logo

Dev eser gerçekleşiyor Vezirköprü’ye Yapılacak Üç Fabrika Yeri Tespit Edildi 13 Eylül 1970 Pazar

Dev eser gerçekleşiyor Vezirköprü’ye Yapılacak Üç Fabrika Yeri Tespit Edildi 13 Eylül 1970 Pazar

Vezirköprü’ye muazzam bir devrin başlangıcı olacak büyük köprüler, devrimden bugüne kadar hiç kimseye nasip olmamış dev bir eser gerçekleşmek üzere…
Vezirköprü’yü üç fabrikaya birden kavuşturacak ve Samsun milletvekili aynı zamanda Orman Bakanı sayın Hüseyin Özalp’in büyük gayretleri sayesinde gerçekleşmekte olan dev eserin plana alındığı bildirilmektedir.

Yer tespiti yapıldı
1.Kereste, 2.Kontralit, 3.Yonkatif olmak üzere 52 milyona çıkacak ve inşaatı 1973 yılında bitecek fabrikalar için Orman Bakanlığı Orman Ürünleri Sanayi Genel Müdür Yardımcısı başkanlığında bir heyet ilçemize gelerek yer tespiti yapmıştır.
Orman İşletmesi yanında
İlçemizde Orman İşletmesi yanında yol durumu, enerji durumu, su durumu nazara alınarak tespit edilen 172 dönüm arazide kurulacak fabrikalarda yüzlerce işçi çalışacak, bu da Vezirköprü’nün işsizliğini hemen hemen giderebilecektir. Fabrika durumu için Vezirköprü Kaymakamı Necdet Baysungur şu açıklamada bulunmuştur.
Vezirköprü’ye yapılacak fabrika için gelen heyetle ilgilendik. Bu 52 milyonluk bir yatırım olacak yer, yol ve enerji duruma göre mencek köprüsü ile Orman İşletmesine bitişik arazide yer tespit edilmiştir. Fabrikaya hemen başlanacağı bildirilmektedir.
Vezirköprü’de nasıl karşılandı?
Bu dev eser için yer tespitine gelinmesi ilçemizde büyük bir ümit ve sevinçle karşılanmış, hangi siyasi kanaate mensup olursa olsun; kafası çalışan ve memleketini seven herkes de haber büyük bir müjde olarak kabul edilmiştir.
Hiçbir devirde nasip olmamış böyle bir hizmet, memleketini sevenlerin ve ileriyi görenlerin bayram sevinci içerisinde karşıladıkları Vezirköprü’yü ileriye götürecek hayırlı bir yatırım olarak kabul edilmiştir.
Vezirköprü’nün ilk köy Ortaokulu
Gölköy’e Ortaokul Açıldı
Vezirköprü’ye ilk köy ortaokulunun açılması için karar, bakanlıktan Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gelmiştir.
Gölköy’e ortaokul müdürü atanıncaya kadar müdür vekilliğine öğretmen Kâmil Yüksel bakacaktır.
İlçemiz ortaokul müdürlüğünde Gölköy ortaokuluna gerekli tüm yardımları yapıp işlemlerde göstereceği bildirilmiştir.
Gölköy’ün yıllardır yaptığı mücadelenin bu süratle olumlu olarak sonuçlanması Gölköylüleri memnun etmiştir.
Vilayetin Açıklaması
Gazetenizin 16 Ağustos 1970 tarih ve 920 sayısının birinci sütununda çıkan (Ese Nasıl Memur Alınmış) başlıklı yazı üzerine yaptırılan incelemede
1-Vezirköprü Sanat Enstitüsüne bakanlıkça gönderilen memur kadrosuna aynı ilçe malmüdürlüğü daktilo memuru İbrahim Utku’nun 6/8/1970 tarihli dilekçesiyle çalıştığı yerdeki 350 liralık kadrosundan 300 liralık bu memur kadrosuna geçmek için müracaat ettiği, okul müdürlüğü de adı geçen memurun naklen tayininin yapılıp yapılamayacağını bir yazı ile malmüdürlüğüne sorduğu,
2-Adı geçen memurun sonradan 26/8/1970 tarihli dilekçesiyle nakil dileğinden vazgeçtiğini bildirdiği,
3-Adı geçen memurun gazetenizde bahsedildiği gibi ilkokul mezunu olmayıp, Ortaokul mezunu olduğu,
4-Açık bulunan 300 liralık (D) cetveli ücretli memur kadrosuna imtihanla memur tayini yapılacağı anlaşılmış bulunbmaktadır.
Bu hususun gazetenizin aynı sütununda efkârı umumiye duyurulmasını rica ederim. Ertuğrul Ünlüer Samsun Valisi
Anorman Pancar Nakliye İhalesinin Bozulduğu Bildiriliyor
İnanılır kaynaklardan öğrendiğimize göre özel şartlarla yapıldığı iddia edilen pancar nakliyesi ihalesi bozulmuştur.

Share
343 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?