logo

Cumhurbaşkanlığı tarafından Coronavirüs tedbirleri kapsamında Normalleşme Paketi Açıklandı

Cumhurbaşkanlığı tarafından Coronavirüs  tedbirleri kapsamında  Normalleşme  Paketi Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bilim Kurulu tarafından bir süre önce alınan Coronavirüs (Covid-19) tedbirlerinin esnetilmesi amacıyla normalleşme planı açıklandı.
Bu kapsamda Sosyal Mesafe, Maske Kullanımı ve hijyen kuralları çerçevesinde yürütülecek olan çalışmalar ay ay belirlendi.
Buna göre; 27 Mayıs tarihi için alınan birçok karar var. Buna göre; 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş ve altındaki gençler için uygulanan sokağa çıkma yasağının salgının seyrine bağlı olarak sona erdirilmesi planlanıyor.
Haziran ayı için açıklanan hedeflerde ise iyileştirmelerin biraz daha arttığı görülüyor. Buna göre 1 Haziran itibariyle umuma açık işyerleriyle eğlence yerleri, çay bahçeleri, dernek lokalleri, yüzme havuzları, kaplıca ve spor merkezlerinin açılabilmesi hedefleniyor. Bununla birlikte tarihi yapıların tekrar turizme açılması da hedefler arasında. Yine 1 Haziran itibariyle nikâh salonları %25 kapasiteyi aşmamak kaydıyla hizmete açılıyor.
Ayrıca sokağa çıkma yasaklarının da 1 Haziran itibariyle sona erdirilmesi planlanıyor.
Yine 1 Haziran itibariyle sağlık anlamında çeşitli iyileştirmeler bekleniyor. Bunlar; Pandemi hastanesi sayısının kademeli olarak azaltılması ve buna bağlı olarak hastanelerin normal hasta kabulü işleyişine geri dönmesi, hastanelerde uygulanan salgın tedbirlerinin kademeli olarak gevşetilmesi olarak açıklandı.
Bununla birlikte askeri alanda yapılacak olan fiziki yeterlilik testleri ve personel temini için mülakatlar yine bu tarihte gerçekleştirilecek.
Yine 1 Haziran itibariyle harp okulları, astsubay meslek yüksek okulları ve enstitülerde eğitimler üst tedbirlerle yeniden başlatılacak. Kütüphaneler de yine 1 Haziran’da açılması planlanıyor. Buna göre Kütüphaneler genel ve özel kurallara uyulması şartıyla haftanın belirli günlerinde hizmete açılabilecek.
1 Haziran için yapılan birçok planlamada tarım sektörü için de maddeler var. Buna göre tarımsal üretimde arz güvencesinin sağlanması amacıyla mevsimlik tarım işçilerinin iller arasında seyahatleri için almaları gereken seyahat izinlerine son verilerek izin almalarına gerek kalmadan işlerini devam ettirebilecekler. Bununla birlikte Orman Genel Müdürlüğü’ne ait tüm mesire yerleri aşamalı olarak kullanıma açılabilecek.
Sportif faaliyetler için de bu kapsamda 1 Haziran itibariyle kademeli olarak iyileştirmeler söz konusu. Buna göre; futbol üst lig müsabakaları başlatılabilecek. Ayrıca okul sporları, Analig, Türkiye Sportif Yetenek Taraması, Yüzme Bilmeyen Kalmasın, Evinin Sultanları, Sokaklar bizim gibi projeler ve yerel faaliyetler ile spor federasyonlarının faaliyetleri kademeli olarak başlatılacak.
81 il genelinde düzenlenmekte olan ancak ertelenen il birincilikleri ile kapalı spor tesisleri ve çalışma salonları, özel beden eğitimi ve spor tesislerindeki faaliyetler kademeli olarak yeniden başlatılabilecek.
Ayrıca yine 1 Haziran itibariyle Gençlik Merkezleri bireysel ve müfredata dayalı kullanıma uygun olarak şartlar dahilinde açılabilecek.

Share
319 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?