logo

Değişim olur mu?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Virüslü günlerde sona yaklaşıldığının sinyalleri veriliyor.
Özellikle çarşıdaki ekonomik sıkıntı herkesi ziyadesiyle bunaltmaya başlamış görünüyor.
Bazıları bu iş bitmeyecek, farklı dalgalar halinde gidecek görüşünü ileri sürerken, bazıları bundan sonra olacak gelişmelerin ilk salgın kadar etkili olmayacağı görüşünde.
Her ne şekilde olursa olsun, dünyada dengelerin farklı hale geleceği konuşuluyor.

Dengeler de değişse, farklı özelliklerle kartlar yeninde dağıtılsa da, Vezirköprü gibi küçük, eski ve eski alışkanlıkların hüküm sürmeye devam ettiği ilçelerde değişim zor görülür.
Zor olacak değişimlerden biri de; bu güne kadar da tırnakla kazınarak alınmış bazı küçük yatırımların dışında yenilerinin eklenmesinin mümkün olmadığını gördüğümüz, yaşadığımız Vezirköprü’de yatırım hızının artmasında olacaktır.
Belki de dünyada ve Türkiye’de bahsedilen değişimler Vezirköprü’nün bu güne kadar görmediklerini görmesine, almadıklarını almasına yarar.
Vezirköprü’de en büyük gelir kapısı olan tarım ve hayvancılık için yapılmayanları düşündüğümüzde, neredeyse hayal olan sanayileşme adına atılacak adımların sürekli ötelenmesini gördüğümüzde, bacasız sanayi denen turizmin gidişindeki zorlamayı hissettiğinizde, atılmayan adımların eksikliğini atılan adımların ise yetersizliğini düşündüğünüzde değişim ilçe için belki de bir şans olacaktır.
Umarım, değişim Vezirköprü’ye olumlu sirayet eder ve bunan sonra ilçenin talihi değişir.
Vatandaştan gelen soru
Pazartesi günleri sebze pazarının kapatılması ve yerine Yuvakent’in Pazar yeri olarak kullanılmasına ilişkin vatandaşlarımızdan gelen tepkiyi aktarıyorum.
“Virüs tedbirleri kapsamında Vezirköprü Pazar Yerinde kurulan pazarın pazartesi günleri kapatılması ve bunun yerine Pazar günleri Yuvakent’te Pazar kurulması başlangıçta anlamlı geliyordu.
Bugün madem Yuvakent’te kurulan pazar pazartesi günleri kuruluyor, o zaman neden Pazar yeri kullanılmıyor da burası kullanılmaya devam ediliyor.
Yuvakent’teki pazarın kullanımının da hiç sıhhi olmadığı, maske ya da sosyal mesafe gibi kurallara uyulmadığı, giden gören herkesin malumu. Burada bir semt Pazar oluşturulmak isteniyorsa kabul ama neden Sebze Pazarı olarak yapılan alan yasak?
Umarız yetkililerin mantıklı bir açıklaması vardır.”
Elçiye zeval olmaz..

Share
123 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...