logo

Down Sendromu Öğrencilere Anlatıldı

Down Sendromu Öğrencilere  Anlatıldı

21 Mart Down Sendromlular Günü etkinlikleri kapsamında, Vezirköprü Engelliler Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Anadolu Lisesi öğrencileri ile Down Sendromu hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Ayşe Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdiresi, Suzan Dügehan Eroğlu ve Çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni Derya Uçan’ın, Çocuk gelişimi öğrencilerinin, Down Sendromlu Bireylerle ilgili, daha kapsamlı bilgi sahibi olmaları ve farkındalık oluşturulması amacıyla Dernek Yönetimi ve Down Sendromlu bir bireyle bir araya geldiler.
Vezirköprü Engelliler Derneği Başkanı Emre Özsoy, öncelikle bu duyarlı davetlerinden dolayı okul Müdiresi Suzan Dügehan Eroğlu’na ve Çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmen Derya Uçan’a teşekkür etti. Dernek Başkan Yardımcısı Birgül Öneği, Bayram adında down sendromlu bir çocuğu olduğunu ve hayatının her alanında çocuğuyla beraber aktivitelere katıldığını, onunla gurur duyduğunu anlattı.
Bayram, sevecen ve cana yakın tavırlarıyla öğrencilerin sorularına kendi anlatımıyla cevap vermeye çalıştı. Öneği, down sendromluların çok özel bireyler olduğunu bizden tek farklarının +1 kromozom olduğunu, down sendromlu dahil engelli bireylerle karşılaştığımızda, onlarla normal bireylere nasıl davranıyorsak aynı şekilde davranmamız gerektiği konusunda bilgilendirmelerde bulundu.
Başkan Emre Özsoy, ne engeli olursa olsun, kimsenin duygusal engelli olmadığını, insanların kalbindeki samimiyeti bir engellinin daha iyi anlayabildiğini, engelliye bakış ve duygusal etkileşim hususunda özellikle ailelerde çocuklarımıza örnek olmamız gerektiğini belirtti.

Share
91 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?