logo

Dünya Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı’nda Anlamlı Etkinlik

Dünya Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı’nda Anlamlı Etkinlik

21 Mart Dünya Ormancılık Günü kapsamında ilçemiz Saraycık Mahallesi mevkiinde bir alana 350 adet fidan dikimi gerçekleştirildi. Aynı günün Dünya Down Sendromlular günü olması nedeniyle fidan dikenler de bu özel öğrencilerden oluşturuldu.

Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen etkinlik kapsamında bu yıl ilçemizdeki Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri protokol üyeleriyle birlikte fidan dikimi yaptılar.
Etkinlik hakkında bilgi veren Vezirköprü Orman İşletme Müdürü Meryem Burçin Irmak; “Kuzey yarım kürede ilkbaharın, güney yarım kürede de sonbaharın başlangıcı sebebiyle 21 Mart günü, Dünya Ormancılık Günü ilan edilmiştir.” Dedi.
Irmak; “21 – 26 Mart arası da Orman Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda etkinliğimizde 300 adeti fıstık çamı, 50 adeti de ceviz fidanı olmak üzere toplam 350 adet fidan dikimi gerçekleştirildi.
İlçemiz genelinde düzenlenen etkinliklerde ise toplam 36 bin 950 fidan bu hafta toprakla buluşacak. Bu etkinliklerde ise fıstık çamı, dış budak, akasya, biberiye, kekik ve ceviz gibi fidan çeşitleri yer alacak.
Hafta boyunca okullarımızda sinevizyon gösterilerimiz olacak. Bu gösterimlerde geleceğimizin neferleri olan minik çocuklarımıza fidan dikmeyi öğreteceğiz.” İfadelerini kullandı.

Ormancılık günü ve Down Sendromlular gününü aynı etkinlikte birleştirilerek bir etkinlik düzenlendiğini ifade eden Kaymakamı Halid Yıldız ise; “İki ayrı günün birleştirilmesiyle etkinliğimiz daha anlamlı bir hale geldi. Down sendromlu özel kardeşlerimiz de etkinliğimize katıldı.” Şeklinde konuştu.
Yıldız; “Fidan dikimi hem ormanımızı geliştirme anlamında bir etkinlik oldu. Aynı zamanda Türkiye’nin geleceğinde ormanları koruyacak genç kardeşlerimiz ve öğrencilerimiz de yanımızda oldu. Orman bilincini ve farkındalığı artırmak adına daha güzel bir etkinlik oldu.” dedi.

Etkinliğe katılan protokol üyeleri ve diğer katılımcılar down sendromlu öğrenciler ile birlikte fidan dikti. Etkinliğin sonrasında katılımcılar, geçmişten bugüne kalan orman işlerinde kullanılan antika eşyaların yer aldığı sergiyi gezdi ve öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Etkinlik, günün anısına çekilen fotoğraf ile sona erdi.
Fidan dikim etkinliğine Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ümit Çetinkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Resül Özata, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Uyar, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yakup Çağlıyan, Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir Fişekci, İyi Parti İlçe Başkanı Salih Gürbüz, orman muhafaza memurları ve öğrenciler katıldı.

Share
20 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?