logo

Eğitim Bir-Sen Vezirköprü Temsilcisi Hasan Dursun; Artık yeter, Durum vahimdir. Tehlike büyük ve ciddidir.

Eğitim Bir-Sen Vezirköprü Temsilcisi Hasan Dursun; Artık yeter, Durum vahimdir.  Tehlike büyük ve ciddidir.

Eğitim Bir-Sen Vezirköprü Temsilciliği tarafından Cumhuriyet Ortaokulu bahçesinde öğretmenlere yönelik şiddeti kınamak için basın açıklaması düzenlendi.
Grup adına basın açıklamasını Eğitim Bir-Sen Vezirköprü Temsilcisi Hasan Dursun yaptı.
Dursun; “Kendilerini çocukların ve gençlerin hayalleri, rüyaları, aklı, dimağı, bilgi dünyası üzerinden Türkiye’nin ufkunu genişletmeye adamış öğretmenler, kâh bireysel saldırganlığın kâh terör ve darbeci şiddetin en masum, en savunmasız hedefi olmakta.

Meslek hayatının henüz başlarında Aybüke Yalçın ve Necmeddin Yılmaz öğretmenlerimizin acısı hâlâ yüreğimizi dağlamaya devam ediyor. Vahşet, İzmir’de Ayhan Kökmen öğretmenimizi aramızdan aldı. Gülhan öğretmen sokak ortasında bıçaklandı. Iğdır’da Yücel Düzci öğretmenimiz saldırıya uğrayan öğrencilerini korurken, gözü dönmüş kişilerin şiddetine maruz kaldı.15 Temmuzda tankla şehit oldu. Hain pkk ile şehit oldu. Etnik ve ideolojik terör onlarca öğretmenimizi şehit etti.
Bunlar gibi her yıl işlenen öğretmen cinayetleriyle yanan yüreğimize yeni acılar eklenirken, işte şimdi de Necmeddin Kuyucu öğretmenimizi kaybettik. Aslında kaybettiğimiz, kaybetmeye başladığımız sevgimiz, saygımız, aklımız, vicdanımız, izanımızdır. Kendimizi; benliğimizi, hoşgörümüzü, anlayışımızı, değerlerimizi kaybediyoruz.
Duygusuzluğa, öfkeye, nefrete, yok etmeye ayarlı bir kuşak, gözlerimizin önünde, ellerimizin arasından kayıp gitmektedir. Geçici çözümler, sorunu daha da büyütüp ağırlaştırmaktan, ötelemekten başka işe yaramamıştır. Bugün yüzleşmek zorunda kaldığımız sorunlar, dün köklü çözümlerle ortadan kaldıramadığımız için yakıcı, yıkıcı etkileriyle daha da derinleşmiş, yaygınlaşmıştır. Bu açık ve kanlı şiddet olayları eğitimcilerimizi yıldırmakta, umutsuzluğa düşürmekte, eğitim için en gerekli huzur ortamını yok etmektedir.
Sadece öğretmenlerimiz değil, faciadan dolaysız etkilenen öğrencilerimizin benlik, kimlik ve psikolojileri ağır yara almaktadır. Verimli bir eğitimin sağlıklı işleyişini engelleyen bu bozulma ve çürümenin önüne, sağlıklı işleyen bir eğitimle geçmekten başka köklü bir çözüm de yoktur. Ancak hayata ve insana dair sorunları çözmesi beklenen eğitim kurumlarının, kendi sorunlarını aşamayacak bir döngü içine atıldığı bir gerçektir.
Biz, eğitim çalışanlarının hak ve hukukunu korumayı, geliştirmeyi, eğitimin her türlü meselesine çözümler üretmeyi millî sorumluluk bilen Eğitim-Bir-Sen olarak, bu çalışmaların gerekliliğini her fırsatta dile getirdik, buradan bir kez daha yineliyoruz. Evlatlarımızı yetiştirmek, geleceğe hazırlamak gibi kutsal bir amacı hayata geçirme çabasındaki eğitimcilerimize, sahip çıkılamamış veya sahip çıkılamayan çocuklarımız tarafından sonu ölümle biten şiddete maruz kalmıştır.
Eğer bugün çözüm bulunmazsa çok geç kalınacak, yarınlarda toplumu, varlığımızı üzerine bina ettiğimiz ahlaki, manevi, vicdani ve bütün insani temelleri tahrip edecektir.
2023 Eğitim Vizyonu ile yeni açılımlar ve atılımlar yapan, bu vizyonu eğitime taşıma iradesini beyan eden bakanlığın mutlaka ama mutlaka bu sorunun kaynaklarını kurutacak çözümler üretmesi gerekir. ” Dedi.

Share
482 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?