logo

Eğitim ve Sağlık?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Okullar açıldı.
Ancak velilerin okullardan yaptıkları şikayetlerine bu yıl bir de korona virüs nedeniyle yapılanlar eklendi.
Yıllardır okul kıyafetlerinden tutun, talep edilen bağışlara kadar şikayetler gelen okullarımızın listelerine bu yıl eklenen temizlik ve hijyen malzemeleri şikayetleri artıran maddeler de oldu.
Okullardan bağış ve yardım alınmayacak açıklamaları ile okul idarelerini ailelerle velilerle karşı karşıya bırakan anlayış, gördüğümüz kadarıyla okulların temel eksiklerini gidermek için gerekli bütçeyi sağlamıyor/sağlayamıyor.
Anladığımız kadarıyla, devlet okullara yeterince bakmıyor.
Karantinaya alınan yurt öğrencileri, covid sebebiyle evlerine gönderilen öğrencilerin olduğu bilgileri gelmeye devam ediyor.
Doğal olarak resmi açıklama yapılamıyor.
Görünen o ki, bu yıl okullar o ya da bu şekilde açık tutulacak. Eğitim üzerine gelmeye devam eden bu şikayetler sanırım bize de birkaç kez daha konuyu ayrıntılı yazma imkanı tanıyacak.

Ambulans yok mu?

İlçe merkezinde bir süre önce meydana gelen bir kazada ambulansların dolu olduğu için gönderilemeyeceği öğrenilince bir taksiyle yaralının hastaneye gönderildiğine şahit olmuştuk.
Yine Vezirköprü merkezde rahatsızlanan bir vatandaş için aranan 112 çaresizlikle “size gönderebileceğimiz bir ambulans şu anda yok, ambulanslarımız köylerde” deyince konuşmayı duyanların yaşadığı ikinci şokla hastalarını hastaneye gönderme telaşları kimler tarafından ne zaman görülecek?
Türkiye belki iddia edildiği gibi çağ atlamış, eğitim ve sağlıkta yaşamadığı iyi günleri yaşayan bir hale gelmiş olabilir.
Anlıyor ve biliyoruz ki, bunu Vezirköprü’de yaşayanların görmesi mümkün değil.
Çünkü eğitim dediğimizde korona nedeniyle yaşanan kalabalık okullardaki özellikle velilerin çekinceleri, ekonomik olarak kimsenin rahat olmadığı halde çocuklarına harcamak zorunda oldukları ekstra ücretler ve buna rağmen bir türlü yükseltilemeyen başarı grafikleri görülüyor.
Sağlık denince, ileri tarihlere atılan randevular, yine kalabalık ve eksikler nedeniyle alınmayan sağlık hizmetlerinin yanı sıra en basit ambulans hizmetinden bile yararlanamayan bir Vezirköprü görülüyor.
Tüm bunların dışında sadece bir yerlere alınacak personelin kimin akrabası olduğunun ötesine geçmeyen siyasi tartışmalarla gün geçiren iktidar partileri, tüm bu olan bitenleri görmek istemiyormuşçasına kafasını kuma gömen muhalefet partileri var.
Hastasına ambulans bulamayan insanların olduğu Vezirköprü’nün bahsedilen gelişmesini(!) kime anlatacağız?

Share
9 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...