logo

En çok hangisini bekledik?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de en fazla beklenen yatırım hangisi oldu?
Aslında bu soruyu, bizim talep etmeye başladığımız mı yoksa yapılacak dendikten sonra mı diye ikiye bölebiliriz.
Sulama diyenler olabilir.
Barajların Ali Eser’in (ki kendisi 1987-1991 yıllarında milletvekili seçilmişti) çalışmalarıyla başladığını biliyoruz. Köprübaşı ve Duruçay Barajlarının tamamlanmasının üzerinden yıllar geçti. Sulama kısmının tamamlanması ancak önümüzdeki yılda tamamlanacak. Nereden baksanız 30 yıl diyebiliriz.
Hastane diyenler olabilir.
Ancak yeni hastanenin dillenmeye başladığı yıllar çok eski değil. Bundan 10 yıl kadar öncesine dayanıyor. Yenisini istediğimiz yıllar 15 yıl öncesine, yapılacak denen yıllar 10 yıl öncesine.
Hatırlarsınız, Kaymakam (şimdi Sinop Valisi) Erol Karaömeroğlu’ydu. Samsun Milletvekili Suat Kılıç’ın bakan olduğu yıllardı.
Edinilen bilgilere göre; tamamlanmasına (bu kez) az kaldı.
Organize Sanayi Bölgesi diyenler olabilir.
Organize Sanayi Bölgesini bizim ilk yazmaya başladığımız yıllar 2000’li yıllardı. Yaklaşık 20 yıl olmuş. Ancak Organize Sanayi mi, Karma sanayi mi, ihtisas sanayi mi tartışması kamuoyu önünde yetkililer tarafından konuşulmaya başlayalı yaklaşık 7 yıl olmuş.
Geldiğimiz noktada halen tartışmaları devam ediyor.
Buradan bağlantılı diyebileceğimiz Besi Organize ise umulmayan bir hızla gelişti, hakkını vermek lazım(!)
Vezirköprü’nün kalkınmada öncelikli ilçelerden olması gerektiğini söyleyebilirsiniz.
Geç de olsa bu yıl alınan kararla bu haksızlık, eşitsizlik düzeltilmeye çalışıldı. Ancak halen insanların nelerden faydalanacağı bilinmiyor. Bilinen yeni yatırımlarda avantaj sağlayacağıdır. Bu bile Vezirköprü’ye yatırım yapılması konusunda ciddi bir adım olarak sayılmalıdır.
Huzurevi diyenler olabilir.
Vezirköprü’ye Huzurevi lazım diye gazete yazdığında 1990’lı yıllardı. Biz isterken Havza Huzurevi başladı, tamamlandı, eskidi.
Kemal Kayalıoğlu yerini verip, su basmanına kadar çıkaralı yaklaşık 10 yıl oldu. Yeniden inşaatı için dernek kurulup protokol yapıldı. Umudumuz yakın zamanda tamamlanması.
Yol diyenler olabilir.
Vezirköprü için neredeyse bitmeyen hikayedir. 30 yıldır Vezirköprü yolu bekliyor. Özellikle 20 yıla yakındır Türkiye’nin en kötü ana yolu Vezirköprü’nün Havza ve Durağan ile olan bağlantısıdır diyebiliriz. En son ihalesi yapıldı. Sonuçlanmasını bekliyoruz.
Fakülte diyebilirsiniz.
Vezirköprü Meslek Yüksek Okulu açıldıktan kısa süre sonra çevredeki ilçelerde açılan FAKÜLTE’ler nedense Vezirköprü’de açılamadı. Yüksekokul için 15 yıl bekleyen Vezirköprü FAKÜLTE için ne kadar daha bekler, bilemiyoruz?

Share
327 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...
 • Seni tanıdığım için memnunum!..

  03 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şimdi aramızda olsaydı eminim hem eski hastanenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için kafa yorardı, hem BESİ OSB'nin neden yapılmadığına ilişkin değerlendirmeyi yapıp nasıl olabilir diye çabalardı. Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı Yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin, Hem de öyle çocuklara kalır diye değil, Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için Yaşamak yani ağır bastığından.                                           Nazım Hikmet.. Yıllarımız hep birlikte geçti. Kendimi bildim bileli bizimleydi. Önc...