logo

Ekonomi ağır basmaya başladı..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta bu köşede dile getirmeye çalıştığım “Vezirköprü’nün yatırımlarının başına gelen her türlü aksilik umarım YOL işinde de olmaz!” konusu maalesef başımıza geldi.
Aslında bugün için korktuğumuz başımıza geldi diyemiyoruz, çünkü hem Belediye Başkanı Sadık Edis, hem AKP İlçe Başkanı Mehmet Kurt tarafından yapılan “ihalenin sadece ertelendiği ve Haziran ayı sonuna kadar dijital olarak hazırlanıp yenileneceği” açıklamaları ilçe adına hevesimizin devam etmesini sağlayacak.
Birinci ayakta tökezleyen YOL işinin ihaleden sonraki aşamasında ise, şans olarak nitelenmemesi gereken, iyi müteahhit firmaya işin verilerek bir an önce tamamlanması sağlanmalıdır.
Dünya üzerindeki malum salgın nedeniyle alınan tedbirler ilçemizde özellikle ekonomiyi gittikçe sıkıntıya sokan bir hale geldi.
Tabiri caizse çarşıda yaprak kımıldamıyor.
Peki ne olacak?
Yaşanan salgının neden olduğu ekonomik durgunluğu kriz olarak niteleyenler var. Buna karşı olarak Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şakir Demirkan’ın gönderdiği açıklamadan öğrendiğimiz üzere esnafa 25 bin lira düşük faizli kredi imkânı tanınmış. Ancak bunda Ticaret Odası üyeleri yararlanamıyor.
Daha büyük esnaf içinse, yani Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri içinse, hem KGF (Kredi Garanti Fonu) destekli ve limiti 500 bin liraya kadar olan kredi imkânından hem de yakında açıklanması beklenen Nefes Kredisi’nden bahsediliyor.
Yaşamının her alanını kredi ile ucuca geçiren esnaf yeniden borçlanarak içinde bulunduğumuz ve önümüzde görünen dönemi atlatmaya çalışacak.
Şikayetler
Yaşanan bu farklı günlerde vatandaşların küçük şikâyetlerini de aktarmak istedim.
Yolda karşılaştığımız bir teyzemiz, yüzümüzdeki maskeyi görünce soruyor; “maskeyi nereden alabilirim, bulamıyorum?”
Cevabımız keşke kolay olsaydı, bilinen bir adres verebilseydik; “Kaymakamlığın ya da Belediye’nin şu bürosu” diyebilseydik.
Bir başka arkadaşımız uyarıyor; “virüsün ilk günlerinde sık sık denetime gelenler (İlçe Tarım Müdürlüğü) 10 gündür bir daha görünmediler. Vatandaşın ne yiyip içtiğini bu gün denetlemeyeceklerse, ne zaman denetleyecekler. Üstelik yayınlanan o kadar yasağa kimsenin uymadığını bile bile neden görmezden geliyorlar?”
Bizden söylemesi.
İlçede en büyük kalabalık ise, bankaların ve ATM’lerin önünde yaşanıyor.
Özellikle Bankalar Caddesi’ne öğlen civarında girdiğinizde “bir sokağa çıkma uyarısı var mı, yok mu?” Anlamak mümkün değil.
Bu para işine çözüm bulunamadığı sürece vatandaşı evde tutmanız da mümkün görünmüyor.

Share
64 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...