logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Destek Paketi Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan  Yeni Destek Paketi Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazartesi gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunarak “İki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkarımıza 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazartesi günü gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından çeşitli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Bundan sonra eskisi kadar kapsamlı ve kısıtlayıcı tedbirlere ihtiyaç olmayacağını ümit ediyoruz.” diye konuştu.
Erdoğan, “Sadece merkezi yönetim bütçesinden yaptığımız harcamalar şimdiden 79 milyar liraya ulaştı. Bu rakam yılsonunda 104 milyar lirayı bulacak.” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merkezi yönetim bütçesiyle birlikte nakdi ödemelerin tutarı şimdiden 134 milyar lira olarak gerçekleşirken bu rakam, haziran sonu 181 milyar lirayı bulacaktır. Salgının başladığı günden bu yana toplamda 661 milyar liralık kaynağı insanımızın emrine vermiş olduk.” ifadelerini kullandı.
İki grup halinde esnafa destek sağlanacağını belirten Erdoğan, birinci gruptaki 235 bin esnafa 5 bin lira hibe ödemesi yapılacağını açıkladı.
Erdoğan; “”Toplam 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. İki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkârımıza 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz.” Dedi.
İkinci grupta yer alan bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisat, hırdavat, müzisyen, oto yıkamacı, kuru temizlemeci, oyuncak, kozmetik, camcı, çilingir, bakırcı, kalaycı, ayakkabı, konfeksiyon, zücaciye, tuhafiye ve kurs işletmeleri yer alacaktır. Lokantalar, pastaneler, dondurma, berber, taksici, minibüsçü, otobüsçü, pazarcılar da için de açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Bu gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. İki ayrı grup 1 milyon 384 binde fazla esnafa karşılıksız olarak veriyoruz.
Tüccar, sanayici, büyük şirketler için de nefes kredisi adı altında kolaylık sağlayacak yeni adım atıyoruz. Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından açıklanacak destek programlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” Şeklinde konuştu.

Borçlar ertelenecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında; “Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ertelenecektir.” İfadelerine yer verdi.

Share
63 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?