logo

Dolmuş Hattı Güzergâhı vatandaşı çileden çıkartıyor.. UKOME BU ÇİLEYİ DUY!..

Dolmuş Hattı Güzergâhı vatandaşı çileden çıkartıyor.. UKOME BU ÇİLEYİ DUY!..

Hastaneden şehir merkezine gelebilmek için 2 faklı dolmuşa binmek zorunda kaldığını iddia eden vatandaşlara karşı dolmuşçular, “bizim elimizde değil. UKOME kararı bu şekilde” diyorlar.

Özellikle yeni hastanenin hizmete girmesiyle başlayan dolmuş hatları karmaşası devam ediyor. Şimdilik 1 nolu hatlarda yaşanan sıkıntıların yakında 2 nolu hatlarda da görüleceği ve vatandaşların mağdur olacağı iddia ediliyor.
Oturmayan dolmuş hatları hem vatandaşı hem de hat sahiplerini zorluyor.

3 kez ücret ödüyoruz.
1 Nolu Dolmuş Hattının yeni güzergâhı vatandaşları isyan ettiriyor. Hastaneye giden bir vatandaş şehir merkezine gelmek için 3 araç değiştirmek zorunda kalıyor. Bu da, üç sefer ücret ödemek zorunda kalınması demek.
1 Nolu Dolmuş Hattının Yeni Güzergâhı: Otogar, Sanayi Sitesi üst yolu, eski itfaiye binası önünden Köprülü Mehmet Paşa Camii önü eski kuru çeşme yanında Yüksek Okuldan geri dönüş eski hastane, Orman İşletmesi, Adliye, Esentepe, yeni hastaneden çıkış. Geri dönüş Esentepe, tır garajı mevkiindeki ışıklardan, Gelincik Evler Sitesine geliş, Örnekevler ve Mutlukent ve daha sonra ise kalkış yerine dönüş.
Bu yeni güzergâha vatandaşlar tepki gösteriyor. Hastaneden çıkan vatandaşlar şehir merkezine ulaşabilmek için önce Otogar’a gitmek zorunda kalıyorlar. Burada ring tamamlandığı için yeniden ücret ödemek zorunda kaldıklarını belirten vatandaşlarla dolmuşçular karşı karşıya geliyorlar.
Vatandaşlar hem zaman hem de para kaybı olarak tanımladıkları güzergâhtan şikayet ederken, Dolmuşçular güzergâhı UKOME’nin (Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi) belirlediğini, kendilerinin buna uymak zorunda olduklarını kaydediyorlar.
Geçtiğimiz haftaya kadar ring güzergâhını geliş gidiş aynı yerden yaptıklarını ve bir sıkıntı çıkmadığını ifade eden 1 nolu hatta çalışan dolmuşçular, “ancak bizden güzergâh dışına çıkmamamız istendi. Böyle olunca, hastaneden geri dönüşte otogar son durak. Buradan şehre gitmek isteyen vatandaşlar yeniden ücret ödemek zorundalar. Tek yönlü yol uygulaması güzergâh değişikliğine müsaade etmiyor. 2. Hatta bu sıkıntı yakında artarak devam edecek. Biz bu sıkıntıyı aktarmaya çalıştık. Ancak bir türlü kimseye anlatamadık. Tek yönlü yol uygulaması güncellenmeli, hattımız ring değil, geliş gidiş olmalı. Bu şekilde biz de zarar ediyoruz.” Diyorlar.
Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz 1 Nolu Taksi Dolmuşçular Yardımlaşma Derneği Başkanı Sezgin Çevik:
– Biz 1. Hatta 13 araçla hizmet vermeye çalışıyoruz. Sözleşmemize göre 15 dakikada bir kalkmamız gerekirken, vatandaşlar mağdur olmasın diye neredeyse 5 dakikada bir dolmuş kaldırıyoruz. Bu şekilde de zarar ediyoruz. UKOME’den çözüm bekliyoruz. Dedi.
Hasta olan vatandaşlar ise son durağa geldiklerinde tekrar çarşı içine gelebilmek için tekrar araç değiştirmek zorunda kaldıklarını, bu soğuk kış günlerinde böyle bir uygulamanın doğru olmadığını dile getirerek çözüm bulunmasını istediklerini dile getirdiler.

Share
39 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?