logo

E-defter ve E-fatura uygulaması anlatıldı. 2020 yılında fatura kesimine DİKKAT!

E-defter ve E-fatura uygulaması anlatıldı. 2020 yılında fatura kesimine  DİKKAT!

2020 yılında defterlerin ve fatura, irsaliye, müstahsil gibi evrakların internet üzerinden kesilmesi için çıkarılan kanun çerçevesinde Vezirköprü’de Perşembe günü bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı ve Samsun Mali Müşavirler Odası işbirliği ile hazırlanan bilgilendireme toplantısının açılış konuşmasını yapan Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Fişekci:

Kısa sürede geçiş yapılması gereken bu yeni düzenleme için toplantıyı düzenledik. Konuyu iyi anlayalım ki, gelecekte sıkıntı yaşamayalım. Dedi.
Samsun Vergi Dairesi Başkanı Zeki Yumlu:

Vergi mevzuatlarının yanında vergi teknolojileri de gelişiyor. Vergi dairelerimiz artık duvarsız oldu. Gelişen teknolojileri tanıtmak için de sık sık bir araya geleceğiz. Zaman az, yeni yıla entegre olmamız lazım. Dedi.
Daha sonra yeni mevzuatı anlatan Murat Karamanoğlu:

19 Ekim’de yürürlüğe giren kanunla elektronik ortamda defter tutma ve evrak düzenleme başlıyor. Bazı mükellefler 1 Ocak 2020, bazıları ise 1 Temmuz 2020’de bu uygulamaya geçecekler. 2018 yılı itibariyle brüt satış hasılatı 10 milyon lirayı geçen mükellefler 1 Ocak 2020 tarihine kadar e-fatura, e-defter uygulamasına geçecekler. 2018-2019 yılları arasında 5 milyon lira hasılatı olan mükellefler ise 1 Temmuz 2020 tarihine kadar uygulamaya geçecekler. EPDK Bayilik lidsansı olanlar ve internet üzeirndne satış yapanlar da 1 Temmuz’a kadar bu uygulamaya geçmek zorunda. Komisyoncular, sebze ve meyve aracıları ayrıca müstahsil ve e-irsaliyede de geçecek. Bilanço esasına göre defter tutanlar mükellefler e-defter uygulamasına geçerken, ihracatçılar ve bavul ticareti yapanlar da 1 Temmuz’a kadar yeni uygulamaya geçecekler. e-arşiv’e geçecek olan mükellefler e-fatura’ya da geçecekler. e-arşiv fatura e-arşiv faturaya geçmesi gerekenler 5 milyon liraya kadar hasılatı olanlar. Burada nihai tüketiciye kesilecek olan fatura miktarı 30 bin lira üzerinde olan ve mükelleflere kesilecek olan fatura miktarı 5 bin liranın üzerinde olanlar e-arşiv fatura kesmek zorundalar. Bu miktarlarda fatura kesmek isteyenler aynı gün içerisinde aynı mükellefe (parça parça da olsa) 5 bin lirayı geçen fatura kesemeyecekler. Eğer böyle bir zorunluluk doğarsa kağıt fatura iptal edilecek. e-arşiv fatura Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden başvuru gerekmeksizin fatura düzenleyebilecekler. İnternet üzerinden evrak düzenleyecek olanların yine bu evrakı 5 yıl saklama zorunlulukları var. Dedi. Serbest Meslek Makbuzu 2020 yılından itibaren internet üzerinden kesilirken, e-bilet 2021 yılından itibaren internet üzerinden kesilecek. Mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden gerekli bilgileri alabilecekleri ve sorularına cevap bulabilecekleri belirtildi. Yeni Vergiler Daha sonra yeni vergiler üzerine bilgilendirme yapan Özdemir Özbek:

Digital hizmetler, konaklama vergisi ve lüks konut vergilerinde yeni düzenlemeler yapıldı. Bunlardan ilçemizi ilgilendirecek olan pek yok. Ancak binek otomobil konusunda açıklama yapmak gerek. Binek otoların kiralanmasında aylık bedelin 5 bin 500 lirasına kadar olan kısmı gider olarak işlenebilecek. KDV ve ÖTV vergilerinin ise 115 bin lirası gider olarak yazılabilecek. Otomobil giderlerinin sadece %70’i gider olarak gösterilebilecek.
Araçlarda toplam 135 bin liranın üzerindeki harcamalar gider olarak kaydedilemeyecek. Dedi.

Share
277 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?