logo

Ekonomik sıkıntıdaki esnaf kalabalık toplantıda dert döktü: “Minibüsler Yolcu Boşalttıktan veya Aldıktan Sonra Şehir Dışına Çıkartılsın!” 18 Şubat 2001 Pazar

Ekonomik sıkıntıdaki esnaf kalabalık toplantıda dert döktü: “Minibüsler Yolcu Boşalttıktan veya Aldıktan Sonra Şehir Dışına Çıkartılsın!” 18 Şubat 2001  Pazar

Vezirköprü sorunlarıyla ilgili Belediyece düzenlenen toplantı, geçtiğimiz hafta Salı günü düğün salonunda yapıldı.
Daha önce Cuma günü için planlanan toplantı, izin alınmada gecikildiğinden Salı gününe ertelenmişti.
Toplantıyı Belediye Başkanı Suat Binici:

-Büyük bir sıkıntı içindeki esnafın dertlerine çare bulmamız lazım. Sizlerden alacağım bilgileri takip edeceğim. Gereğinin yapılması zorunludur. Onun için sizleri topladım. Sonuna kadar götüreceğim. Diyerek açtı.
Divanda Binici’den başka Ziraat Odası Başkanı Duran, Ticaret Odası Başkanı Edis, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Pişkinel, Narlısaray Belediye Başkanı Uyar bulunuyordu.
Binici:
– Minibüsün ilçeye girmemesi diye bir kanun yok. Trafik sorunu düzeltilmeli, Kaymakam bey’in de bunu hafifleteceğini sanıyorum. Yirmi köyün minibüsünü dışarı atmak sorun değil.
Sonkaya’da:
– Oturumu düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Ortacamii’nin önünden araç kaldırılmasını doğru bulmuyorum. Alışveriş yapamıyoruz.
Fikret Büyük’de:
-Trafik sorunu köylüyü, esnafı sıkıntıya sokuyor. Minibüs, yolcuyu boşalttıktan sonra dışarıya çıkartılsın!
Sit alanı önemli sorun
Berber Vedat Öztoprak, ilçenin otopark yerleri, terminali, buğday pazarı yeri olmalı. Ortacamii önünden minibüs kaldırıldı. Böyle bir toplantı için başkana teşekkür ederim. Siyasi ayrılıkları düşünmeksizin, asgari müştereklerde birleşmeliyiz.
Trafik komiseri de çalışmaları anlattı:
“Yayaları da Düşüneceğiz”
Belediye Başkanı Binici’nin talebi üzerine trafik komiseri Kemal Yılmaz söz aldı.
– Biz, araçların Vezirköprü’ye girmesini engellemiyoruz. Yalnız trafik komisyonunun belirlediği güzergâhlar var.
Taşan, Kurşunlu Camii gibi 6 durak tespit edildi.
Araçlar için köy istikametleri hazırladık. Ona göre düzen kurup ayarlama yaptık.
Durağan istikametinden gelen minibüsler, Hakan Petrolün oradan girecek. Taşhana gelecek. Çakırtaş tarafından gelenler, yeni mezarlık yanında duracak.
Girip çıkmak yasak. Sade esnafı değil, yaya olanları da düşüneceğiz.
Başkan Suat Binici:
“Seçimde Başkanlığa Aday Olmayacağım”
Esnafın çeşitli kesimlerinden olanlar konuştuktan sonra toplantıyı düzenleyen Başkan Suat Binici kapanış konuşmasını yaptı:
Kanunda şehre minibüs giremez diye bir madde yok. Trafik komisyonu kararı 1992 yılında Kaymakam Emin Avcı zamanında çıkmış. Ben belediye Başkanı olalı 6,5 yıl oldu. Hiçbir engel çıkarmadım. Minibüs yükünü, yolcusunu boşaltıp öyle çekilmelidir.
Yumuşayacak mı?
Kaymakam bey’in de işi yumuşatacağına inanıyorum.
Bizim de girişimlerimiz var. Boyahane de 8 dönüm yeri otopark için kiralayacağız. Ayrıca 3 dönümlük parke fabrikası yerini de otopark yapacağız.
Bizim görüşümüz şöyle: Minibüsler, şehre girip yolcusunu boşatsın!
Ben gelecek dönem Belediye Başkanı olmayacağım. Sözümün arkasındayım. Ya başka görevde olacağım, yada sizin gibi esnaf… Borcu da Vezirköprü halkına, yeni belediyeye bırakamam.
Proje Haziran ayında çıkarsa, 3-4 ayda ilçeye su gelir.
42.yılda dostlarla…
Vezirağaç Sahiplerinden
Tanıdığımız zaman sevdik Turan’ları…
Orüs nasıl olsa diğer 20 fabrikası özelleştirilecekti.
İlk ihaleyi Samsun’dan Kimya Şirketi aldı. İkinciyi Turan’lar aldı. Diğer 18’i Orüs’ü alanlar, hepsi kapatıp makinelerini, arazisini parselleyip sattılar. 19.yu Yenice’liler aldı, onlar da çalıştıramadı.
20.olan Vezirköprü’yü Turan’lar aldı. Geliştirerek çalıştırıyorlar. İki yüzün üzerinde insan ekmek yiyor. Efendi insanlar olarak tanıdığımız sahipleri Vezirköprü’yü benimsiyorlar.
Fuat, Nihat, Murat Turan’ların 42.yıl telgraflarını alınca, bunlar gözümün önünden geçti. Ne diyor dostlar telgrafında:
Sn. Vefai Tek’er-Vatandaş Gazetesi-Vezirköprü şahsınızda Vatandaş Gazetesinin yeni yaşını kutlar, başarılarınızın devamını gönülden dileriz. Vezirköprü Orman Ürünleri ve Gıda Tic. A.Ş.. Hasan, Fuat, Nihat, Murat TURAN

Share
50 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?