timur, Nasrettin Hoca'nın bölgesine bir dişi fil saldırır. “Fil o bölgede serbestçe dolaşsın, özgürce yaşamını sürdürsün” emri verilir. Aradan zaman geçer fil, çevre köylerden bahçeleri, bağları, ormanları tarumar eder. Durumdan zarar gördükleri için rahatsız olan köylüler, toplanarak Nasrettin Hoca'ya giderler.” Önümüze düş, Timur'a gidelim, bu fili bölgemizden alsın” derler. Hoca, köylüleri peşine takar, birlikte Timur'un sarayına doğru yola çıkarlar. Sarayı...