logo

Cumhuriyet Meydanına yapılması planlanan katlı otopark ve meydan düzenlemesi çalışmasında Türkiye Diyanet Vakfı ile Vezirköprü Belediyesi anlaşacak mı?

Cumhuriyet Meydanına yapılması planlanan katlı otopark ve meydan düzenlemesi çalışmasında Türkiye Diyanet Vakfı ile  Vezirköprü Belediyesi  anlaşacak mı?

Cumhuriyet Meydanı’na yapılması planlanan Katlı Otopark ve Meydan Düzenlemesi çalışması için daha önce anlaşamayan Vezirköprü Belediyesi ve Türkiye Diyanet Vakfı arasında mahkemenin keşif bedeli üzerinden anlaşma imkanı gelişti. Takas yapılabilirse Meydan için pürüz kalmayacak.

İlçemizde Cumhuriyet Meydanının altına yapılması planlanan katlı otopark için çalışmalar sürüyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Vezirköprü Belediyesi’nin ortaklaşa yapacağı Katlı Otopark ve meydan düzenlemesi yapılarak İlçenin trafik sıkıntısını gidermesi açısından kamu yararı bulunan projede Türkiye Diyanet Vakfı ile anlaşılmaya çalışıldığı öğrenildi.
Daha önce Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi ile Öğretmenevi’nin ve Diyanet Vakfı’nın yerlerinin de alınarak alanın altındaki otoparkın kapasitesinin artırılması için çalışılmıştı.
Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne ait alanı Vezirköprü Belediyesi satın alarak buradaki pürüzü ortadan kaldırmıştı.

Öğretmenevi yeri içinse Milli Eğitim Bakanlığı Vezir Otel’in tamamı karşılığında takası kabul etmiş ancak Vezir Otel’in altındaki işyerlerinin özel mülk olması gerekçesiyle Öğretmenevi alanın dışında bırakılmak zorunda kalmıştı.

Diyanet Vakfı’na ait alan ise Meydanın neredeyse ortasında kalması nedeniyle proje için olmazsa olmaz bir yer halindeydi.
Diyanet Vakfı uhdesindeki iki katlı betonarme bina için satın almaya çalışan Vezirköprü Belediyesi ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) arasında anlaşma sağlanamamıştı. TDV buradaki yer için 1 milyon lira istemiş, Vezirköprü Belediyesi’nin aynı bedelli başka yeri ile takas edebileceğini bildirmişti. Ancak Vezirköprü Belediyesi’nin hem yüksek bulduğu bu bedel hem de elinde bu bedelle takas imkanı olan yeri olmaması işi mahkeme aşamasına kadar götürdü. Yargılama sürecinde mahkeme TDV mülkiyetindeki yere 520 bin lira değer biçti.

Geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan Belediye Meclisi’nde Taşkale Mahallesi’ndeki 381 ada 24 parseldeki 754 metrekarelik alana Belediyeye gelir getirmesi amacıyla iki katlı inşaat yapılması için anlaşılan inşaat işi sözleşmesinin feshedilmesine karar verildi.
Mahkeme keşif bedeli olarak 520 bin liraya hükmetmiş, TDV de Taşkale Mahallesindeki Belediyeye ait taşınmazlarla takas talebinde bulunmuştu. Edinilen bilgiye göre Taşkale Mahallesi’ndeki parsellerden 154 ada 4 parseldeki taşımazın değerinin 637 bin 647 lira, 381 ada 24-25 nolu parsellerin ise 635 bin 550 lira olduğu tespit edildi.
Geçtiğimiz hafta yapılan Belediye Meclis Toplantısında gündeme gelen konuda TDV ile Vezirköprü Belediyesi arasında kamu zararı olmaksızın takas yapılması için karar alındı. Eğer takas yapılma konusunda anlaşmaya varılırsa, Vezirköprü Belediyesi’nin taşınmazın bedel tespit davasından vazgeçmesine de karar verildi.

Share
26 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?