logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu… Esnafa Kira ve Hibe Desteği Verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu… Esnafa Kira ve Hibe Desteği Verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta duyurulan ve esnafa 3 ay süreyle verilecek olan kira ve hibe desteği Resmi Gazete’de yayınlandı.

Türkiye genelindeki 1 Milyon 239 Bin esnafa verileceği duyurulan Kira ve Hibe Desteği için toplam 5 Milyar Liralık ödeme yapılacak.

Yaklaşık 9 aydır Koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren esnafa verilecek olan destekler açıklanarak Resmi Gazete’de yürürlüğe girdi.

Buna göre süreçten tedbiren etkilenen esnafa doğrudan 3 ay boyunca 1.000 liralık karşılıksız gelir kaybı desteği (hibe) verilecek.

Şartları var!

Süreçten tedbiren etkilenen esnaflara 3 ay boyunca verilecek olan destek için esnafların;

  • 14 Aralık 2020 tarihi itibariyle; esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan ve vergiden muaf esnaf ve sanatkârlardan olması
  • Faal olan (çalışan)  ve ticari kazançları basit usulde tespit edilen esnaf ve sanatkâr grubunda olması
  • Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden etkilenen ve Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf, sanatkârlar ve gerçek kişi tacirler olması gerekiyor.

Büyükşehirlere 3 ayda toplam 2.250 Lira

Büyükşehir yasası kapsamında bulunan (Samsun gibi) il ve ilçelerde ise işyerleri kira olan esnaf ve sanatkârlara aylık 750 lira olmak üzere üç ay boyunca toplam 2.250 lira kira desteği sağlanacak. Bu bedel diğer illerde ise 500 lira ile sınırlandırıldı. Bu bedelin altında olan kiralarda ise kira bedeli kadar destek sağlanacak.

Ne zaman başlıyor ve Kimler Kapsıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan destek ödemelerinin Ocak ayı itibariyle ödenmesine başlanacağı ifade edildi.

Hibe ve kira desteklerinin kimlere verileceğinin de ifade edildiği açıklamada; taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş ve düğün salonu işletmecisi gibi kesimlerin faydalanacağı belirtildi.

Desteğin verilmesine ilişkin olan usul ve esaslar ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Ticaret Bakanlığı başvuru sürecini ve detaylarını önümüzdeki süreçte paylaşacak.

Açıklamanın sonunda ise kısa çalışma ödeneğinin 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzatıldığı, ayrıca yapılan KDV indiriminde de sürenin uzatıldığı ifade edildi.

Share
52 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?