logo

DSP Genel Başkan Yardımcısı A.Hidayet Bektaş soruyor: “Havza ve Kastamonu kenevir için tesis kuracak firmayı paylaşamıyor!” Başkent olacak Vezirköprü ne yapıyor?

DSP Genel Başkan Yardımcısı A.Hidayet Bektaş soruyor:  “Havza ve Kastamonu kenevir için tesis kuracak firmayı paylaşamıyor!” Başkent olacak  Vezirköprü  ne yapıyor?

DSP Genel Başkan Yardımcısı A.Hidayet Bektaş, özel bir firmanın kenevirden tekstil ürünü üretmek için yer aradığını, Havza ve Kastamonu’nun bu firmayı kendi bölgelerine çekebilmek için yarıştığını söyleyerek, Vezirköprü’nün bu yarışta neden olmadığını sordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan “Kenevirin başkenti Vezirköprü olacak” açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği kenevirde önce bir hareketlilik göze çarpmışsa da, sanayisinin gelişememesi ve alıcının olmaması yüzünden üretim yeniden eski haline dönmüştü.
Geçtiğimiz günlerde edinilen bilgiye göre, kenevirin sanayileşmesi için önemli bir adım atacak olan özel bir firma Organize Sanayi Bölgesi’nden yer arıyor.
Bir çok alanda kullanımı olduğu kaydedilen kenevir için Vezirköprü’de sanayi alanı için bir gelişme olmazken komşu ilçe Havza’da kenevir için yer konusunda anlaşıldığı kaydedildi.
DSP Genel Başkan Yardımcısı A.Hidayet Bektaş’ın aktardığına göre, bu firmaya kendi bölgelerinde tesis kurması için hem Havza hem de Kastamonu tarafından büyük baskı var. Bu bölgelerden kendi alanlarında tesis kurmaları için firmaya özel ayrıcalıklar tanınmasının gündemde olduğu iddia ediliyor.

Vezirköprü geride kalıyor..
DSP Genel Başkan Yardımcısı A.Hidayet Bektaş, Kenevirin başkenti olacağı ilan edilen Vezirköprü’nün bu işte geride bırakıldığını savundu. Bektaş:
– Aldığımız duyumlara göre bir firma Havza Organize Sanayi Bölgesi’nde kendirden tekstil ürünü imal etmek için girişimlerde bulunuyor. Bunu duyan kenevirde iddialı olmak isteyen bir diğer yer Kastamonu firmayı oraya çekmek için girişimlerde bulunuyor. Kenevirin sanayisi üzerinden bir çekişme yaşanıyor.
Peki Vezirköprü olarak biz ne yapıyoruz? Organize Sanayi Bölgesi yapmamızın uzun süreceğini anlıyoruz. Yine de kenevirin sanayisinin de kenevir üretiminin başkenti olan Vezirköprü’de gerçekleşmesi için bir girişimde bulunuyor muyuz? Bulunamaz mıyız?
Vezirköprü’yü idare ettiklerini iddia edenler bu olup bitene göz yummaya devam mı edecekler, yoksa Vezirköprü’nün hak ettiğini almak için çalışmaya başlayacaklar mı?
Cumhurbaşkanının kenevirin başkenti olacağını söylediği Vezirköprü, yine kenarda bir ilçe olarak mı bırakılacak?
Kooperatifleşmek şart..
DSP Genel Başkan Yardımcısı A.Hidayet Bektaş, kenevirin Vezirköprü tohumundan yeniden canlandırıldığını ve bu tohumlar için patent bile alındığını hatırlatarak:

Vezirköprü kenevir ekiminde kesinlikle başkent olmalıdır. Ancak bunun olabilmesi için şart ne?
Kenevir üreticisini bir arada tutacak, önceki yıllarda yaşanan aksaklıkların oluşmasına meydan vermeyecek bir birlik oluşturmak şarttır. Bu birlik kenevir üreticileri kooperatifi olmalıdır.
Kenevir sanayicilerinin 100 bin dönüm üzerinde kenevir ektirmeyi planladıkları belirtiliyor. Böyle bir miktardaki ekimin önemli kısmı Vezirköprü’de gerçekleşmeli ve kenevir üreticisi sadece kenevir üzerine bir kooperatifte birleşerek güçlü bir dayanışma ortamı yaratmalıdır.
Kenevir bölümü olmaz mı?
Vezirköprü’deki OMÜ Meslek Yüksekokulu’nda kenevir ile ilgili bir bölüm oluşturularak hem bilinçli tarım hem de sanayileşmenin önü açılmalıdır. Daha önce Enstitü açılacağı söylenmiş Vezirköprü bunu da almayı başaramamıştı. Ancak konuyla ilgili bilimsel çalışmaların da merkezinde Vezirköprü olmalıdır.
Yozgat Bozok Üniversitesi’nde kenevir ile ilgili Ar-Ge çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Bektaş:

Kenevir esaslı yeni proje alanları oluşturarak, iç ve dış kaynaklı desteklerle farklı alanlarda (tarım, kimya, sağlık, tekstil, kozmetik, inşaat, mobilya, enerji, gıda vb.) 40 civarında aktif projeyle bilgi üretmeye devam edilmesi çalışmalarının sürdüğünü biliyoruz. Bu kadar değerli bir ürünün elimizden kayıp gitmesine her geçen gün kan kaybeden Vezirköprü’nün geleceği için büyük önem taşıyan kenevirin hem üretiminden hem de sanayisinden mahrum bırakılmasına bu ilçedeki hiç kimse seyirci kalmamalıdır. Dedi.
Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü yetkilisi Doç. Dr. Kibar Ak da; “Eğer bölgemizde gıda, tekstil vb. alanlar olmak üzere kenevir sanayisinin kurulmasına ilişkin bir teşvik verilmezse yahut bu yöne doğru bir eğilim olmazsa bu işin daha fazla ileriye gidemeyeceği kanaatindeyim. Hem Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü hem de OMÜ’nün emekleri sonucunda kenevirle ilgili 2 çeşit elde ettik. Dolayısıyla bölgede ve bilhassa Vezirköprü’de kenevir sanayisinin yavaş yavaş kurulup sözleşmeli ürün yöntemi üzerinden bir stratejinin belirlenmesi ve nihayetinde bu işin sahiplenilmesi gerekiyor.” Diyerek hem kenevirin hem de Vezirköprü’de kenevir çalışmalarının önemini vurgulamıştı.

Share
27 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?
#

DSP Genel Başkan Yardımcısı A.Hidayet Bektaş soruyor: “Havza ve Kastamonu kenevir için tesis kuracak firmayı paylaşamıyor!” Başkent olacak Vezirköprü ne yapıyor?” için 1 yorum

  1. Ali şener : diyor ki:

    Şasırdıkmı hayır?…