logo

Ecevit’e Karşı Bir DSP’li DSP Samsun Milletvekili Ayhan Gürel’in Demeci 6 Aralık 1998 Pazar

Ecevit’e Karşı Bir DSP’li DSP Samsun Milletvekili Ayhan Gürel’in Demeci 6 Aralık 1998 Pazar

Azınlık Mesut Yılmaz hükümeti düşürüldükten sonra yeni hükümet formüllerinin öne sürülmesi tartışmalara yol açtı.
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümeti kurma görevini, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’e verdi.
Anap ve DTP, Ecevit’in kuracağı hükümeti destekliyor. CHP, FP ve DYP karşı çıkıyor.
Bu arada DSP Samsun Milletvekili Ayhan Gürel’de bir Samsun gazetesine verdiği demeçte, karşı çıkanlar arasında yer aldığı öğrenildi. Gürel demecinde;
-DYP’nin destek vermediği ANA-YOL-SOL hükümetinin kurulabilmesinin mümkün olmadığını iddia etti.
DYP lideri Tansu Çiller’in başkanlığında kurulacak bir hükümetin sorunları çözebileceğini Ecevit’in güvenoyu alamayacağını söyledi.
Türkiye Muhtarlar Derneği Vezirköprü Şubesi Atakta:
Toplantı Yapılıp Sorunlar Tartışılmalıdır
İl Genel Meclisi Daimi Üyesi Cihan Sarıer’in yapılacak toplantıda ilçe sorunlarının ele alınması önerisine, önce Ticaret Odası Başkanı İ.Sadık Edis, Kaymakam beyle görüşüp açıklama yaparım. Derken, Türkiye Muhtarlar Derneği Vezirköprü Şubesi Başkanı A.Berat Ünver ve Günay Demir imzasıyla gönderdiği faksta konuyu ele aldılar.
Vatandaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü’ne Vezirköprü
29 Kasım 1998 tarihli ve 2396 sayılı gazetenizin 4.sayfasında İl genel Meclisi Vezirköprü daimi üyesi Sarıer;”Sorunlarımız için toplantı ve komite şart” başlıklı yazınızı memnuniyetle okuduk.
Çok yakında bir genel seçim olacağı malumunuzdur. Geç de olsa böyle bir girişimde bulunan il encümenimiz Sayın Cihan Sarıer abimize teşekkür ediyoruz. İlçemize yapılacak faydalı olan her şeye varız. Zaman kaybetmeden, siyaset gözetmeden ilçemiz için her konuda gayret sarf eden İlçe Kaymakamı Sayın Tayyar Şaşmaz bey’in başkanlığında toplanıp sorunları tartışmanın ilçemize faydalı olacağı kanısındayız. Başkan Arslan Berat Ünver
Değişik bir Kale Hamamı ve öyküsü…
Salim Yücel Hamam mı Yoksa Sauna mı İşletiyor?
Kale Hamamının tarihi bir öyküsü var. Köprülü Mehmet Paşa’nın eşi Ayşe Hanım, Kale Camiini yaptırırken; bakar ki işçinin biri taşı yerine koymadan getirip götürür. Bunu gören Ayşe Hanım, usta başını çağırır, sebebinin sorulmasını ister.
Meğer işçinin gece rüyası azmış, pis olduğu için taşıdığı taşın camii inşaatında kullanılmasını doğru bulmaz.
Bunu öğrenen Ayşe Hanım, Camii inşaatını bıraktırıp; “Camiden önce hamam lazım” diye, Kale Hamamını yaptırır. Kale Hamamı tarihine uygun şekilde restore edilmiş. Kafes ayrımı kalkmış, her yer genel soyunma yeri, halılarla kaplı tertemiz, bir tarafta çay kaynıyor, diğer tarafta boruları değişen eski suyun şadravandan akan sesi…
-İkinci bölüme giriyorsunuz masa ve sandalyeler. Hamam kısmıma giren kapıyı açıyorsunuz; sıcak buhar, size hoş geldin! Diyor. Ancak harca karanfil, nane, tarçın, karanfil karıştırarak buharlı havanın insanı bunaltmamasını sağladığına tanık oluyorsunuz. Üst havalandırmalarda açılınca bunalmıyorsunuz; sadece kilolarınızdan kayıp oluyor. Kubbemsi şekilde fayanslar döşenmiş, ortasında çiçekler. İzzet ikramlar, Salim Yücel’den…
Vezirköprü’de Dolmuşçuluk Sürüyor
Vezirköprü’de belediyenin minibüsçüler kooperatifi ile anlaşması sonucu yaklaşık bir aydır yurttaşların hizmetinde olan iki minibüs hergün, çınar ağacının önünden kalkıp; Hastane, Yenikent, Adliye, Esentepe dolaşıp tekrar çınar ağacının önüne gelmektedir.
Henüz durakları olmayan minibüsler zaman zaman ilgi görmekte, adam başı 50 bin TL ücret alınmaktadır.
Çorakdere’li Gençten Haber Yok
İlçemizin Çorakdere köyünden, çeşitli yerlerde inşaat işçisi olarak çalışan Mustafa Kumlar, Çankırı’ya gitmek üzere ilçeden ayrıldı.
Ekim’in 3’ünde ayrılan Mustafa’dan haber alınamadı. Kardeşi Recep Kumlar;
-Aramadığımız sormadığımız yer kalmadı. Endişe ediyoruz. Durumu polise bildirdik.” Dedi.

Share
1070 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?