logo

En çok hangisini bekledik?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de en fazla beklenen yatırım hangisi oldu?
Aslında bu soruyu, bizim talep etmeye başladığımız mı yoksa yapılacak dendikten sonra mı diye ikiye bölebiliriz.
Sulama diyenler olabilir.
Barajların Ali Eser’in (ki kendisi 1987-1991 yıllarında milletvekili seçilmişti) çalışmalarıyla başladığını biliyoruz. Köprübaşı ve Duruçay Barajlarının tamamlanmasının üzerinden yıllar geçti. Sulama kısmının tamamlanması ancak önümüzdeki yılda tamamlanacak. Nereden baksanız 30 yıl diyebiliriz.
Hastane diyenler olabilir.
Ancak yeni hastanenin dillenmeye başladığı yıllar çok eski değil. Bundan 10 yıl kadar öncesine dayanıyor. Yenisini istediğimiz yıllar 15 yıl öncesine, yapılacak denen yıllar 10 yıl öncesine.
Hatırlarsınız, Kaymakam (şimdi Sinop Valisi) Erol Karaömeroğlu’ydu. Samsun Milletvekili Suat Kılıç’ın bakan olduğu yıllardı.
Edinilen bilgilere göre; tamamlanmasına (bu kez) az kaldı.
Organize Sanayi Bölgesi diyenler olabilir.
Organize Sanayi Bölgesini bizim ilk yazmaya başladığımız yıllar 2000’li yıllardı. Yaklaşık 20 yıl olmuş. Ancak Organize Sanayi mi, Karma sanayi mi, ihtisas sanayi mi tartışması kamuoyu önünde yetkililer tarafından konuşulmaya başlayalı yaklaşık 7 yıl olmuş.
Geldiğimiz noktada halen tartışmaları devam ediyor.
Buradan bağlantılı diyebileceğimiz Besi Organize ise umulmayan bir hızla gelişti, hakkını vermek lazım(!)
Vezirköprü’nün kalkınmada öncelikli ilçelerden olması gerektiğini söyleyebilirsiniz.
Geç de olsa bu yıl alınan kararla bu haksızlık, eşitsizlik düzeltilmeye çalışıldı. Ancak halen insanların nelerden faydalanacağı bilinmiyor. Bilinen yeni yatırımlarda avantaj sağlayacağıdır. Bu bile Vezirköprü’ye yatırım yapılması konusunda ciddi bir adım olarak sayılmalıdır.
Huzurevi diyenler olabilir.
Vezirköprü’ye Huzurevi lazım diye gazete yazdığında 1990’lı yıllardı. Biz isterken Havza Huzurevi başladı, tamamlandı, eskidi.
Kemal Kayalıoğlu yerini verip, su basmanına kadar çıkaralı yaklaşık 10 yıl oldu. Yeniden inşaatı için dernek kurulup protokol yapıldı. Umudumuz yakın zamanda tamamlanması.
Yol diyenler olabilir.
Vezirköprü için neredeyse bitmeyen hikayedir. 30 yıldır Vezirköprü yolu bekliyor. Özellikle 20 yıla yakındır Türkiye’nin en kötü ana yolu Vezirköprü’nün Havza ve Durağan ile olan bağlantısıdır diyebiliriz. En son ihalesi yapıldı. Sonuçlanmasını bekliyoruz.
Fakülte diyebilirsiniz.
Vezirköprü Meslek Yüksek Okulu açıldıktan kısa süre sonra çevredeki ilçelerde açılan FAKÜLTE’ler nedense Vezirköprü’de açılamadı. Yüksekokul için 15 yıl bekleyen Vezirköprü FAKÜLTE için ne kadar daha bekler, bilemiyoruz?

Share
98 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...