logo

Ebeveynler Çocuklarının Ders Çalışmasına Nasıl Yardımcı Olabilir?


Gülsüm Ceylan
gulsumcansiz1@hotmail.com

Sevgili ebeveynler,
Sizlere çocuklarınıza ders çalışrken yardımcı olabilmeniz için bazı tavsiyeler vermek istiyorum. Üç çocuk annesi olarak, çocuğunuza özellikle de hakim olmadığınız bir konuda yardım etmenin ne kadar zor olduğunu iyi biliyorum. Konuyu ne kadar az ya da çok bildiğiniz fark etmeksizin, çocuğunuza yardımcı olabilmeniz için sizlere birkaç tavsiyem var.
Kendi öğrencilerime her sene başında daha sağlıklı ders çalışma alışkanlıkları ile ilgili bu önerilerin öneminden bahsederim ve sizin çocuklarınızın da bunlardan faydalanabileceğini umuyorum.

AKLINIZDAN ÇIKARMAMANIZ GEREKEN BİRKAÇ TEMEL NOKTA
Yeniden değerlendirme yapmanız gereken zamanı bilin: Psikoloji dersimde öğrencilerimin derse mümkün olduğu kadar katılmalarını istiyorum. Bu da, öğrendiklerini tartışmaya açarak sorgulamalarını ve derste öğrendiklerini dışarıdaki hayata uygulamalarını sağlıyor. Evde ders çalışmanın da temelde buna benzemesi, ders çalışmanın beraberinde getirdiği zihinsel yükü ebeveynin değil öğrencinin çekmesi gerektiği anlamına geliyor. Eğer siz çocuğunuzdan daha çok iş yapıyorsanız durumu tekrar değerlendirme ve düzenleme vaktiniz gelmiş demektir.
Tekrar okumak her zaman işe yaramaz: Derslerde alınan notların üzerinden geçmenin bazı yararları olsa da buna harcanan vakit daha etkili bir şekilde değerlendirilebilir, özellikle de öğrenci sürekli aynı kısmı okuyup duruyorsa. Daha önce bir paragrafı birkaç kere okuyup hiçbir şey anlamadığınız oldu mu? Bu durum okuma yapan çocuğunuz için de geçerli olabilir, özellikle de etrafta cep telefonları veya başka dikkat dağıtıcı unsurlar bulunuyorsa.
Ne kadar az dikkat dağınıklığı, o kadar iyi: Bu doğrultuda, dikkatini hiç dağıtmadan çalıştığı bir sürenin sonunda çocuğunuza kısa bir mola gibi küçük ödüller sunun. Unutmayın ki, bilişsel açıdan bakıldığında hiç kimse aynı anda birkaç işi başarılı bir şekilde yürütemez. Eğer bir öğrenci sevdiği bir diziyle veya şarkıyla ilgileniyor ya da arkadaşıyla mesajlaşıyorsa, dersine de aynı dikkati veremez.
Çocuğunuzun Ders Çalışmasına Yardım Etmenin
3 Yolu
1. Sorular sorun: Öğrencilere arada sırada dersle ilgili sorular sorun. Çocuğunuzun neyi bilip bilmediğini kendisinin daha iyi anlaması ve tahminde bulunmaması için ona oldukça az ipucu verin. Doğru yanıtı tahminle bulmak aslında kötü bir şey olmasa da çocuğunuza sahte bir başarı duygusu verebilir. Belirli yanıtların arkasında yatan mantığı gözden geçirin. Devam etmeden önce öğrencilerin birkaç soruya doğru yanıt vermelerini sağlayın.
2. Takıldığı noktaları ele alın: Çocuğunuzdan belli bir konu ile ilgili temel noktaları yazmasını ve ardından yazdıklarına çok bakmadan bu konuyu size anlatmasını isteyin. Eğer ipucu vermenize rağmen takıldığı bir yer olursa, bu derse tam olarak hakim olmadığının göstergesi olabilir. Çocuğunuzdan karıştırdığı yeri size anlatmasını isteyin. Takılınan yerler hakkında konuşmak genellikle öğrencilerin konuyu hatırlamalarını ve anlatmaya devam etmelerini sağlar.
Eğer bu yöntem işe yaramazsa, çocuğunuzdan o konuyla ilgili ne biliyorsa yazmasını isteyin. Ben buna “beyin boşaltması” diyorum ve bazen öğrencilerimden sınıftan ayrılmadan önce bunu yapmalarını istiyorum. Evdeyken, bu uygulamadan akıllarında kalanları olabildiğince hatırlamaya çalışıyorlar. Bu da konuyu daha sağlam kavramalarını sağlıyor.
3. Hatırlama soruları sorun: Öğrenciler, çoktan seçmeli, eşleştirmeli ve boşluk doldurma sorularının cevaplarını cevap anahtarından tanıyabilirler. Bu tür sorulara (örneğin bir ders kitabının ünite değerlendirmesinde) erişiminiz varsa, bunlardan kaçınmalısınız. Hatırlama soruları daha zorlayıcıdır ve hiçbir ipucu içermemelidir. Tanıma sorusunu hatırlama sorusuna dönüştürmenin bir yoluysa, olası doğru yanıtları vermeden çocuğunuza soru sormaktır.
Eğer çocuğunuz çözümde zorlanıyorsa, takıldığı soru ile ilgili aklında kalan, hatırlayabildiği her şeyi açıklamasını isteyin. Genellikle konuyla ilgili diğer önemli ayrıntıları hatırlarken doğru cevaba da rastlarlar.
Zamanınız mı dar? Meşgul ebeveynleri çok iyi anlıyorum. Çocuğunuza yardım edemediğinizde, ona dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşmasını, kendini test etmesini ve uzun çalışma süreleri sırasında kısa molalar vermesini hatırlatın.
Öğrenciler, öğretmenler ve veliler olarak bu önerilere ne kadar çok uyarsak, öğrencilerin daha verimli ve etkili çalışma alışkanlıkları geliştirme şansları da o kadar artar. Çünkü, daha iyi çalışma alışkanlıkları daha fazla öğrenme, daha iyi notlar ve daha üretken, daha mutlu, daha motive öğrenciler demektir.

Çeviri: Zeynep Topal
Kaynak: https://www.edutopia.org/article/how-parents-can-help-their-kids-studying

Share
56 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...
 • Müze bu ilçeye değer katar!

  01 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Medeniyetlere KÖPRÜ'lük yapmış olan Vezirköprü tarihi zenginlikleriyle ön plana çıkmalı. İlçenin hemen her bölgesinde ayrı bir tarih fışkırıyor. Ne tarafına gitseniz tarihin içindeki bir medeniyetin izine rastlamanız mümkün. En son definecilerin kazmaya çalışırken yakalandıkları Öz Güney Mahallesi'ndeki kazıda çıkan mozaikler de bunun güzel örneklerinden biri. Ancak böylesi kazı çalışmaları uzun sürdüğü için maliyetleri de oldukça fazla oluyor. Doğal olarak müzelerin kendi başlarına ayırabildikleri bütçelerle sadece 'Koruma Kazısı' denen aç-ba...
 • İNSAN HAYATI VE YAŞAM

  01 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  İnsan sokakta gezerken ya da diğer sosyal yaşamda tanıdığı, tanımadığı her sosyal sınıftan insanlarla karşılaşır. Karşılaştığın insanlara soramazsın senin işin ne (?…) bir sıkıntın var mı(?…) diyemezsin. Akşamdan sabaha yemeye ekmeği var mıdır (?…) Ocakta kaynatacak çorbası var mıdır (?…) İnsanların içine girsen, yaşamlarına şöyle bir dokunsan kim bilir nelerle, insanın çekemeyeceği hangi dertlerle karşılaşırsın.!… Terk edilmiş sokak çocukları, kocası tarafından körpe çocukları ile kaderine terk edilmiş yoksul, zavallı kad...