logo

DOKAP ile Anlaşma Tamam

DOKAP ile Anlaşma Tamam

Vezirköprü Belediyesi ile DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi) Başkanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen ve çevre ilçelere de hizmet verecek olan “Soğuk hava deposu ve sebze meyve hali projesi” imza töreni Çarşamba günü Vezirköprü Belediyesi önünde yapıldı.Vezirköprü Belediyesi ile DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi) Başkanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen ve çevre ilçelere de hizmet verecek olan “Soğuk hava deposu ve sebze meyve hali projesi” imza töreni Çarşamba günü Vezirköprü Belediyesi önünde yapıldı.İmza törenine DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, hd sex izle Vezirköprü Belediye Başkanı İ.Sadık Edis, Belediye Başkan Yardımcısı Salih Sefacı, Ekonomik Kalkınma ve Proje Uygulama Koordinatörü Şeref Demir, Japonya’dan JICA temsilcisi İdeo Kikuchi ve davetliler katıldı. Törende Vezirköprü Belediye Başkanı İ.Sadık Edis ve DOKAP Başkanı Ekrem Yüce arasında protokol imzalandı.

Vezirköprü’de uzun yıllardır eksikliği dile getirilen ve çalışmaları sürdürülen Soğuk Hava Deposu ve Sebze-Meyve Hali Projesi’nin toplam değerinin 4,5 milyon lira olduğu kaydedildi. 2 bin 400 ton kapasiteli olacak soğuk hava deposu ve sebze-meyve halinin bin 500 ton kapasiteli olacağı öğrenildi

.Üreticilerine fide dağıtımı da yapılan törende konuşan Vezirköprü Belediye Başkanı İ.Sadık Edis:

– Vezirköprü Belediyesi’nin isteği üzerine yapılan maliyeti 4,5 milyon TL olacak olan soğuk hava deposunun ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Amacımız, Vezirköprü Belediyesi ve tarım komisyonu olarak çiftçiyi desteklemek; yetişen meyve ve sebze fidelerimizi üreticilerimize kazandırdık.Tarım komisyonu Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlandıktan sonra Vezirköprü Belediyesi adına kurmuş olduğumuz tarım komisyonu bu sene 50.000 adet ceviz, kayısı, kiraz ve iğde gibi meyve ve sebze fidelerini ücretsiz olarak dağıttık. Bu yılın sonuna kadar da 150.000 fide dağıtımı yapılacak. Japonyadan gelen katılımcılar, tarım komisyonuna 70.000TL’lik hibe karşılığında tarım komisyonundan araç alındı, ayrıca tarım komisyonu alınan araçların bakımlarını ve nasıl kullanılacağı konusunda yardımcı olmuştur. Çevre ilçelere de hizmet verecek.

DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, Vezirköprü Belediyesi ile işbirliği içerisinde yapılacak proje de, 2400 ton kapasiteli soğuk hava deposu ve 1500 ton kapasiteli sebze meyve halinin Vezirköprü ve çevre illere hizmet edeceğini belirtti.Törende konuşan Yüce:- Yapılacak olan soğuk hava deposu 2340 ton sebze ve meyve hali, 1500 ton ile kullanım sağlanacaktır. Bölgede üretim yapılan tarımsal ve hayvansal ürünlerin depolama ve Pazar imkânlarının artırılması birinci hedefimizdir.İlçemiz sınırları içerisinde yer alan Altınkaya ve HES barajında tatlı su balıkçılığı doğal olarak yapılmaktadır. Soğuk hava deposu beklenilen ürünleri taze olarak sunma imkânı sağlayacaktır.Projede 10 adet 12×12 144 metrekare soğuk hava deposu bulunmaktadır, odaların meyve ve sebze muhafazası için -4 ve +4 derece hem de donmuş ürün muhafazası yapacak şekilde,  -24, +18 derece olacak şekilde çift rejimli olarak projelendirilmiştir. Ayrıca meyvelerin -40 derecede saklanarak donmuş muhafazası yapılması için 1 adet şoklama ünitesi ve meyvelerin ön soğutmaya tabi tutulabilmesi için de 1 adet ön soğutma odası kurulmuştur. Ürünlerin paketlenmesi için 360 metrekare işleme alanı oluşturulmuştur. 1920 metrekare alanda, 1500 ton kapasiteli 11 bölmeden oluşan meyve ve sebze hali inşaatı yapılacaktır. Dedi.

Adatepe ve Yukarınarlı GöletleriBunun bir başlangıç olduğunu dile getiren DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, Adatepe ve Yukarınarlı Göletlerinin de sulamalarına destek verileceğini kaydederek:- Adatepe göleti privasyon projesi 3500 metre trapez kanal,5 metre dik kanal, 20 adet yol geçidi ve 45 tarla prizi ile 7000 dekar sulamaya açılacak. Proje başlama tarihi 2017, proje tutarı 690 bin TL.Yukarınarlı privasyon projesi 2600 metre trapez kanal 20 adet yol geçidi ve 32 tarla prizi ile 2000 dekar sulamaya açılacak dedi. Proje başlama 2017; proje tutarının 365 bin TL.dir. Dedi.Program sonunda Belediye Başkanı Sadık Edis tarafından Ekrem Yüce’ye tablo hediye edildi.

Share
1084 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

#

DOKAP ile Anlaşma Tamam” için 1 yorum

  1. Dokap dediyiniz torpilli kişilere işi veripte doğayi ýaşanmaz hale getirmekmi oluyor .. trabzon araklı kaya içi çatak kavşağı kirazli yayla gümüşhane il sınırı yolunu yapan hırsızlari ve onlara göz yuman dsi ve orman……… dere yataklari molozdan dolu orman malum şirketin soy ismini tasiyor ya … yok yesil proje ne yesili yesili ve dogayi yok etme projesi bu adalet neden parasi olandan yana ALLAH sormazmi bu kadar devletin yetim haklarini