logo

Dünya Rekoru Vezirköprü’de Kırıldı

Dünya Rekoru Vezirköprü’de Kırıldı

19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’nin ilk ve tek Ekstrem Spor Festivali (Falcon Fest) Şahinkaya Kanyonunda gerçekleştirildi.
19 ülkeden 100 sporcunun katıldığı festivalde bir de dünya rekoru kırıldı. Base jump (serbest atlayış), slackline (ip üzerinde yürüme), highline, kaya tırmanışı, kano, sup ve paramotor yarışlarının yer aldığı festivalde havanın rüzgarlı olması nedeniyle 19 Mayıs Cuma günü etkinlik yapılamadı.
Rekor geldi.
İngiliz Sporcu Jediah Doohan Şahinkaya Kanyonunda “Dünya İp üstünde en uzun süre kalma” rekor denemesini 100 saat ip üstünde durarak kırdı.
Doohan, 100 saat sürecek “ İp üstünde en uzun süre kalma” rekor denemesini 4 gün sonunda tamamladı. Daha önce 90 saatle başka bir sporcuya ait olan rekoru 10 saat geliştiren Doohan 4 gün 4 saat ip üzerinde kalarak rekoru 100 saatle kırmayı başardı.
Doohan ip üstünde kaldığı sürede yiyecek ve içecek ihtiyacını il zamanlar kendi getirdiği yiyeceklerle, daha sonrada cambaz arkadaşlarının verdiği yemeklerle karşıladı.
Tuvalet konusunda, küçük tuvaletini şişeye yaptığını büyük tuvaleti konusunda da bilgi vermekten kaçındığı görüldü.
4 gün 4 saat sonra ilk kez karaya ayak basan Doohan’ın, büyük bir sevinç yaşadığı izlendi.
Diğer bir dünya rekoru denemesi olan “ip üzerinde en uzun yürüyüş” için İngiliz sporcu Sarah Rixham 3 kez deneme yapmasına rağmen başarılı olamadı.
Festival genel anlamda ilgi çekse de, gerek etkinliklerin zamanının belirlenememesi, gerekse aracı olmayan vatandaşlar için festival alanına gitme imkanı olmaması Vezirköprü’de tepki aldı.
Vatandaşlar, “Şahinkaya Kanyonu’ndaki etkinlikler sadece dışarıdan gelecekler için mi?” diyerek tepkilerini gösterdiler.

Share
1062 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?