logo

Emniyet ve Milli Eğitim çocukları korumak için toplantı yaptı

Emniyet ve Milli Eğitim çocukları korumak için toplantı yaptı

Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 2017-2018 Eğitim-öğretim yılında öğrencilerin huzurlu ve güvenli bir yıl geçirmelerini sağlamak amacıyla bir toplantı yaptı. Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 2017-2018 Eğitim-öğretim yılında öğrencilerin huzurlu ve güvenli bir yıl geçirmelerini sağlamak amacıyla bir toplantı yaptı. Geçtiğimiz hafta perşembe günü Kültür Merkezi toplantı salonunda  yapılan toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Arslan, İlçe Emniyet Müdürü Aydın Özdemir, Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Hacer Özaydın, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Arslan, son günlerde ölüm haberleriyle gündeme oturan uyuşturucu kullanımına dikkat çekerek:

– Bağımlılıkla mücadele tek bir kurumun işi değildir. Birçok paydaş ortak çaba göstermeli, uzun soluklu bir mücadele ortaya konmalıdır. Uyuşturucu madde kullanımı giderek yaygınlık kazanmaktadır. Uyuşturucu kullanım yaşı 10 yaşa kadar düşmüştür.  Bağımlılık mücadelesinde en doğru ve sağlıklı yol, ergen ve gençleri hiç başlamadan önce bu tehlikeden korumaktır. Dedi.

İlçe Emniyet Müdürü Aydın Özdemir: – Okullarda güvenli eğitim projesini hayata geçirmeye çalışıyoruz.Vezirköprü’de 26 adet eğitim kurumu var ve bunların her birine bir adet irtibat görevlisi olacak şekilde planlama yaptık. Vezirköprü’de riskli ortamlarda gezen ya da bakım tedbiri uygulanan herhangi çocuk yok. 2016-2017 yılında toplamda 25 olay meydana geldi. Bunun 15 basit kazalar kapsamında değerlendirildi. Diğer kazalardan 10 tanesinde 9’u kasten yaralama 1 tanesi de cinsel istismar olayları kaydımıza geçti. Okullarda ya da yakınlarında herhangi uyuşturucu ticareti olmadı ve kullanan kişiler de olmadı, sadece reşit olmayan çocukların birinde kuru sıkı silah yakalandı bununla ilgili idari işlem yapıldı.Emniyetin etkin denetim yapması gerekmekte. Tabi bunlar sadece polis kuvveti ile değil, vatandaşlarımızın buna benzer yasa dışı olayları bize bildirmeleri ile daha kolay olacaktır. Dedi.

Toplum Sağlığı Müdürü Dr. Hacer Özaydın:

– Uyuşturucu topluma açık çok büyük hasar oluşturmaktadır. Bununla ilgili uyuşturucu ile mücadele ve destek hattı Alo191 kurulmuştur. Alo191’e müracaat eden kişilere destek sağlamaktadır, ayrıca toplum sağlığı merkezi olarak halk sağlığı müdürlüğü tarafından 2017 ilk altı ayında 319 aile hekimine sorumluluk ve mücadele eğitimi verilmiştir, amaç tüm aile hekimlerinin bu eğitimi alması amaçlanmıştır.  Tedaviye başlanabilmesi için aile sağlığı merkezine dilekçe ile başvurması gerekiyor. Bu dilekçeye istinaden 2 arkadaşımız çevre araştırması yaptıktan sonra kişinin tedaviye uygun olduğuna karar veriyoruz. Cumhuriyet Başsavcılığına bir rapor sunuyoruz. Çıkan karara göre; bir sağlık çalışanı kolluk kuvvetleri ve 112 Ambulans ile Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tedavi altına alınıyor.Ayakta tedavide ise; Vezirköprü Devlet Hastanesi Psikiyatri uzmanın yönlendir-mesine göre hareket edilmektedir.Ayrıca; uyuşturucu denilince ilk akla esrar, eroin, bonzai vb. aklımıza gelmektedir. Oysa evlerimizde bulunan basit ilaçlar bile uyuşturucu etkisi yapmaktadır, bu ilaçların kullanan gençlerimiz de vardır. Lütfen çok dikkat edelim. Dedi.

 

 

 

 

Share
987 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?